"Dzika strona jedzenia" - Jo Robins

http://www.illuminatio.pl/ksiazki/dzika-strona-jedzenia/ Data wydania: 19.05.2016
Tytuł oryginału: Eating on the Wild Side: The Missing Link to Optimum Health
Tłumacz: Zuzanna Kaszkur
ISBN: 978-83-63965-50-1
Wymiary: format B5
Strony: 360
 Cena: 39,90 złTen, kto mnie lepiej zna, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką wagę przykładam do kwestii odżywiania. Z wielką pasją wyszukuję nowinki związane ze zdrowym trybem życia, próbuję każdej nowości z dziedziny superfoods i mam jasno ustalone zasady żywieniowe, których zawsze staram się trzymać. Z resztą, jeżeli tego nie robię, mój organizm jasno wyraża swoje niezadowolenie. Problem tkwi w tym, że w dzisiejszych czasach naprawdę ciężko jest znaleźć wartościowe jedzenie. 

„Dzika strona jedzenia” to pięknie wydana książka, która prezentuje zupełnie nowy pogląd na to, co spotykamy w sklepach. Wiadomo, najlepiej byłoby się wynieść z miasta i uprawiać własne warzywa i owoce, w naturalny i pozbawiony chemii sposób, ale nie da się ukryć, że jest to nie lada wyzwanie i wiąże się z wieloma innymi aspektami – dlatego nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić. Osobiście marzy mi się ogródek pełen świeżych warzyw, drzewka owocowe oraz osobne grządki na świeże zioła, ale póki co pozostaje to tylko strefa marzeń. Jednakże okazuje się, że nawet z produktów dostępnych sklepach można czerpać większe korzyści, trzeba tylko znać kilka podstawowych faktów i wskazówek.

Jo Robins w doskonały i bardzo przejrzysty sposób prezentuje nam inne spojrzenie na dietę roślinną. Całość rozpoczyna się krótkim wstępem, a autorka czerpie wiedzę z poważnych artykułów naukowych, których wykaz znajdziemy na końcu książki. Na pierwszy ogień idą warzywa, odpowiednio podzielone na grupy bądź też przedstawiane w sposób indywidualny – podobnie jak potem owoce. Trzeba zaznaczyć, że Jo Robins nie ma na celu namawiania wszystkich na weganizm, a jej dzieło nie jest przeznaczone tylko dla tych, którzy promują dietę roślinną. Skorzystać z niej mogą wszyscy, nawet typowi mięsożercy. Być może dzięki niej nabiorą ochoty na wprowadzenie do swojej diety większej ilości świeżych warzyw i owoców, co z pewnością wyjdzie im na zdrowie.

Opis każdej rośliny jest pisany według jednego, bardzo konkretnego i dobrze ułożonego schematu. Poznajemy pochodzenie tej rośliny, jej krótką historię oraz podstawowe informacje o dostępnych odmianach, które zebrane są również w tabelkach znajdujących się na końcu każdego rozdziału – z pewnością można się tutaj dowiedzieć wielu nowych rzeczy, tym bardziej, że autorka nie stroni od przytaczania naukowych faktów czy szczegółów uprawy danej rośliny. Pojawia się tutaj również wiele cennych wskazówek dotyczących gotowania i przygotowywania potraw z danych produktów, a również kilka ciekawych i inspirujących przepisów. Dobrą rzeczą jest również krótkie podsumowanie najważniejszych faktów, również umieszczone na końcu każdego rozdziału. 

„Dzika strona jedzenia” to doskonała pozycja dla każdego, kto choć trochę interesuje się zdrowym jedzeniem i pragnie czerpać z niego jak najwięcej korzyści. Jest napisana w sposób bardzo konkretny, ale i przystępny – w pełni zrozumiały dla każdego odbiory. Nie można też przejść obojętnie obok pięknej szaty graficznej i kolorowych zdjęć umieszczonych w środku, które tylko jeszcze mocniej zachęcają do próbowania nowych odmian czy poszukiwania nowych smaków. Znajdziecie tutaj informacje o podstawowych produktach roślinnych, które każdy zna i nie raz miał z nimi do czynienia – po zapoznaniu się z tą książką zyskacie nowy pogląd na pewne rzeczy, a z pewnością postanowicie zastosować cenne wskazówki, które podaje autorka. 

Naprawdę doskonale czytało mi się tę książkę, nie tylko ze względu na to, że idealnie wpasowuje się w mój obszar zainteresowań, ale również dlatego, że jest bardzo przyjemna w odbiorze. Zawiera w sobie wiele ciekawych informacji, z którymi chętnie się zapoznałam, a dodatkowo Jo Robins posługuje się naprawdę bardzo sympatycznym językiem. Urzekła mnie również tym, że swoją wiedzą czerpała z rzetelnych źródeł, dzięki czemu książka ta jest naprawdę konkretną, godną uwagi i polecenia pozycją. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:


www.illuminatio.pl
W SKRÓCIE:

"Dzika strona jedzenia" to bardzo rzetelna książka, która w klarowny sposób prezentuje podstawowe produkty roślinne, z którymi spotykamy się na co dzień. Jo Robins wyjaśnia, dlaczego współczesne owoce i warzywa utraciły wartości odżywcze i smakowe oraz daje swoim czytelnikom kilka prostych rad, które mają na celu zwiększyć korzyści czerpane ze zdrowego odżywiania.

DLA KOGO?

Dla każdego! To naprawdę dobra książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu wszyscy w mniejszym czy większym stopniu jemy rośliny - a ta książka może nam pomóc w tym, aby czerpać z nich więcej wartości odżywczych.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...