"Flip" - Martyn Bedford

Data wydania: 08.10.2014
Tytuł oryginału: Flip
Tłumacz: Piotr Grzegorzewski
ISBN: 978-83-28-01429-9
Wymiary:
137x209
Strony: 286
Cena:
34,99


Jako nastolatek nie lubiłem siebie. Zawsze zastanawiałem się, jak wyglądałoby moje życie, gdybym był kimś innym. Kimś przystojniejszym, bardziej wysportowanym, popularniejszym. Kimś bez astmy, za to z większym powodzeniem u dziewczyn. W rzeczywistości nie mogłem tego sprawdzić, dlatego stworzyłem Alexa.”

Tak prezentuje się geneza powstania książki „Flip”. Jest ona niczym spowiedź autora, który chciał stać się kimś innym niż był. Ta powieść jest niczym opis jego wyobrażeń o lepszym życiu, o nowej osobowości, o nowych wyzwaniach. Pomysł, głęboko zakorzeniony w jego podświadomości, znalazł swoje odzwierciedlenie w historii prawie piętnastoletniego Alexa, który jest nad wyraz dojrzałym nastolatkiem, a trafia do ciała chłopaka, który jest jego zupełnym przeciwieństwem – nie tylko z wyglądu. 

Wyobraź sobie, że budzisz się któregoś dnia w czyimś łóżku, w nie swoim pokoju, a gdy spoglądasz w lustro to widzisz zupełnie inną twarz niż każdego poranka. Dezorientacja? To mało powiedziane. Szał, istny szał. Co więcej – wiesz, że coś jest nie tak, ale nikt inny nie wydaje się być poruszony. Natomiast Ty musisz się zmierzyć z tym, że posiadłeś zupełnie inne ciało, że Twoje obecne życie znacznie różni się od tego dotychczasowego, a co więcej – musisz się dowiedzieć, co stało się z Twoim własnym ciałem, zanim zupełnie postradasz zmysły i pozbawisz się tego nowego… Tak – witajcie w świecie Alexa

„Flip” jest powieścią bardzo dobrze napisaną i skonstruowaną. Skierowaną głównie do młodzieży, ale również starsi czytelnicy będą potrafili się w niej odnaleźć. Porusza ona tematykę na pozór fantastyczną, ale tak naprawdę niezbadane są możliwości ludzkiego umysłu i nikt do końca nie wie, co dzieje się z naszą duszą po śmierci, w stanie śmierci klinicznej czy śpiączki. Dlatego nie uznałabym tego za czyste domysły i fikcję, bowiem rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło”. Książka ta jest napisana bardzo przyjaznym językiem, a styl autora nie pozostawia wiele do życzenia. Jest lekki i przyjemny, ale zdecydowanie nie można mu zarzucić banalności – w odpowiednich momentach przechodzi on w poważny i poruszający, aby czytelnik lepiej wczuł się w trwającą sytuację.

„Kiedy Twoje życie zostało rozerwane na kawałki i poskładane na nowo, nie masz ograniczeń co do tego, jak wymyślić siebie na nowo.”

W historii Alexa, który stał się Philipem, najważniejsze jest przesłanie. Bardzo istotną rzeczą staje się zrozumienie tego, co pan Bedford chciał nam przekazać. Tu nie chodzi tylko o marzenie bycia kimś innym – lepszym, popularniejszym, ładniejszym… Praktycznie każdy człowiek znajdzie w swoim obecnym życiu element, z którego nie jest zadowolony. Jednak ta książka uświadamia nam, że choćbyśmy stali się chodzącym ideałem, to nie możemy zatracić siebie. Porusza kwestię życia i śmierci, doskonale umożliwia zrozumienie uczuć głównego bohatera, zmusza nas do refleksji i przyjrzenia się swojemu życiu. Jednak autor nie zapomniał też o innym ważnym aspekcie literatury – o poprowadzeniu fabuły w sposób interesujący, która ma być również rozrywką, a nie tylko książką o poważnej i nieco przygnębiającej tematyce.

„Flip” to pozycja, która potrafi wciągnąć, a dzięki temu, że autor włożył sporo pracy w pisanie swojego dzieła, łatwo przychodzi nam się zżyć z głównym bohaterem. Również my możemy wczuć się w sytuację, w której znalazł się Alex. Do samego końca jesteśmy trzymani w napięciu i nie mamy pewności, jaką decyzję podejmie Alex i jak to wszystko się zakończy – czy możemy liczyć na happy end? To pozostaje zagadką. Dobre przedstawienie świata, odpowiednia kreacja bohaterów i intrygująca historia splatają się w bardzo logiczną i wciągającą całość. Książka nafaszerowana refleksjami, przemyśleniami i emocjami – trzeba je tylko pozwolić się porwać. Polecam!

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu:

 


Komentarze

 1. Zainteresowała mnie ta książka bardzo. Muszę się dowiedzieć, co stało się z Aleksem i jak doszło do tej zamiany. Liczę też, że autor wprowadza refleksyjne nastrój, ale bez zbytniego moralizatorstwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wczoraj czytałam jedną recenzję tę książki i również była pozytywna. Co dziwne dla mnie, gdyby nie wasze opinie, to pewnie nawet nie zainteresowałabym się książką. Teraz trafiła na moją listę i na pewno kupię ją przy następnej okazji. Kto nie lubi refleksji po lekturze książki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale będę mieć ten tytuł na uwadze.Wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. To mnie zaciekawiłaś, bo któż nie chciał być kimś innym w przeszłości a nawet i w teraźniejszości?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam dotychczas o tej książce, ale brzmi bardzo ciekawie, dlatego postaram się zwrócić na nią większą uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś niecoś słyszałam już o tej książce, jednak do tej pory nie miałam zbyt dużej ochoty na nią. Teraz moje nastawienie trochę się zmieniło. Zaczynam się zastanawiać, czy nie okazałaby się dobrą odskocznią od szarej codzienności...

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoja recenzja jest pierwszą, którą czytam na temat tej książki, ale zdecydowanie przekonującą :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...