"Apokalipsa Z: Gniew sprawiedliwych" - Manel Loureiro

http://muza.com.pl/thriller/1529-apokalipsa-z-gniew-sprawiedliwych-t3-9788377585825.html

„Gniew sprawiedliwych” to trzeci i zarazem ostatni tom Apokalipsy Z autorstwa Manela Loureiro. Rzadko sięgam po książki o zombie, bo w sumie bardziej gustuję w nieco innych gatunkach, jednakże książki pana Loureiro chyba to zmienią… Pierwszy tom był średni, drugi lepszy, a trzeci okazał się być świetnym zwieńczeniem całej serii. 

Trójka ocalałych z zagłady zombie miała znowu kupę szczęścia. Gdy dryfowali po oceanie rozpętał się huragan i wszystko wskazywało na to, że tak właśnie skończy się ich żywot. Wirus ich nie zaatakuje, ale zatoną w morskiej otchłani. Jednakże los się do nich uśmiechnął i zostali uratowani przez członków jednej z ocalałych społeczności, które zdołały jeszcze przetrwać apokalipsę. Nie wypadało im wybrzydzać, toteż wraz ze swoimi wybawicielami dotarli do Zatoki Meksykańskiej. Tam ulokowane państwo-miasto zdaje się znakomicie funkcjonować, wszystko tętni życiem i rozkwita. Niestety to tylko pozory, bowiem już po kilku dniach pobytu nowi przybysze zaczynają zdawać sobie sprawę, że pod tą kurtyną obiecujących pozorów skryta jest mroczna tajemnica…

https://www.goodreads.com/book/photo/19355347-the-wrath-of-the-justPrzyznam szczerze, że ten tom trylogii podobał mi się najbardziej. Jest pełen akcji i napięcia, a także niepewności, co do dalszego losu bohaterów. Pewne wydarzenia wydają się po prostu abstrakcją, aż mi się wierzyć nie chciało, że autor doprowadził do czegoś takiego. Jednak potrafił on tak umiejętnie rozwinąć fabułę, że z czasem doceniłam każdy jego pomysł. Pojawia się tutaj bez mała nawiązanie do obozów zagłady, które powstawały podczas drugiej wojny światowej. Wywóz zakażonych zapakowanych do jednego pociągu był idealnym odzwierciedleniem tego motywu, ale to nie koniec. Autor nie oszczędza czytelnika i dokładnie opisuje ból i rozpacz towarzyszące ludziom, którzy wiedzą, że jadą na pewną śmierć. Wstrząsająca, ale jakże realna wizja apokalipsy.

Motyw społeczeństwa, które przetrwało i postanowiło żyć dalej jest bardzo częstym wątkiem w książkach o apokalipsie. Tutaj nawiązuje on do selekcji ludzi zdrowych i zakażonych, do przekonań religijnych i jak to zazwyczaj bywa – rządzy władzy. Niestety, jedna osoba pełni funkcję dyktatora, któremu podlegają inni. Dowódca ma się za człowieka uduchowionego, który służy Bogu, a jednak każdy czytelnik zauważy absurdalność jego słów. Zatoka Meksykańska, w której przyszło się znaleźć głównemu bohaterowi, Lucii i Pritczence jest po prostu przesiąknięta fałszem, kłamstwem i niespełnionymi obietnicami, które w końcu doprowadzają do buntu i rewolucji. 

Pojawia się sporo nowych bohaterów, co oczywiście jest związane z nowym miejscem akcji. Sama wizja kolejnego getta ze zorganizowaną społecznością jest przedstawiona znakomicie. Nie brak tutaj dokładnych i szczegółowych opisów, które rozbudzają naszą wyobraźnię. Cała historia zaczyna toczyć się w naszej głowie, a my raz jesteśmy biernym obserwatorem, w którym gotują się emocje, a po chwili stajemy się głównym bohaterem i szukamy wszelkich możliwych rozwiązań wyjścia z danej sytuacji. Wszystko zależy od narracji, bowiem jest ona przemieszana. Dzięki temu mamy możliwość śledzenia akcji również tam, gdzie akurat nasz prawnik się nie pojawia.

