Kroniki Tempusu - K.A.S. Quinn
Data wydania: 10.01.2013
Tytuł oryginału: The Queen must die
Tłumacz: Anna Rojkowska
ISBN: 978-83-63579-07-4
Wymiary: 150 x 200 mm
Strony: 296
Cena: 34,00
Seria: Kroniki Tempusu #1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Data wydania: 18.02.2015
Tytuł oryginału: The Queen at war
Tłumacz: Anna Rojkowska
ISBN: 978-83-63579-52-4
Wymiary: 150 x 200 mm
Strony: 320
Cena: 37,00
Seria: Kroniki Tempusu #2
 
 
 
 
 
 
Podróże w czasie są moim zdaniem naprawdę znakomitym pomysłem na powieść. Oczywiście autorzy, którzy się na to porywają, stają przed nie lada wyzwaniem, bowiem oddanie realiów dawnych czasów nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Historię znamy tylko z podręczników, a w książkach fabuła musi sprawiać wrażenie nad wyraz rzeczywistej, abyśmy poczuli wszystko na własnej skórze. Czy pani Quinn sprostała temu wyzwaniu?

Życie Katie Berger-Jones-Burg nie jest do końca takim, jakie dziewczynka widziałaby w swoich marzeniach, ucieka więc do świata książek, historii i nauki. Najwięcej czasu spędza pod łóżkiem, gdzie urządziła sobie swój czytelniczy kącik. Jednak któregoś dnia dzieje się rzecz niesłychana: w jednej chwili Katie siedzi pod łóżkiem, a w następnej znajduje się pod kanapą w pałacu Buckingham w czasach panowania królowej Wiktorii. Okazuje się, że królowa i jej rodzina są w ogromnym niebezpieczeństwie, a Katie nie znalazła się tam przez przypadek. Co więcej, nie jest jedynym podróżnikiem w czasie, który ma do odegrania swoją rolę w historii…

Katie wiedzie normalne (przynajmniej w pewnym stopniu) życie w Nowym Jorku. Mieszka wraz ze swoją matką, Mimi, która jest osobą dosyć ciężką we współżyciu. Mimi to dawna gwiazda estrady, nie stroniąca od nałogów, dobrej zabawy i traktująca swoją córkę jak kumpelę z podwórka, a nie dorastającą dziewczynkę, której należy poświęcić czas. Natomiast sama Katie jest postacią sympatyczną, przyjacielską, ufną i oddaną. Wraz z księżniczką Alicją i synem królewskiego lekarza, Jamesem, stara się odkryć spisek i dorwać zamachowców czyhających na życie królowej. Motyw podróżników w czasie jest jasny i konkretny, rozwija się stopniowo, ale został dobrze dopracowany i widać, jakie ma znaczenie zarówno podczas tomu pierwszego, jak i drugiego. 

Kroniki Tempusu są serią skierowaną bardziej do młodszego czytelnika, mam za sobą oba tomy i przyznam szczerze, że trzymają one takie sam poziom. Bohaterowie są dobrze wykreowani, każdy z nich posiada charakterystyczne dla siebie cechy charakteru i odgrywa istotną rolę w całej opowieści. Widać, że autorka wszystko sobie na spokojnie przemyślała i każdy element tych książek jest na swoim miejscu. W obu częściach Katie przenosi się na dwór królowej Wiktorii, chociaż za każdym razem staje w obliczu innego wyzwania. Każde z nich jest niebezpieczne, ale to niesamowite trio potrafi sprostać każdemu zadaniu. Ciekawą rzeczą jest to, że autorka nie wspomina nic o wieku bohaterów, być może dlatego, aby każdy czytelnik – czy to młodszy czy to starszy – był w stanie się tutaj odnaleźć. Cóż, nie jest to do końca tak, bowiem pewne zachowania i sposób, w jaki zwracają się do tych dzieciaków dorośli, dają jasny obraz tego, że są to dopiero istotki wkraczające do grupy młodzieżowej.

W obu przypadkach mamy oczywiście do czynienia z życiem dworskim, normami panującymi w XIX wieku, a w drugim tomie pojawia się dodatkowo motyw wojny z Rosją. Czy pani Quinn w odpowiedni sposób potrafiła sprawić, że czytelnik na własne oczy zobaczył XIX-wieczny Londyn? W pewnym stopniu na pewno jej się to udało, chociaż ja osobiście czuję niedosyt. Chwilami zacierała się gdzieś granica zachowań między Katie a jej rówieśnikami z przeszłości. Historia jest tutaj obecna na każdej stronie, ale nie zawsze jest ona tak bardzo wyraźna, jak być powinna.

Jednak wydaje mi się, że celem tej serii jest coś zupełnie innego. Historia Katie i jej przyjaciół to przede wszystkim humorystyczna i magiczna przygoda, której aura otacza czytelnika przez cały czas. Niezwykła podróż, wciągająca fabuła, różnobarwni bohaterowie – to z pewnością są elementy, które zapamiętuje się najbardziej w związku z Kronikami Tempusu. Są one napisane lekkim, przyjaznym i w pełni zrozumiałym językiem, wątki są dopracowane i opowieść tę czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo szybko przebrnęłam przez oba tomy, nie tylko z powodu stylu autorki, ale również dzięki temu, że w tej historii jest naprawdę coś urzekającego. Seria ta posiada swój unikalny urok porywający czytelnika. 

Muszę również napomknąć o tym, że książki są pięknie wydane i znakomicie prezentują się na półce. Wiem, że nie jest to seria, do której wrócę, bowiem jakiś czas temu wyrosłam z podobnych opowieści, ale gdybym tylko miała młodszą siostrę w wieku 11-15 lat, to na pewno zachęciłabym ją do zapoznania się z twórczością pani Quinn. Myślę, że właśnie czytelnicy w takim wieku powinny sięgnąć po Kroniki Tempusu, bowiem jest to dobra seria, pełna przygód, akcji i z sympatycznymi bohaterami, z którymi idzie się zaprzyjaźnić. Dzięki takim książkom młodzież jest w stanie wyrobić sobie dobry gust czytelniczy, a co najważniejsze – znakomicie się bawić i przeżywać niesamowite przygody! Książki te naprawdę potrafi porwać czytelnika i omamić swoją atmosferą – a to chyba najważniejsze.
 
Za egzemplarze serdecznie dziękuję wydawnictwu:
 
dreamswydawnictwo.pl
 
  

Komentarze

 1. Oba tytuły mam na półce od dłuższego czasu i dość mocno mnie one kuszą :P Do tej pory miałam jednak obawy, czy zbytnio się na nich nie zawiodę :P Jednak Twoja recenzja przekonała mnie aby dać im szansę i to w miarę jak najszybciej :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś na pewno spodobałyby mi się. Teraz nie wiem. Może kiedyś przeczytam, a może nie... Lubię czasami poczytać książki dla młodszych osób. Najczęściej są najbardziej wartościowymi powieściami ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś na pewno spodobałyby mi się. Teraz nie wiem. Może kiedyś przeczytam, a może nie... Lubię czasami poczytać książki dla młodszych osób. Najczęściej są najbardziej wartościowymi powieściami ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam pierwszy tom, pamiętam, że miałam mieszane uczucia. Czy po drugi tom sięgnę nie wiem ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...