"Niebezpieczny dar" - Marcus Sakey

 
 
 
Data wydania: 21.04.2015
Tytuł oryginału: Brilliance
Tłumacz: Krochmal Anna, Kędzierski Robert
ISBN: 978-83-7818-608-3
Wymiary: 135 x 215
Strony: 488
 Cena: 34,90 zł
Seria:Brilliance Saga


Myślicie, że w książkach to tylko nastolatki mogą mieć niesamowite zdolności i ratować świat? Mylicie się! Faktycznie najwięcej elementów nadprzyrodzonych i uzdolnionych „inaczej” bohaterów pojawia się w książkach dla młodzieży, ale może pora z tym skończyć? A może nie tyle skończyć, co wprowadzić również do książek dla starszych czytelników… Cóż, Marcus Sakey chyba myślał tak samo, jak ja.

Rok 1980 stał się wyjątkowy. To wtedy na świat zaczęły przychodzić niezwykle uzdolnione dzieci, które nazwano „obdarzonymi”, chociaż potocznie i tak uznaje się ich za „nienormalnych”. Jedni potrafią zgarniać na giełdzie grube miliony przez odczytywanie mowy ciała, inni świetnie sobie radzą z najbardziej skomplikowanymi obliczeniami, a Nick Cooper posiada umiejętności, które sprawiają, że jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu terrorystów. Jednak sprawy przybierają coraz gorszy obrót – wojna domowa wisi w powietrzu, a Cooper musi dotrzeć do obdarzonego, który stoi za wszystkimi zamachami. Jedynym wyjściem z sytuacji jest szybkie zlikwidowanie go, to jedyne rozwiązanie, które może zapobiec wojnie i śmierci tysięcy ludzi. 

„Niebezpieczny dar” to książka, która wciąga już od pierwszej strony. Jest znakomicie napisana i świetnie skonstruowana. Cieszę się, że w końcu miałam okazję przeczytać książkę, która nieco przypomina dystopię, a jednak nie skupia się na młodzieży. Główny bohater jest już dorosły, ma dom, rodzinę i pracę, która jednak związana jest z jego zdolnościami. Jest postacią złożoną i intrygującą, z łatwością zyskuje sympatię czytelnika. Podczas czytania pojawia się nieodparta chęć trzymania za niego kciuków, tym bardziej, że zadania, które ma do wykonania wcale nie są takie proste, a autor niczego mu nie ułatwia. Nawet to, czy przeżyje, nie jest pewne…

Świat powieści do złudzenia przypomina ten, w którym żyjemy. Jest niemal identyczny, jednak dodatkowym elementem jest oczywiście istnienie obdarzonych. Chociaż należy pamiętać, że również w naszym świecie istnieją ludzie wybitnie uzdolnieni i tak naprawdę nie wiemy, co kryje się za tymi 90 procentami mózgu, których podobno nie używamy. Historia obdarzonych i to, skąd się wzięli, są wyjaśnione wystarczająco dobrze. Z łatwością można zanurzyć się w świecie stworzonym przez pana Sakeya, ale ostrzegam – ta powieść niesamowicie wciąga! Również bohaterowie są znakomicie przedstawieni – nie tylko ze względu na to, że każdy obdarzony ma swoje indywidualne zdolności, co już zasługuje na uwagę, że Sakey miał tyle pomysłów, ale również pod wieloma innymi względami.

Jedną z cech charakteryzujących tę powieść jest dynamika. Wraz z umiejętnościami i lekkim piórem autora sprawia, że płynnie przechodzimy z jednej sytuacji do drugiej, nie ma tutaj elementów, które nie pasowałyby do reszty, a całość jest wyjątkowo logiczna. Przyznaję, że autor potrafi chwilami zawrócić w głowie, ale to tylko pobudza do dalszej  lektury i kojarzenia faktów. Nie doświadczycie tutaj ani grama nudy! Dynamika i odpowiednie tempo akcji sprawiają, że na każdej stronie się coś dzieje, coś, co ma wpływ na dalsze wydarzenia i kroki podjęte przez Coopera. A zaufajcie mi, że nie raz staje on przed trudnymi decyzjami i nie ma zbyt wiele czasu, aby podjąć tę odpowiednią…

„Niebezpieczny dar” to znakomita, świetnie skonstruowana i napisana powieść. Niezwykle wciągająca i porywająca, stanowiąca idealny materiał na film! I zdradzę Wam prawie w sekrecie, że trwają prace nad zekranizowaniem tej powieści – mam tylko nadzieję, że filmowcy będą w stanie odpowiednio dobrać aktorów i wykorzystać potencjał tej historii. To zdecydowanie jeden z lepszych thrillerów, jakie miałam okazję czytać i jestem przekonana, że sięgnę po inne książki tego autora. „Niebezpieczny dar” czytało mi się znakomicie, a dopracowanie, odpowiednie budowanie i stopniowanie napięcia oraz wprowadzenie zaskakujących zwrotów akcji sprawiło, że dałam się porwać całkowicie. Polecam.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

rebis.com.pl
 

Komentarze

 1. Swoją recenzją narobiłaś mi smaka na książkę. Moje klimaty, więc będę miała na oku :L)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój gatunek :) Poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi intrygująco. Będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że wreszcie dorosły bohater pojawia się w tego typu powieści. Mam apetyt na tę książkę i to duży :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...