"Borgiowie. Historia nieznana" - G.J. Meyer

 
 
 
 
 Data wydania: 29.11.2013
Tytuł oryginału: The Borgias, The Hidden History
Tłumacz: Stępkowska Edyta
ISBN: 978-83-89981-62-9
Wymiary: 160 x 245
Strony: 468
Cena: 59,99 zł
 
 
 
 
 
 
Borgiowie to jeden z najbardziej znanych rodów renesansu. Do dziś autorzy i twórcy filmów bądź seriali telewizyjnych czerpią inspirację z ich historii, przedstawiają najsłynniejszych przedstawicieli rodziny w świetle dawnych czasów i nie da się ukryć, że spotyka się to z całkiem sporym odbiorem ze strony widzów bądź czytelników. Nawet sam Mario Puzo napisał swoją powieść „Rodzina Borgiów” inspirując się tym rodem i uznając go za pierwszą rodzinę mafijną. Ale jaka jest prawda kryjąca się za tym hiszpańskim rodem?

Książka pana Meyera jest bardzo obfitą publikacją na temat rodziny Borgiów. Co ciekawe, nie rozpoczynamy zapoznawania się z ich historią od czasów Rodriga Borgii (którego to znakomicie w serialu odegrał Jeremy Irons), a od czasów jeszcze wcześniejszych. Oczywiście nie da się ukryć, że to on i jego dzieci są najbardziej znane z całego rodu, ale tak naprawdę nie można ograniczać się tylko do tych postaci. Faktycznie, stanowią główną część tej książki – ich życie, sposób bycia, poglądy, działania, poczynania, małżeństwa i afery – ale autor nie pominął również innych członków rodziny. 

Co ciekawe, wprowadzone zostały tutaj również rozdziały o tle historycznym. Dostajemy więc informację nie tylko o tym, co się działo w danych latach z Borgiami, ale także ogólne spojrzenie na sytuację polityczną i gospodarczą. Książka jest rzeczywiście naszpikowana faktami historycznymi, bowiem autor dotarł do wielu materiałów źródłowych, być może nawet do tych, do których innym autorom piszącym o tym rodzie się nie udało.  Pojawia się całe mnóstwo informacji – jedne są bardziej znane i powszechne, drugie nieco mniej, i to właśnie one tutaj przeważają. Pan Meyer ujawnia tajemnice, spiski i intrygi, które stały za osiągnięciem władzy i tak ogromnych wpływów. A może to czysty spryt i inteligencja?

Nie mogę napisać, że książkę czyta się lekko i przyjemnie. Książki dokumentalne nie należą do tego typu literatury, który ma nam zapewnić rozrywkę. Język autora jest w porządku, ale każdy doskonale wie, czego można się spodziewać po dokumentach. Oczywiście jedne są łatwiejsze w odbiorze, drugie mniej, część wymaga od nas ogromnego skupienia, część niekoniecznie. „Borgiowie. Historia nieznana” to ten drugi typ, głównie ze względu na ogrom informacji, których na pierwszy raz nie idzie sobie przyswoić w żaden sposób. Jednak z pewnością jest to pozycja, która nada się dla osób zajmujących się rodziną Borgiów w pracach naukowych – świetny materiał, z którego można naprawdę wiele wynieść.

Sam tekst to nie wszystko. Całości dopełniają zdjęcia, a właściwie obrazy, bo o zdjęciach w tamtych czasach ciężko mówić, przedstawiające ród Borgiów (tych najważniejszych członków rodziny) oraz inne osoby, które były z nim niejako powiązane. Właściwie w tej publikacji pojawia się również sporo informacji o postaciach takich jak Giuliano Della Rovere czy Girolamo Savonarola, ale również co nieco o rodzinie Sforzów czy Medyceuszy. Świetnym rozdziałem jest ten znajdujący się już na samym końcu, o badaniu stereotypów. Bibliografia, na której opierał się autor jest spora, a poszukiwanie danych informacji umożliwia indeks. 

Muszę szczerze przyznać, że jest to najobszerniejsza książka dokumentalna o rodzinie Borgiów, jaką miałam okazję do tej pory przeczytać. Autor musiał włożyć w to naprawdę sporo pracy, aby powstała tak dobra publikacja. Książka z pewnością warta uwagi i swojej ceny. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

matras.pl
 

Komentarze

 1. Lubię historię, ale do takich typowo dokumentalnych propozycji jeszcze muszę się przekonać. Na razie preferuję zbeletryzowane wersje historii :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oooo, o nich muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To książka dla mojego narzeczonego. On interesuje się tą historią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Póki co się wstrzymam, gdyż nie przekonuje mnie ta lawina faktów. Ale temat jak najbardziej interesujący dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem się wstrzymam, bo chwilowo nie interesuje mnie taka tematyka. Może kiedyś dam jej szansę. :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...