"Efekt synchroniczności" - Kirby Surprise

http://www.illuminatio.pl/ksiazki/efekt-synchronicznosci/

Wierzycie w przypadki? Ja nie. Nie wierzę też w zbiegi okoliczności. Czegoś takiego nie ma. Przypadki nie istnieją, a wszystko w naszym życiu dzieje się w określonym celu. Wierzę natomiast w to, że nasz mózg posiada niezwykłe możliwości i potrafi tak kierować wydarzeniami z naszą pomocą, że jesteśmy w stanie przeżywać tylko te pozytywne. Najpierw trzeba jednak umieć dostrzec wydarzenia synchroniczne.

Kirby Surprise jest doktorem psychologii, który już dawno temu zainteresował się fenomenem zjawisk synchronicznych. Właśnie z tego powodu powstała ta książka – zbierał materiały, analizował, doświadczał… chciał zrozumieć na czym polegają te wydarzenia i czy mają one jakikolwiek wpływ na nasze życie. Okazuje się, że mają. Jednakże wielu z nas je ignoruje. A zaufajcie mi, że skorzystanie z tego jest naprawdę proste, a może zmienić Wasze życie na lepsze.

Teoretycznie wydawałoby się, że ta książka jest typowym poradnikiem, jednak nie do końca. Bardziej zaliczyłabym ją do literatury popularno-naukowej z elementami poradnika. Faktycznie autor przekazuje nam sporą wiedzę na temat wydarzeń synchronicznych – przedstawia swoje początki z tymi zjawiskami, opisuje na czym one polegają, przytacza wiele przykładów. Tematyka wydaje się na pozór trudna, ale jak się okazuje – wcale taka nie jest. Pan Kirby Surprise posługuje się bardzo przystępnym językiem, który sprawia, że wszystko staje się dużo łatwiejsze w zrozumieniu. Jednakże niech to Was nie zwodzi – nadal trzeba pozostać skupionym na lekturze. Nie wolno pozwolić sobie na uciekanie myślami do krainy marzeń.

Jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że ta książka jest pozytywnie odbierana. Autor postanowił utrzymać ją w lekko humorystycznym klimacie, dzięki czemu nawet zagadnienia z dziedziny fizyki są banalne! Niesamowite? A jednak. Znaleźć tutaj można zapisy z terapii, które prowadzi sam pan Surprise ze swoimi pacjentami, a także wyniki przeprowadzanych przez niego eksperymentów. Widać, że postanowił on się poświęcić swojej pracy – do tego w końcu prowadzi fascynacja. Czy naprawdę dzięki tej książce możemy się nauczyć wpływać na nasze życie? Czy możemy odblokować nasz umysł i przestać wierzyć w przypadki? Myślę, że przy odpowiednim zagłębieniu się w tę pozycję jak najbardziej jest to możliwe.

Mam tylko jeden zarzut - informacja o heksagramach na stronie 32. Autor pisze o 72 heksagramach, natomiast jest ich 64. Nie wiem czy kwestia błędu pana Surprise, czy tłumaczenia bądź edycji, jednak błąd zauważalny. Przyznaję, że była to ciekawa lektura, bowiem nigdy wcześniej nie czytałam czegoś, co byłoby w całości poświęcone synchroniczności. Krótkie wzmianki, najprostsze przykłady – to znałam, ale tutaj otrzymujemy znacznie więcej. Cała książka skupia się na tym jednym temacie i nie odbiega od niego. Autor dodatkowo przedstawia związek efektu synchroniczności z innymi rzeczami, chociażby ze świadomym śnieniem czy medytacją. Świetnie wydana i intrygująca pozycja, która zasłużyła na ocenę 7,5/10.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

illuminatio.pl

Komentarze

 1. Humorystyczny ton i fizyka, to musi być naprawdę niezłe połączenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Humor + fizyka to coś w dla mnie, totalnej humanistki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie moja tematyka, ale mojemu Narzeczonemu na pewno by się spodobała :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czuje zainteresowania tematyką tej książki, więc nie będę wymyślać banały, tylko szczerze napiszę, że tym razem pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawa książka! i choć to nie do końca moja tematyka czytelnicza to zerknęłabym i przekonała się czy by mi to odpowiadało;)

  OdpowiedzUsuń
 6. książka nie dla mnie :( ja wierzę w przypadki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fizyka to nie dla mnie. Pewnie poszukałabym czegoś innego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie dla mnie, chyba bym się przy niej nudziła.

  OdpowiedzUsuń
 9. a ja z chęcią bym przeczytała, brzmi bardzo ciekawie i zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 10. w przypadku tej książki, już sam tytuł sprawił mi czytelnicze trudności, więc do jej wnętrza wolę nie zaglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmmmm, tematyka książki bardzo interesująca, może umysłowo też za nią da się nadążyć :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...