"Ksin. Początek" - Konrad T. Lewandowski

http://nk.com.pl/ksin-poczatek/2096/ksiazka.html#.VFsjqsmbbd4

Data wydania: 08.10.2014
ISBN: 978-83-10-12539-2
Wymiary:
135x204
Strony: 368
Seria:
Saga o Kotokałku
Cena:
34,90


Saga o Kotołaku Konrada Lewandowskiego nie jest nowością na rynku wydawniczym. Ta historia ma już swoje lata, ale teraz została nieco odświeżona przez samego autora i wydawnictwo Nasza Księgarnia. Przyznaję, że wcześniej nie miałam pojęcia o jej istnieniu, ale już po pierwszych stronach zaczęłam tego żałować. Jak mogłam nie wiedzieć, że nasz rodak napisał tak dobrą sagę fantasy? No, może moje zachwyty są przedwczesne, bowiem „Ksin. Początek” jest w sumie dopiero przedsmakiem tego, co ma nastąpić naprawdę, ale swoją rolę spełnia znakomicie – pobudza, zachwyca i zachęca do poznawania dalszych losów Kotołaka Ksina. 

Ksin jest zmiennokształtnym, ale gwarantuję Wam, że zmiennokształtnych w takim wydaniu jeszcze nie spotkaliśmy. Osobiście jestem przyzwyczajona do nieco innego ich przedstawienia, a tutaj jest jednak coś nieokreślonego, wyjątkowego i innego – oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kotołaki są uznawane za istoty przeklęte, demony Onego, które należy tępić. Jednak Ksin nie jest potworem – tylko ludzie tak o nim myślą. Na szczęście, na swojej drodze napotyka on również przyjaznych przedstawicieli rasy ludzkiej, którzy potrafią dostrzec w nim więcej niż tylko pionowe źrenice i przerażające pazury. Dzięki ich poświęceniu i oddaniu zmienia się w obrońcę tych, którym grozi niebezpieczeństwo. Jest bestią, która pragnie osiągnąć człowieczeństwo.

Wiem, że nie powinnam być sceptycznie nastawiona do polskich autorów, ale tak już mam – walczę z tym, jak tylko mogę, ale średnio mi wychodzi. Ale właśnie dzięki takim osobistościom jak pan Lewandowski i jego twórczość, moje podejście ulega poprawie. „Ksin. Początek” to książka, która naprawdę mi się spodobała. Czytałam ją z zapałem i ogromną przyjemnością. Nie mogłam się oderwać od lektury, która towarzyszyła mi na każdym możliwym kroku – w drodze na uczelnię, w oczekiwaniu na autobus, podczas robienia obiadu. Uzależniająca! I może nawet powinnam dostrzec w niej jakieś niedogodności, żeby sobie chociaż ego podbudować, że mam rację, że nie chcę sięgać po polską literaturę… ale nie, po prostu nie.

Ksin jest dla mnie zagadką. To postać owiana tajemnicą, niezwykle intrygująca i zyskująca sympatię. Ciężko go odczytać, a co dopiero przewidzieć jego zachowanie. W końcu ma w sobie kocie geny, a powszechnie wiadomo, że koty to spryciarze, które knują w swoich kochanych główkach niecne plany i zamiary. Ksin jednak wykorzystuje swoje zdolności w bardzo pozytywny sposób – pomaga ludziom. Aż dziw bierze! Ale wszystko nabiera sensu, gdy w naszym mózgu zapali się zielona lampka zwiastująca zrozumienie zabiegu, który zafundował nam autor. Przyznaję, udało mu się mnie nie lada zaskoczyć. W ogóle nie spodziewałam się tego, co nastąpiło pod koniec książki. I tylko ta myśl krążąca mi po głowie „Ty Łosiu… ale dałaś się podejść!”. W końcu komuś udało się przechytrzyć mój analityczny umysł – a może to po prostu kwestia tego, że naprawdę świetnie bawiłam się podczas czytania tej książki i nawet nie chciałam zagłębiać się w tak mocne analizy?

Akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony poznajemy Ksina i wraz z nim rozpoczynamy podróż pełną przygód, gdzie nie mamy pewności, dokąd nas ona doprowadzi na sam koniec. Z drugiej strony pojawia się historia młodej Aspai, córki kupca, która postanawia się nade wszystko zbuntować i spełnić swoje marzenia. Powiem Wam, że ta dziewczyna to dopiero ma charakter! Przebiegła, podstępna, pozbawiona skrupułów… a jednak w końcu sama pada ofiarą swoich gierek. I zapewne zastanawiacie się, po co autor wprowadził tutaj drugi wątek? Skoro powieść ma się skupia na Ksinie, to o co chodzi z Aspają? A widzicie, też nad tym myślałam… myślałam i myślałam i nic nie wymyśliłam! Ale zaufajcie mi, że na sam koniec dostrzeżecie prawdę i logiczne połączenie obu wątków.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko sięgnąć po kolejne, odświeżone tomy opisujące losy Ksina i jego towarzyszki życia, o której chyba nawet nie wspomniałam… kochana, choć pełna niespodzianek Hanti otworzyła swoje serce na bestię. Pan Lewandowski przedstawił swoją wizję w znakomity sposób, dopracował najważniejsze szczegóły, bardzo przyjemnym językiem opisał świat fantasy pełen magicznych stworzeń i skomponował niezwykle wciągającą fabułę z porywającą akcją. Bardzo spodobał mi się dołączony do powieści bestiariusz, w którym w bardzo dokładny sposób zostały opisane poszczególne zmory i potwory tego świata. Gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po sagę o Kotołaku! Nie zwlekajcie z tym :)
 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu:

nk.com.pl


Jeszcze tylko dzisiaj i długi weekend. Przysięgam, że nic mnie nie wyciągnie z łóżka, gdzie będę leżeć pod kocem, przytulać kota, pić herbatę, gorącą czekoladę i czytać, czytać, czytać! Dobry plan? Bardzo dobry! No, może czasami wstanę, żeby jogę poćwiczyć :)

Komentarze

 1. Hm.. Dzięki ci za tą recenzję, bo się zastanawiało i zastanawiało, czy warto skusić się na tą pozycję. [ Aleja Recenzji ]

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię, gdy akcja toczy się dwutorowo. Zaintrygowałaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno ta książka zwróciła moją uwagę w empiku, ale nie czytałam żadnej recenzji, więc odłożyłam ją na półkę i pomyślałam, że najwyżej jeszcze do niej wrócę. No i teraz już wiem, że będę musiała ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie podejrzewałam, że to może być taka ciekawa pozycja. Fantastykę lubię więc kiedyś pewnie sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje kolejne "must read" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszała do tej pory o tej serii, ale jak najbardziej muszę ją przeczytać. Czuję, że może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Polscy autorzy fantasy są wg mnie jednymi z lepszych na świecie i tylko ich potrafię czytać spośród całej gamy rodzimych pisarzy ;) Tytuł zapisany, bo takiej książki/serii nie jestem w stanie odpuścić! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oooo też nie słyszałam o tej serii wcześniej. Cieszę się, że Nasza Księgarnia przypomina o tego rodzaju książkach. "Ksin. Początek" na pewno znajdzie się na mojej liście czytelniczej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka fajna, tytuł do mnie przemawia. Treść również kusi... No czemu nie ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Po tej recenzji jestem zmuszona przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 11. Narobiłaś mi niemałej ochoty na tę powieść. Muszę się koniecznie za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej nie dla mnie, pewnie tylko męczyłabym się czytając ją

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba będę musiała sięgnąć po sagę o kotołaku. Uwielbiam podobne klimaty!

  NiczymSzeherezada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...