https://www.goodreads.com/book/photo/19341811-apocalisse-zFabuła potrafi czytelnika wciągnąć na długi czas, jednak język autora sprawia, że powieść tę czyta się lekkoi szybko. Pojawiają się tutaj sceny drastyczne, wstrząsające, pełne emocji czy nadziei, ale również mamy tutaj do czynienia z czarnym humorem i sarkazmem. Charakteru książce nadają wyraźni bohaterowie, gdzie każdy z nich wyróżnia się pewnymi cechami. Wulgaryzmy i cięty język niektórych postaci idealnie tutaj pasują, gdyż wzmacniają całą powieść i jej klimat. Są one jednak utrzymane w odpowiednich granicach i nie wywołują w czytelniku zniesmaczenia. Książka jest dopracowana i przyznam szczerze, że momentami targało mną wiele emocji – zwłaszcza, gdy pojawiał się mój ukochany Lukullus. Fakt iż jestem kociarą pozwolił mi znakomicie zrozumieć relację głównego bohatera z tym kotem. 

Cieszę się, że autor pnie się w górę i nie stoi w miejscu. Na podstawie tego cyklu można zauważyć jego rozwój jako pisarza. „Gniew sprawiedliwych” to świetna książka, w której pojawia się wiele płynnie połączonych ze sobą wątków. Szczegółowe opisy przenoszą nas do świata po apokalipsie, gdzie jedno ugryzienie zombie zmienia Twoje życie na dobre. Książka posiada wiele zalet takich jak logiczny rozwój fabuły, dobre tempo akcji, bohaterowie z krwi i kości, a pomysły autora potrafią zadziwić i zachęcić do dalszego czytania. Potencjał został doskonale wykorzystany. Takie książki o zombie to ja mogę czytać! Wystawiam 8/10.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu:

muza.com.pl

oraz firmie Business & Culture

http://muza.com.pl/thriller/1529-apokalipsa-z-gniew-sprawiedliwych-t3-9788377585825.html?shetishetani

Komentarze

 1. Ja również nie przepadam za książkami o zombie, ale muszę przyznać że mnie zaciekawiłaś. Rzadko się zdarza by serie coraz bardziej podobały się nam wraz z kolejnymi czytanym przez nas tomami, zazwyczaj niestety mają tendencję spadkową. Będę musiała rozejrzeć się za tomem pierwszym ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam ochotę na książki o zombie (wszystko przez The Walking Dead), dlatego na pewno rozejrzę się za tą trylogią. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa tej serii, więc z pewnością prędzej czy później po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam historie o zombie, więc oczywiście i ta trylogia jest w moich planach. Fajnie, że ostatni tom jest taki dobry, bo zazwyczaj pierwsza część cyklu jest super, a potem tylko gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dla mnie, wygląda na klasyczne opowiadanie o mózgo-jadach, chętnie przeczytam. Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam książki o tej tematyce, więc jestem jak najbardziej za przeczytaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cała trylogia czeka dzielnie (i wiernie!) na lepsze czasy. Oczywiście przeczytam, ale jeszcze nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tylko pierwszy tom, ale dwa kolejne też mam, dlatego cieszę się, że szczególnie ostatni jest najlepeszy, będę miała na co czekać :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam książki o zombie, ale tej trylogii jeszcze nie czytałam. Lekko zniechęca fakt, że dopiero tom trzeci jest najlepszy, a dwa poprzednie średnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zombie <3 Chociaż ie czytuję takich książek, to jednak czasem mam ochotę na coś "innego" :) Poza tym podobał mi się film World War Z :P

  OdpowiedzUsuń
 11. No cóż, no cóż, no cóż... Chcę ją!

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam zbyt wielu książek o zombie... (no cóż - jedną. hahaha). Ale bardzo chętnie sięgnęłabym po tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Będę sie dobrze rozglądać za tą książką :)
  Pozdrawiam !!

  http://black-world-of-book.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...