"Czas żniw" - Samantha Shannon

http://wydawnictwosqn.pl/ksiazki/czas-zniw-the-bone-season-1/

Samantha Shannon to kolejna bardzo młoda autorka, której debiutancka powieść pojawiła się na rynku. Ma zaledwie 22 lata, a prawa do pierwszej części dystopijnego cyklu przez nią tworzonego została sprzedana do 21 krajów. To naprawdę ogromny sukces jak na sam początek kariery literackiej. Czy „Czas żniw” faktycznie jest tak udaną pozycją, czy może wydawcy jednak zakupili „kota w worku”, który okazał się czymś mniej wybitnym, niż się zapowiadało?

Mamy rok 2059. Wielu ludzi posiada nadprzyrodzone zdolności, a należy do nich Paige Mahoney, która na zlecenie swojego szefa – Jaxon’a Hall’a – włamuje się do ludzkich umysłów. Jest bardzo rzadką odmianą jasnowidza, a mianowicie śniącym wędrowcem. Jej życie nie jest jednak takie kolorowe, jakby się wydawało. Wyjątkowość nie zawsze idzie w parze ze szczęściem i radością, bowiem naraża człowieka na wielkie niebezpieczeństwo i zazdrość ze strony innych. I jak to zazwyczaj bywa… sprawy zmieniają swój bieg, a Paige trafia do karnej kolonii, gdzie władzę sprawuje rasa Refaitów – istot z innego świata. Dziewczyna za wszelką cenę pragnie odzyskać tylko jedną rzecz – wolność.

Tak sobie myślę, że każdy pisarz się na czymś wzoruje. Zwłaszcza początkujący pisarz, który jeszcze nie jest pewien, w którym kierunku chce podążyć. Szuka inspiracji, które mogłyby nadać charakteru jego pracy. „Czas żniw” z pewnością jest intrygującą lekturą, która posiada wiele interesujących wątków i motywów. Dystopia dystopią, jednak autorka dodała tutaj coś, czego w innych tego typu książkach do tej pory nie spotkałam. Mam na myśli oczywiście obcą rasę sprawującą władzę w Oksfordzie, czyli karnej kolonii. To już bardziej podchodzi pod science-fiction, ale ponieważ lubię te dwa gatunki, to dla mnie okazało się to być połączeniem znakomitym. Intuicja mi podpowiada, że niektórzy podczas czytania zauważą powiązanie z książkami takimi jak „Igrzyska śmierci” czy też „Więzień labiryntu”, jednak są to sprawy raczej minimalistyczne. 

Przyznaję, że młoda pisarka odwaliła kawał dobrej roboty. Idealnie połączyła wiele elementów w jedną powieść, która porywa czytelnika. Wykreowała niesamowity świat, a jego opisy tak mocno poruszają naszą wyobraźnię, że możemy się do niego przenieść za pomocą umysłu. Każdą sytuację widziałam własnymi oczami, jakbym oglądała jakąś projekcję czy po prostu dobry film. Pełna akcji i napięcia opowieść, z dawką niepewności – co to jeszcze stanie na drodze naszej bohaterce? Chwilami może i nieco przewidywalna, ale w sumie nie przeszkadzało mi to w żadnym wypadku. Przymknęłam na to oko, bo wiadomo, że autorka dopiero zaczyna i potrzebuje czasu, aby się „wyrobić”. Jednak jak na pierwszy raz, jest naprawdę świetnie! Jestem pełna podziwu.


Znakomity pomysł na fabułę znalazł odzwierciedlenie w przekazaniu go czytelnikowi w bardzo dobry sposób. Pojawia się też sprawa bohaterów – na pewno nie są płytcy i jałowa. Paige to ciekawa dziewczyna, odważna i pewna siebie, chociaż widać, że wewnątrz niej toczy się walka. Łatwo się z nią jednak zżyć. Drugim ważnym bohaterem jest jej opiekun w OksfordzieArcturus. Tajemnicza istota, która dopiero z czasem zaczyna zaskarbiać sobie naszą sympatię i zaufanie. Jednak nie tylko ta dwójka została znakomicie nakreślona. Pozostali bohaterowie, nawet Ci nieco mniej ważni i niepojawiający się za często, są tak przedstawieni, że łatwo ich sobie zwizualizować. 

