"Zjawiska paranormalne"


Wierzycie w duchy, zjawy, czarownice, telepatię albo UFO? Pewnie część z Was tak, a część nie. Nic nowego – zjawiska paranormalne to jedna z bardziej kontrowersyjnych i wzbudzających spory rzeczy. Od lat ludzie zastanawiają się nad istnienie innych światów czy rzeczy, których umysł nie potrafi zrozumieć. Czy istnieją naprawdę czy są faktycznie tylko fikcją?

Książka „Zjawiska paranormalne” to już trzecia książka zaliczająca się do literatury faktu czy też popularno-naukowej wydawnictwa G+J, po która sięgnęłam. Do ‘serii’ tych książek przekonują mnie ciekawe tytuły oraz bardzo przyjemny język pisania. A ponieważ od małego fascynuje mnie świat paranormalny to tę pozycję musiałam obowiązkowo poznać. Czy miałam jakieś oczekiwania? Chyba nie i w sumie nie wiedziałam też do końca czego się spodziewać.

Nie jest to na pewno kompendium wiedzy o tajemniczych zjawiskach ani też poradnik jak sobie z nimi radzić. Nie znajdziecie tutaj opisów poszczególnych duchów, zdolności psychotronicznych czy też innych magicznych i niewyjaśnionych zjawisk. Myślę, że nie to było celem tej pracy zbiorowej. Ludzie, którzy tworzyli tę książkę chcieli raczej spojrzeć na to wszystko z naukowego punktu widzenia i właśnie z takowym się tutaj spotykamy. Czy to oznacza, że obalili wszystkie niewyjaśnione do tej pory zjawiska? Oczywiście, że nie. Czasami nawet sama nauka nie daje rady znaleźć odpowiedzi. Jednak mamy tutaj sporo przykładów i interesujących opisów. Wiele rzeczy zostało faktycznie wyjaśnionych, jednak część nadal pozostaje zagadką.

Różnego rodzaju przesądy, zabobony, horoskopy i wróżki towarzyszą ludziom już wiele lat i zapewne będą towarzyszyć dalej. Mimo tego, że żyjemy w świecie pełnym nowoczesnej technologii, zdarzają się ludzie, którzy udają się do jasnowidzów albo obawiają się duchów. Twórcy tej książki postarali się ustalić, dlaczego tak się dzieje i jakie podłoże ma parapsychologia. Czy im się to udało? Myślę, że tak, jednakże na małą skalę. Nie uważam tego za wadę, ponieważ drugi świat jest naprawdę niesamowity i jest w nim wiele rzeczy do zbadania. W każdym bądź razie przyjemny język po raz kolejny sprawił, że książkę czyta się szybko i bardzo miło. Myślę, że ciekawość pewnych osób po przeczytaniu tej lektury zostanie niesamowicie rozbudzona i sięgną one dalej i głębiej.

Książka przeczy pewnym sytuacjom paranormalnym w oparciu o naukowe badania, ale także przedstawia wiele innych, które wydają się nadal nieprawdopodobne, na które nadal nie znaleziono racjonalnych wyjaśnień. Nie chodzi tutaj pewnie o to, żeby przekonać ludzi, że duchy czy telepatia nie istnieją. To moim zdaniem nadal pozostaje kwestią wiary, a prawda jest taka, że wielu „jasnowidzów” wykorzystuje psychologię, a nie swoje paranormalne zdolności. Jednak nie można być sceptycznym do wszystkich – faktycznie, można spotkać oszustów, ale ja wierzę i wiem, że istnieje garstka paranormalnych osób.

Czy polecam? W sumie nie mam żadnych większych obiekcji co do tej książki. Rozbudza ciekawość, czasem daje do myślenia i sama w sobie jest po prostu interesująca. Z pewnością przeczytacie ją bardzo szybko, bowiem objętość nie jest taka wielka, a może stanowić ona początek waszej fascynującej przygody z nieznanym światem.

Komentarze

 1. Również tak jak Ty interesuje się parapsychologią itp. aczkolwiek nieczęsto sięgam po książki z tego gatunku. W sumie bez większego powodu. Wiadome jest, że chociażby się chciało to nigdy w książce nie opisze się wszystkiego. Zwłaszcza jeśli i tak mało o czymś wiemy. :) Z tą pozycją jednak się zapoznam w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam takie tematy! :) Duchy, UFO i ta cała reszta! :)kiedyś też czytałam o fenomenie bliźniąt jednojajowych... uwielbiam! jednak mało książek o tej tematyce znajduję, więc po tę na pewno sięgnę :) mam nadzieję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, tak - zdecydowanie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z ciekawości mogłabym ją przejrzeć. W duchy itp wierzę, więc czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś bardzo mnie wciągały takie historie, myślę, że i teraz dałabym im się porwać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że bym się nudziła przy tej książce, choć swego czasu bardzo chciałam ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od czasu do czasu lubię sobie obejrzeć jakiś program o tej tematyce... może sięgnę po tą książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam mieszane uczucia co do tej pozycji.. ale chyba jednak sobie daruje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie zajawki paranormalne ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią zajrzę :) Od dawna interesuje się tematyką paranormalną :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...