Przedpremierowo: "Wzorzec zbrodni" - Warren Ellis

http://www.wsqn.pl/ksiazki/wzorzec-zbrodni/#dialog

Puszka Pandory, mityczyna beczka, która została otwarta przez Epimeteusza i jej właścicielkę Pandorę z czystej ciekawości. A powszechnie wiadomo, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła! Ta na pozór nic nieznacząca rzecz była karą zesłaną przez bogów, a powszechne porzekadło sprawdziło się -  otwarta puszka stała się źródłem wszelakich nieszczęść i trudności. Dla detektywa Johna Tallowa puszką Pandory okazał się być pokój A3 w starej kamienicy przy Pearl Street…

Zwykła policyjna akcja – tak wszyscy myśleli. Nikt nie spodziewałby się, że podczas codziennej rutyny zginie policjant, a detektyw Tallow natknie się na ślad niezwykle skomplikowanej intrygi trwającej od lat. W pokoju A3 znajduje pokaźną kolekcję broni, w której żaden egzemplarz się nie powtarza. Z każdego pistoletu czy karabinu zabito jedną osobę, co stanowi swego rodzaju modus operandi mordercy. Każdą swoją ofiarę traktuje w sposób wyjątkowy i dobiera broń specjalnie do niej. Dlaczego jednak sprawca ponad 200 zabójstw zbiera – nie okłamujmy się – narzędzia zbrodni, które mogą naprowadzić policję na jego ślad? Na pewno liczył na to, że jego kolekcja nigdy nie ujrzy światła dziennego, ale John Tallow rozpętuje chaos, którego rozwiązania nie spodziewałby się nikt… Przyjdzie mu uganiać się za niezrównoważonym szaleńcem, a pogoń ta będzie pełna niespodzianek i trudności.

„Wzorzec zbrodni” to tytuł idealnie oddający fabułę tej powieści. Dochodzenie prowadzone przez detektywa Tallowa skupia się nie tylko na odnalezieniu sprawcy i odkryciu, dlaczego mordował dane osoby, ale chodzi tutaj o coś więcej – znalezienie wzorca, zgodnie z którym oprawca postępował. John doskonale zdaje sobie sprawę z ukrytego kodu, który tworzył morderca. Detektyw jest oddany swojej pracy i mimo rozsypki po stracie partnera potrafi się pozbierać i wie, że musi doprowadzić tę sprawę do końca. Potrafi znakomicie kojarzyć ze sobą fakty i posiada analityczny umysł, który jest nieodzownym elementem pomagającym mu w prowadzeniu śledztwa. Nie da się ukryć, że ma też odrobinę szczęścia, bowiem kilka zbiegów okoliczności ułatwia mu znalezienie kolejnych tropów. A może nie są to zwykłe zbiegi okoliczności, tylko płynąca z wieloletniego doświadczenia zdolność bycia w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie?

Fabuła jest wciągająca, jednak polecam odłożyć wszystko inne i skupić się tylko na czytaniu. Cisza i spokój są tuta konieczne, bo tylko wtedy będziecie mogli wczuć się w atmosferę tworzoną przez Warrena Ellisa. Jeżeli już rozpoczniecie lekturę, to po prostu się tego trzymajcie – poświęćcie te kilka godzin na wejście do świata zbrodni i śledztwa, które wydaje się być całkowicie beznadziejną sprawą – ale nie dla detektywa Tallowa! On nie zamierza się poddawać. Styl pana Ellisa jest niezwykle przyjemny, choć odpowiednio dobrany do powagi sytuacji. Nie brak tutaj mocnych słów, które wyrażają frustrację bohaterów. Autor zadbał o dokładne opisy, dzięki którym podczas czytania w naszej głowie wyświetla się znakomity film detektywistyczno-kryminalny. 

Część rozdziałów pisana jest z perspektywy łowcy, czyli sprawcy wszystkich zabójstw. Jest on intrygującą postacią, jak to zazwyczaj bywa z seryjnymi mordercami. Cieszę się, że pan Ellis wprowadził taki element do swojej powieści, bowiem to umożliwia czytelnikowi poznanie umysłu czarnego charakteru. Teoretycznie w pewnym momencie wszystko staje się jasne – wiemy, kto stoi za każdą zbrodnią, ale trzeba jeszcze odkryć i zrozumieć wzorzec, którym się kierował. John Tallow pragnie również dojść do osób powiązanych z łowcą, bowiem nie wierzy, że pracował on na własną rękę. Aż do ostatniej strony jesteśmy trzymani w napięciu, niby wszystko staje się jasne, ale jednak trzymają się nas wątpliwości. 

„Wzorzec zbrodni” to świetna powieść detektywistyczna z bardzo ciekawą fabułą i doskonale wykreowanymi bohaterami. Autor popisał się swoim kunsztem również w kreowaniu książkowego świata i w pomyśle na intrygę. John Tallow jest detektywem przebiegłym i zawziętym, a czytelnik wraz z nim może wejść do kryminalnego świata, aby prowadzić dochodzenie. Kto wie, może odkryjecie w sobie ukryte zdolności do sprawnego analizowania sytuacji i łączenia faktów w jedną logiczną całość? Uważajcie tylko, żeby nie oberwać kulką, bo morderca, którego będziecie ścigać jest nieobliczalnym szaleńcem. Dajcie się porwać tej historii, a jestem przekonana, że będziecie się świetnie bawić, napięcie Was nie wypuści ze swoich objęć, a dawka czarnego humoru dopełni całości. Pan Warren Ellis napisał książkę, która na pewno trafi w gusta wielu amatorów powieści detektywistycznych. 

 Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję:

www.wsqn.pl


PREMIERA 4 PAŹDZIERNIKA!

Zainteresowani? :)

Komentarze

 1. Oczywiście, że jestem zainteresowana tą książką. Zapowiada się świetny kryminał!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem nią bardzo zainteresowana :D Wszystko mnie w niej do siebie zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mało czytam powieści detektywistycznych, ale powyższa ma w sobie coś, co mnie intryguje, dlatego być może dam jej jednak szanse poznania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem wielką fanką kryminałów i powieści detektywistycznych!
  Jestem ciekawa, czy ta książka odpowiadałby mi po lekturze Agaty Christie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam właśnie ochotę na taką dobrą powieść detektywistyczną. Czemu nie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nietypowy hardboiled, ze świetnym modus operandi sprawcy i nieziemskimi sylwetkami protagonistów. Szczypta czarnego humoru również podnosi poziom tej powieści. Mnie tam się podobał, pomimo kilku wpadek (jak np. denerwujący zbieg okoliczności). Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam, bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O! To już trzecia recenzja tej pozycji na jaką dziś się natknęłam. Zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że Tobie również sie podobała książka:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...