"Ujawniona" - P.C.Cast & Kristin Cast

 
 
 
 Data wydania: 23.06.2014
Tytuł oryginału: Revealed
Tłumacz: Iwona Michałowska-Gabrych
ISBN: 978-83-245-8153-5
Wymiary: 130 x 205
Strony: 296
 Cena: 29,90 zł
Seria: Dom Nocy #11
 
 
 
 
 
 
„Ujawniona” to przedostatni tom cyklu Dom Nocy, co oznacza, że wielkimi krokami zbliżam się do pożegnania z Zoey i jej przyjaciółmi. Nie ukrywam, że mam do tej serii spory sentyment, ale potrafię też dostrzec jej mankamenty. Wiele osób zniechęciło się do tej historii ze względu na ilość tomów – nie ma się co dziwić, 12 części to sporo i każdy obawia się rozwleczonej akcji czy naciąganej fabuły. A tu proszę, niespodzianka! „Ujawniona” jest prawdopodobnie najbardziej dojrzałym tomem całego cyklu.

Zoey i jej przyjaciele doskonale wiedzą, że pokonanie Neferet nie będzie łatwym zadaniem. Tsi Sgili jest teraz bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek była i postanawia zasiać panikę już nie tylko w społeczności wampirów, ale również wśród ludzi. Potworne morderstwo, do którego dochodzi podczas jednej z imprez organizowanych przez Dom Nocy sprawia, że młodzi adepci są pod baczną obserwacją ze strony ludzkiej policji. Nikt z mieszkańców Tulsy nie jest w stanie uwierzyć, że Neferet okazała się być czarnym charakterem. Zoey wie, że na jej barkach spoczywa wielka odpowiedzialność, a to z kolei wpływa na nią samą. Staje się bardziej podatna na wpływy, zwłaszcza te ze strony Ciemności…

Dom Nocy to cykl skierowany do młodzieży, a ja coraz rzadziej potrafię odnaleźć się w tego typu literaturze. Jednak już parę lat temu zżyłam się z bohaterami tej serii i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałabym zrezygnować z poznania zakończenia całej historii. Z każdym kolejnym tomem widzę, że autorki rozwijają się w dobrym kierunku, a fakt iż nawiązują do mitologii podobał mi się od samego początku. Uwielbiam postać bogini Nyks, a jest ona bardzo ważnym elementem całej historii. Dlatego nie jest to tylko opowieść o wampirach czy problemach nastolatków, bowiem schodzi to już na dalszy tor. Teraz Zoey i jej grupa musi stawić czoła potężnemu niebezpieczeństwu, a widać, że poprzednie wydarzenia (które nie raz były tragiczne) całkowicie zmieniły ich charaktery, priorytety i sposób postrzegania świata.

Autorki w bardzo umiejętny sposób wplotły do fabuły historię Neferet i Kalony. Oczywiście są to tylko krótkie wzmianki i zarysy ich przeszłości, ale zawsze jest to urozmaicenie całości. Osoby, które miały okazję zapoznać się z nowelami stanowiącymi uzupełnienie serii z pewnością mają większą wiedzę na temat tych postaci (swoją drogą chyba dwóch najbardziej intrygujących postaci całego cyklu), a Ci, którzy jeszcze nie zdołali przeczytać „Klątwy Neferet” czy „Upadku Kalony” mogą się poczuć bardziej zainteresowani i zachęceni do nadrobienia tych zaległości. 

Mimo że tempo akcji pozostaje umiarkowane, to fabuła jest na swój sposób wciągająca. Widać rosnące napięcie pomiędzy młodymi wampirami i adeptami, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w ich społeczności nastąpiły ogromne zmiany i czeka ich walka z siłami Ciemności. Już od samego początku zostajemy rzuceni w wir wydarzeń, który uświadamia nam jedną, bardzo istotną rzecz – nic nie będzie łatwe, a Neferet jest nieobliczalna. Samo zakończenie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bowiem nie znałam Zoey od tej strony – i zapewne nikt nie spodziewałby się po niej takiego zachowania. 

„Ujawniona” jest dobrą kontynuacją, którą doskonale mi się czytało. Należę do osób, które nie zraziły się ilością tomów w tym cyklu i z chęcią powracam do Domu Nocy i rozgrywających się w nim wydarzeń, chociaż dawna radość w nim panująca została zasnuta przez gęstniejący mrok. Myślę, że cały cykl ma w sobie coś niepowtarzalnego, chociaż autorki miały wzloty i upadki. Jednak doskonale widać, że bohaterowie z każdą kolejną częścią stają się bardziej dojrzali, a pani Cast i jej córka mają od samego początku logiczny plan w swoich głowach dotyczący tej serii. Pozostaje mi tylko zapoznać się z ostatnim tomem i poznać zakończenie historii Zoey Redbird!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu:

publicat.pl
 

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...