"Testy" - Joelle Charbonneau

 
 
 
 
Data wydania: 08.10.2014
Tytuł oryginału: The Testing
Tłumacz: Janusz Maćczak
ISBN: 978-83-280-1413-8
 Wymiary: 135 x 203
Strony: 384
Cena: 39,99
Seria: Testy
 
 
 
 
 
W dzisiejszych czasach pójście na studia nie jest właściwie żadnym wyczynem. No dobra… niektórzy pewnie by się tutaj ze mną nie zgodzili – „zachowaj radość życia – nie idź na studia” i te sprawy. Sesja nie ma serca, a wykładowcy to nie ludzie. Prawda jednak taka, że jeśli tylko ktoś chce posmakować studenckiego życia, ma ku temu całe mnóstwo możliwości i nikt mu nie zabroni. Jednak w świecie Malencii Vale sprawy mają się zupełnie inaczej…

Cia Vale jest mieszanką Kolonii Pięciu Jezior, jednego z miejsc, które ocalały po Wojnie Siedmiu Faz. Większość Ziemi jest jednak w rozsypce, a tylko wybrańcy są w stanie ją odbudować. Wydawałoby się, że każde ręce są potrzebne do pomocy, ale jednak nie. Aby dołączyć do tej elity trzeba zdać specjalnie przygotowane Testy, a jest to i tak zaledwie początek całej drogi. I nie myślcie sobie, że jest to tylko praca pisemna przypominająca maturę – uczestnicy Testów muszą wykazać się czymś więcej niż umiejętnościami, które my zdobywamy przez lata edukacji. Kandydaci muszą przekonać organizatorów, że będą w stanie przetrwać, że potrafią podejmować słuszne decyzje, wykorzystywać swój umysł do analizowania, osądzania i logicznego myślenia – a to, co czeka ich na tej drodze, pozostaje zagadką.

„Testy” to książka, która na pierwszy rzut oka może przypominać wiele innych. Zdradzę Wam jednak sekret – jest w niej coś zupełnie odmiennego. Powielenia pewnych elementów nie da się uniknąć, ale zawsze da się je przedstawić w oryginalny sposób. Joelle Charbonneau widocznie doskonale zdaje sobie z tego sprawę, bowiem znakomicie przedstawia realia swojego świata, którego wizja narodziła się w jej głowie. Dostajemy klarowny obraz społeczeństwa, które stara się odbudować świat po zniszczeniach – każdy człowiek ma do odegrania swoją rolę i widać, że powstanie z popiołów jest celem nadrzędnym. Właściwie chwilami przypomina to filozofię Niccolo Machiavelli’ego – „cel uświęca środki”. 

Przyznaję, że pozycja ta chwyciła mnie w swoje objęcia już od pierwszych stron. Już pomijam fakt, że największym atraktantem był motyw nauki i rozwoju technologii, co po prostu uwielbiam, ale sama historia po prostu potrafi nieziemsko wciągnąć. Autorka miała naprawdę znakomity pomysł na wprowadzenie poszczególnych etapów Testów, dogranie ich w logiczny i chronologiczny sposób oraz wprowadzenie wątków rozbudzających ciekawość czytelnika co do dalszych części serii. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a język, jakim posługuje się autorka nie pozostawia nic do życzenia – kunsztu pisarskiego na pewno tej pani nie można odmówić, chociaż nie jest to typ literatury wzniosłej. Właściwie to nie ma się co dziwić tej lekkości pióra połączonej z różnymi zabiegami stylistycznymi i głębią, bowiem to przecież nie pierwsza (i zapewne też nie ostatnia) powieść pani Charbonneau. 

Kolejnym plusem tej książki są bohaterowie. Wyraźnie nakreśleni, posiadający różnorodne cechy osobowości, będący jak żywi – nic tylko sięgnąć po nich dłonią i można spokojnie postawić każdego z nich obok nas. Główna bohaterka, czyli Cia, jest osobą nieco zamkniętą w sobie, ale to daje nam możliwość stopniowego zapoznania się z nią. Dziewczyna jest po prostu ostrożna i rozważna, a nie ma się co dziwić, bowiem tak na dobrą sprawę, nie powinna ufać nikomu. Mądra, inteligentna i zaradna, idealnie radzi sobie w najcięższych sytuacjach, potrafi dobrze analizować i podejmować odpowiednie decyzje – chociaż nie zawsze przychodzi jej to z łatwością i czasami musi postawić na odrobinę ryzyka. Tak moi drodzy, ryzyka, lęku i strachu tutaj również nie brak. I chociażby lektura ta wydawałaby się chwilami nawet okrutna i brutalna, to ma w sobie pewien urok, który mnie oczarował i sprawił, że czerpałam z niej jak najwięcej się dało. 

„Testy” to znakomita powieść, obok której nikt nie powinien przejść obojętnie. Przedstawia przerażającą, ale jakże prawdziwą wizję świata po apokalipsie, gdzie próba przywrócenia ładu i składu wychodzi na pierwszy plan. Wyłonienie elity, która tego dokona i przeprowadzanie testów to motywy wiodące, a cała reszta jest dodatkowym uzupełnieniem i urozmaiceniem. Powieść ta charakteryzuje się niezwykle wciągającą fabułą i zaskakującymi zwrotami akcji, które nie pozwalają odłożyć jej na półkę choćby na chwilę. Pełna skrajnych emocji i przemyśleń, z niezwykle barwnymi opisami umożliwiającymi czytelnikowi przeniesienie się do świata Testów. A to czy staniecie się jedynie biernym obserwatorem, czy też może jednak ich czynnym uczestnikiem zależy tylko od Was. Nie żałuję ani jednej chwili – była to czysta przyjemność i było naprawdę warto! Polecam. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

 

Komentarze

 1. Mam w planach sięgnąc po tę książkę;) chciałabym się przekonać, czy jest taka fajna.

  OdpowiedzUsuń
 2. To pierwsza pozytywna recenzja tej książki, z jaką się spotykam. Do tej pory wszyscy wieszali na niej psy. :) Ja na razie mam takich książek w zanadrzu całkiem sporo, więc tę sobie podaruję. Jeśli jednak kiedyś się na nią natknę nie ominę jej wielkim łukiem tak, jak to miałam zamiar zrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta wizja mnie zaciekawiła. Może się skuszę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poluję na nią od dłuższego czasu i upolować jej nie umiem. Dajcie mi ją wreszcie przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie ta historia coraz bardziej. Niedawno widziałam też recenzję drugiej części, więc tym bardziej chciałabym jak najszybciej poznać "Testy" :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...