"Kod" - Kathy Reichs & Brendan Reichs

 
 
 
Data wydania: 25.02.2015
Tytuł oryginału: Code
Tłumacz: Małecki Łukasz, Kisiel-Małecka Marta
ISBN: 978-83-245-9180-0
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 408
 Cena: 34,90 zł
Cykl: Wirusy #3 


"Hello, I want to play a game..."

„Kod” to już (albo dopiero!) trzeci tom doskonałej serii „Wirusy” tworzonej przez Kathy Reichs i jej syna Brendana. Główna bohaterka, Tory Brennan, jest siostrzenicą słynnej antropolog Temperance Brennan, którą być może znacie z cyklu „Kości”. Dziewczyna ponownie będzie musiała stawić czoła niebezpiecznemu zadaniu, które zagraża życiu wszystkich ludzi na Loggerhead Island. 

Tory i gromadka nosicieli znajdują tajemniczą skrzynkę z zaszyfrowanymi wskazówkami. Początkowo myślą, że jest to tylko element internetowej gry, która rozpowszechniła się na całym świecie. Okazuje się jednak, że Mistrz Gry widzi w tym coś znacznie więcej. Z pozoru niewinna zabawa przemienia się w istny koszmar – jeżeli czwórka przyjaciół nie będzie podążać za wskazówkami Mistrza Gry, a co gorsza powie o nim komukolwiek, będzie to nieść ze sobą poważne konsekwencje. Mimo że Tory i jej świta są sprytni i inteligentni, Mistrz Gry zawsze wyprzedza ich o krok. Czy i tym razem wyjdą cało z opresji? Zegar tyka, czas ucieka…

„Wirusy” to cykl, który naprawdę bardzo przypadł mi do gustu. Mimo że zalicza się do literatury młodzieżowej i mamy w niej do czynienia z bohaterami w wieku 14-16 lat, jestem nią naprawdę pozytywnie zaskoczona. Chyba nigdy nie miałam jeszcze do czynienia z serią młodzieżową, która tak by mi się spodobała. Zazwyczaj nie jestem w stanie się odnaleźć w takich historiach, a co dopiero zrozumieć niektóre poczynania bohaterów, ale tutaj jest zupełnie na odwrót. Uwielbiam Tory, która jest bardzo skrupulatną, sprytną i odważną dziewczyną. W wielu sytuacjach potrafię się z nią zidentyfikować – obie kochamy naukę, zagadki, tajemnice i ryzyko. Obie mamy efekt wyparcia jeżeli chodzi o związki z płcią przeciwną…

Kathy Reichs jest mistrzynią w konstruowaniu logicznych, ale nie tak łatwych do rozszyfrowania intryg. Już od pierwszych chwil Mistrz Gry wydaje się być postacią intrygującą, choć nieco psychopatyczną. Nie brakuje tutaj zaskakujących zwrotów akcji i odpowiedniego napięcia, które tylko podsyca atmosferę. Ta książka sprawi, że nie raz podskoczycie w fotelu z wrażenia! Fabuła jest niezwykle wciągająca, a ciekawość czytelnika stopniowo rozbudzana – to książka, którą ciężką odłożyć na półkę chociażby na chwilę. Po raz kolejny dałam się całkowicie pochłonąć twórczości matki i syna, zostałam porwana do wykreowanego przez nich świata i sama stałam się uczestnikiem gry – a może ofiarą samego Mistrza?

Uwielbiam wracać na Loggerhead Island. To miejsce jest dla mnie magiczne i zawsze w mojej głowie pojawia się jego bardzo wyraźny obraz. Autorzy w doskonały sposób przedstawili miejsce akcji i mimo że jest ono dosyć ograniczone, to nie przeszkadza im to w tym, żeby za każdym razem stworzyć niesamowitą i pełną werwy historię. Każdy z bohaterów jest niepowtarzalną osobowością, znakomicie wykreowaną. O Tory wypowiedziałam się już powyżej, ale przyznam szczerze, że coraz bardziej zaczyna mnie intrygować postać Chance’a. Kathy Reichs i jej syn doskonale poradzili sobie również ze stworzeniem postaci psychopatycznego przestępcy. Nie pozostaję również obojętna na postać Hirama, który potrafi rozśmieszyć mnie do łez!

„Kod” to doskonała kontynuacja dwóch poprzednich tomów, od której nie mogłam się oderwać. Przeczytałam tę powieść jednym tchem i pragnę więcej! Zakończenie sprawiło, że naprawdę jak najszybciej chcę dorwać kolejny tom! Serdecznie polecam cały cykl nie tylko młodzieży, bowiem może przypaść do gustu każdemu, kto lubi wciągająca fabułę, wyraźnych bohaterów i świetne przedstawienie książkowego świata. Kolejna intryga oznacza kolejną przygodę, być może niebezpieczną, ale jakże porywającą! 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

publicat.pl
 

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...