"Dziewczyny w ogniu" - Robin Wasserman


Data wydania: 25.08.2016
Tytuł oryginału: Girls on Fire
Tłumacz: Bartosz Kurowski
ISBN: 978-83-8069-427-5
Wymiary: 125 x 195 mm
Strony: 480
 Cena: 36,00 zł
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawało mi się, że książki typu Dziewczyny w ogniu nie przypadną mi do gustu. Tak na dobrą sprawę, nie wiem nawet, czy bym po nią sięgnęła, gdyby nie to, że byłam w akcie rozpaczy i nie miałam co czytać w drodze powrotnej do domu. Przeszukałam szybko telefon w poszukiwaniu jakiegoś e-booka, ale pech chciał, że wszystkie usunęłam po przeniesieniu ich na czytnik. Ale na e-mailu spoczywało kilka ciekawych pozycji od wydawnictwa Prószyński i Ska – większość nie w moim guście, ale na tej pozycji mój wzrok się zatrzymał. Okazuje się, że ten e-book nie tylko uratował moją spragnioną lektury duszę. Ta książka jest naprawdę dobra!

Czy czyjaś śmierć może do siebie zbliżyć dwójkę ludzi? Czy tragedia może stać się początkiem chorobliwej przyjaźni? Oczywiście, że tak! W noc Halloween 1991 roku znika bez śladu najpopularniejszy chłopak ze szkoły, gwiazda drużyny koszykówki. Po trzech dniach znajdują go martwego, w środku lasu, z pistoletem w dłoni i krótkim liścikiem. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale to wydarzenie wzbudza ogromne kontrowersje i poruszenie społeczeństwa, zwłaszcza, że coraz częściej słyszy się o działających w okolicy czcicielach Szatana. W tym samym czasie Hannah Dexter i Lacey Champlain zbliżają się do siebie, wywiązuje się między nimi głęboka więź, która nie jest do końca tym, czym się wydaje być. 

Myślę, że nie będzie błędem stwierdzenie, że ta książka jest nieco psychodeliczna. Przenosimy się do lat 90, kiedy wszystko wyglądało inaczej niż teraz. Ludzie byli inni, świat był inny… Poznajemy cichą i spokojną Hannah Dexter, która okazuje się być bardzo podatna na wpływy innych, zwłaszcza Lacey Champlain. Obie stanowią swoje przeciwieństwo, ale każda widzi w drugiej więcej niż mogą dostrzec inni. Hannah podziwia Lacey za odwagę i przebojowość, Lacey ceni sobie spokój i rozsądek Hannah – te dwie dziewczyny wzajemnie się uzupełniają, ale Lacey zaczyna rozbudzać w swojej nowej przyjaciółce coś, co tkwi głęboko w niej. Sprowadza ją na mroczną ścieżkę, pełną buntu, alkoholu, imprez i seksu. Co ciekawe, dziewczyna szybko odnajduje się w nowej sytuacji, widzi w Lacey swoją mentorkę, być może budzi się między nimi nawet uczucie – być może, bo to stanowi jedną wielką niewiadomą do samego końca.

Niewiadomą jest również śmierć nastolatka o imieniu Craig. Oraz gorąca nienawiść, jaką Lacey i Dex (bo takim imieniem ochrzciła ją przyjaciółka, gdyż Hannah jest nudne) darzą koleżankę ze szkoły, Nikki. Te dwie tajemnice łączą  się w logiczną całość, ale odpowiedź na nurtujące nas pytania dostajemy dopiero na sam koniec. Akcja powieści toczy się w roku 1992, ale pojawiają się również retrospekcje, które wiele nam wyjaśniają – zwłaszcza związek pomiędzy Lacey, Nikki i Craigiem. Książka ta jest napisana w bardzo specyficzny sposób i nawet styl Robin Wasserman jest w istocie charakterystyczny – idealnie współgra z fabułą, która nie należy do najprostszych. To teoretycznie zwykłe życie nastolatków, którzy borykają się z problemem dorastania, ale tak naprawdę to coś znacznie więcej. To taka druga strona medalu, ta gorsza, pełna pasji i namiętności, ale nie do końca w dobrym tego słowa znaczeniu. Ujawnia tę stronę człowieka, którą zawsze staramy się trzymać na wodzy. Tą niezmiernie ciekawą tego, co by było gdyby… Jednak bohaterowie zmierzają w takim kierunku, że nie są to zwyczajne rozważania, a raczej psychiczne, w których nie brakuje niebezpieczeństwa, broni, brutalności, krwi i znęcania się.

Robin Wasserman miała naprawdę genialny pomysł i świetnie przelała swoją wizję na papier. Doskonale poradziła sobie z kreacją bohaterów, przedstawieniem realiów tamtego okresu, zbudowaniem genialnej atmosfery  oraz zadbała o to, aby czytelnik był trzymany w napięciu i niepewności aż do ostatniej strony. Ta książka i rozgrywające się w niej wydarzenia są nieprzewidywalne, podobnie jak zachowanie bohaterów. Tutaj może się zdarzyć dosłownie wszystko! Przekraczamy różnego rodzaju granice, nie brakuje tutaj ostrych słów, przekleństw czy mocnych scen, a przy tym wszystkim nie trudno zacząć się zastanawiać nad całokształtem tej powieści i pobudkami, które kierowały nastolatkami. To nie tylko ciekawość, to również wszystko to, co wynieśli z domu – jest to najlepiej widoczne w przypadku Lacey.

Dziewczyny w ogniu to niezwykle intrygująca powieść, która przyznaję szczerze, urzekła mnie na swój sposób. Jest świetnie napisana, przeczytałam ją w mgnieniu oka i faktycznie mnie wciągnęła. Podoba mi się wizja autorki na przedstawienie problematycznych nastolatków, bo wydawałoby się, że w takiej tematyce nic nas nie może zaskoczyć. A tutaj jest wręcz przeciwnie. To mocna, porywająca i trudna historia, w której pojawia się wiele różnych wątków, począwszy od przyjaźni opartej na manipulacji, na rodzinnej patologii kończąc. Wierzcie mi, z takim podejściem się jeszcze nie spotkaliście! Ta lektura sprawi, że zaczniecie się zastanawiać, kto w tym wszystkim był tak naprawdę ofiarą, czy mogło się to skończyć inaczej, czy na pewno podjęto odpowiednie decyzje, czy to wszystko było konieczne? Myślę, że każdy znajdzie tutaj jakiś morał. Książka porusza – być może w nieco inny sposób, niż znane mi dotychczas lektury, ale jestem naprawdę zadowolona, że na nią trafiłam.
 
Za e-booka serdecznie dziękuję:
 
www.proszynskiiska.pl
 
 
 
Ogólna ocena: 8/10
 

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...