"Okna" - Anna Kozak


Data wydania: 15.10.2014
ISBN: 978-83-7758-485-9
Wymiary: 130x205
Strony: 384
Cena: 34,99„Okna” Anny Kozak to książka, z którą mam… problem? Nie, to nie to. Właściwie nawet nie umiem określić tego, co mi dolega po lekturze owej pozycji. Mam wrażenie, że nie do końca wszystko zrozumiałam, a dlaczego? Nie mam pojęcia. Bynajmniej nie jest to wada tej książki, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że to swego rodzaju zaleta – książka tak wgryza się w Twój umysł, że zaczynasz wariować. Cóż się dziwić, skoro czytasz o psychicznie chorych…

Anna Kozak opisała problemy dnia codziennego, z jakimi zmagają się pacjenci szpitala psychiatrycznego, ale nie tylko oni. Tak naprawdę to dla pielęgniarek i lekarzy jest nie lada wyzwaniem, aby poradzić sobie z paranojami pacjentów. Gorzej, kiedy przysłowie „Z kim przystajesz, takim się stajesz” zaczyna faktycznie nabierać sensu i nawet lekarzom udziela się depresja bądź inne zaburzenia, czy to psychosomatyczne czy to dwubiegunowe. Bo to właśnie z dwóch perspektyw poznajemy wydarzenia rozgrywające się w tym jakże oryginalnym miejscu. Z jednej strony jest to historia i perypetie Macieja, który zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a z drugiej lekarza, który nie potrafi się całkowicie odnaleźć w swoim życiu, a problemy pacjentów chyba powoli zaczynają się udzielać i jemu…

„Gdyby moje prześcieradło pokryć kilkucentymetrową warstwą ziemi, z pewnością zapuściłbym korzenie. Posadzono by mnie do doniczki i postawiono na parapecie. Nic dziwnego, że tyle tu roślin. (…)Bycie rośliną nie jest takie złe, godzinami można gapić się przez okno na kondukty żałobne, zazdroszcząc spokoju nieboszczykom.”

Wiecie, ja doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że pociągają mnie nie te rzeczy, co powinny. A psychopaci, szpitale psychiatryczne i wszelkiego typu zaburzenia są jedną z tych rzeczy. Nic z tym nie zrobię – dla mnie jest to fascynujące i kropka! Dlatego powieść Anny Kozak przypadła mi do gustu. Zawsze chciałam sięgnąć po powieść o podobnej tematyce i w końcu mi się udało! Ból, rozpacz, zamykanie się we własnym świecie, lęk i strach – to codzienność w przypadku każdego bohatera tej książki. Złudzenia i marzenia senne przeplatają się z rzeczywistością do tego stopnia, że nawet czytelnik potrafi się zagubić i nie zdać sobie sprawy z tego, co jest jawą, a co nie. 

Nie mogę zaprzeczyć – pozycja ta naprawdę mnie wciągnęła. To jedna z tych książek, które pochłonęłam za jednym zamachem, tym bardziej, że czyta się ją bardzo lekko i szybko, co oczywiście nie sprawia, że stanowi ona historię banalną, powtarzalną czy infantylną. Wręcz przeciwnie – autorka doskonale oddała realia codzienności panującej w szpitalu psychiatrycznym. Naprawdę udało mi się poczuć klimat tego miejsca, zapoznać się z kilkoma przypadkami, a nawet wejść do głowy obu narratorów i zrozumieć ich – być może nie całkowicie, ale w dużym stopniu, co i tak mi wystarczyło. Plusem jest również to, że opisy zaburzeń, z jakimi zmagali się pacjenci, dały naprawdę dobry obraz psychozy – były życiowe, prawdziwe i nieudawane. 

„Kiedy na zebraniu całkiem szczerze i zgodnie z prawdą powiedziałem, że chciałbym wzbić się w powietrze i lecieć przed siebie do utraty tchu, usłyszałem od ordynatora, że znacznie mi się pogorszyło i że to ewidentny stan maniakalny. Tego samego dnia na mojej karcie szpitalnej, wiszącej na metalowej ramie łóżka, w rubryce „rozpoznanie” siostra oddziałowa wykreśliła zaburzenia depresyjne, wpisując natomiast zaburzenia dwubiegunowe; szczerze mówiąc, bardzo mi się to spodobało.”

Osoba spoza szpitala może oglądać to, co się w nim dzieje tylko przez okna. Ale czytelnik może pozwolić sobie na pewien luksus i stać się biernym obserwatorem tego, co dzieje się wewnątrz. Tylko niech się pilnuje, aby sam nie zwariował! „Okna” to intrygująca i niezwykła powieść, z dużą dozą oryginalności i niepewności – co jest prawdą, a co nie? Tego nie sposób się dowiedzieć, a zakończenie zbija z pantałyku. To nie jest historia, która tylko i wyłącznie opisuje zaburzenia psychiczne – Ci ludzie tak naprawdę poszukują samych siebie, nie tylko swojej drogi, ale również tożsamości. A dodatkowo miłości, akceptacji, bezpieczeństwa… Ciekawa i niepowtarzalna, polecam!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

muza.com.pl

oraz firmie Business & Culture

http://muza.com.pl/produkty/1832-okna-9788377584859.html?shetishetani

Komentarze

 1. Może kiedyś przeczytam :) Na razie mam w planach wygrzebać się z tego, co czeka na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się być niezwykle interesująca, z chęcią ją poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi naprawdę ciekawie, a jednak trochę obawiam się tego czy to odpowiednia dla mnie pozycja...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wątek chorób psychicznych i szpitali dla cierpiących na nie ludzi zazwyczaj poznaję w kryminałach. Natomiast książki poświęconej tylko temu tematowi nie miałam jeszcze okazji czytać i chyba powinnam to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka już czeka na mojej półce. To na pewno nie będzie łatwa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 6. To takie moje klimaty, że tak to ujmę. Taka tematyka mnie mocno intryguje. Tutaj widzę, że autorce udało się naprawdę dobrze oddać specyfikę miejsca i niejednoznaczność postaci. A przyglądanie się temu wszystkiemu i zatopienie w takiej powieści może być naprawdę ciekawe. Skuszę się z pewnością!

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tę książkę w planach od jakiegoś czasu. Przeczytam na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojej, niesamowicie zaintrygowałaś mnie tą książką :D Choć stronię od polskiej literatury, to jednak na ten tytuł mam ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię tego typu powieści, gdzie prawda przeplata się z wyobrażeniem. Czuję się mocno zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie osobiście taka tematyka przeraża ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...