Muszę też napisać parę słów o samym pomyśle na wprowadzenie do dystopii obcej rasy. Czy był to dobry zabieg? To już kwestia gustu, mnie się jednak spodobał. Dodatkowe urozmaicenie, które sprawiło, że pojawił się powiew świeżości pośród książek dystopijnych. Jedną rasą są Refaici, którzy objęli panowanie w karnej kolonii. Odebrałam ich jako istoty, które mają się za lepsze od innych, a ludzi traktują z wyższością. Mimo wszystko jedna wypowiedź Arcturusa sprawiła, że zaczęłam coraz bardziej zastanawiać się nad ich pochodzeniem. Równie mocno zaintrygowali mnie ich wrogowie – Emmici. Liczę na to, że w kolejnych częściach moja wiedza na ich temat znacznie się pogłębi. Chciałabym, żeby autorka poświęciła im więcej uwagi, bo tym tomem narobiła mi ogromnego smaka na kolejne. 

„Czas żniw” to książka, która mnie oczarowała. Wszystko rozwija się w odpowiednim tempie, nic nie dzieje się od razu i bez konkretnego powodu. Akcja wywołuję reakcję. Krok po kroczku poznajemy losy bohaterki, a fabuła nas pochłania. Styl autorki jest naprawdę dobry, zasługuje na uznanie, skoro jest początkująca. Książka chwyta za serce, pozostaje w pamięci na długo i z pewnością nie jest lekką i łatwą pozycją do przeczytania na jeden wieczór. To książka, którą można się delektować. To książka, która sprawi, że po zakończeniu krzykniecie „To już koniec? Chcę więcej!”. Niezwykle udany debiut, z niecierpliwością czekam na kolejne tomy cyklu i wystawiam ocenę 9/10.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu:

http://wydawnictwosqn.pl
 

Komentarze

 1. Jestem w trakcie czytania tej powieści i jedyne, co mogę w tym momencie powiedzieć, to POLAĆ AUTORCE RECENZJI, ZGADZAM SIĘ W 100%!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czo ta książka taka zachwalana? ._. Chyba będzie trzeba przeczytać... A brzmi ciekawie. :D

  Pozdrawiam
  R

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli wydawcy się nie pomylili? :) Nie przypominam sobie w tej chwili negatywnej opinii nt. tej książki, co utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę ją kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio to bardzo popularna książka na blogach, dużo osób się nią zachwyca. O ile dystopijne i antyutopijne powieści bardzo lubię, o tyle wstawki science fiction już nie zawsze do mnie przemawiają. Z tego względu trochę się obawiam czy "Czas Żniw" mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam zdecydowanie podobne odczucia oczarowała mnie i chcę więcej i więcej. Mnie także się spodobał pomysł wprowadzenia nowych ras...i to jeszcze nietypowych i niespotykanych. Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 6. To kolejna pozytywna recenzja tej książki. Chyba się w końcu skuszę na nią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od razu rzuciłam okiem na okładkę, no i szału nie ma ;d a co do treści to może kiedyś się przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo osób jest oczarowanych tą książką i widzę, że ty również jesteś nią zachwycona. W takim razie muszę ją poszukać i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tę książkę muszę koniecznie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Patrząc na okładkę w pierwszej chwili pomyślałam, że to trochę inna książka, i nie dla mnie, ale po przeczytaniu recenzji widzę jak bardzo się myliłam :) Książkę koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Skoro wypadła tak dobrze, to z chęcią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio mam coraz większą ochotę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Baardzo chce przeczytać. Może uda mi się dostać "Czas żniw" pod choinkę :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Już tyle osób mi to polecało, że nie mogę się doczekać aż przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie jestem do końca przekonana czy to tematyka dla mnie, więc na razie się wstrzymam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Już od dawna poluję na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Narobiłaś mi niemałej ochoty. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Właśnie jestem w trakcie czytania :D więc czytałam recenzje dość pobieżnie. Dodam tylko, że książką jest naprawdę niesamowita. Już od dłuższego czasu, żadna powieść mnie tak bardzo nie wciągnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakoś niespecjalnie mnie ciągnęło do tej książki, nawet nie widziałam wcześniej zwiastuna. Ale wygląda na to, że jednak książka jest wyjątkowa. Bardzo narobiłaś mi "smaka" swoją recenzją i mam nadzieję w najbliższym czasie sama sobie ją sprezentować bądź poczekać i "zamówić" na gwiazdkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Strasznie się nakręciłem na tę książkę, ale chyba zanim ją dorwę to minie trochę czasu :(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...