"Mroczniejszy odcień magii" - V.E. Schwabb
Data wydania: 11.07.2016
Tytuł oryginału:  A Darker Shade of Magic
Tłumacz: Ewa Wojtczak
ISBN: 978-83-65442-22-2 
Wymiary: 145 x 205 mm
Strony: 408
 Cena: 36,90 zł
Seria: Odcienie magii #1 
„Kłopot z magią polega na tym, że nie jest ona kwestią mocy, lecz równowagi. W przypadku zbyt małej mocy stajemy się słabi. Zbyt dużo mocy – i stajemy się kimś zupełnie innym.”

Nie będzie nieporozumieniem, jeżeli stwierdzę, że powyższy cytat stanowi idealne podsumowanie książki autorstwa V.E. Schwab. Mroczniejszy odcień magii to powieść, która została jedną z najlepszych powieści fantastycznych ubiegłego roku według Barnes & Noble, a także znalazła się w finale plebiscytu w podobnej kategorii organizowanego przez portal czytelnicy Goodreads. Jakże by można przejść obojętnie obok takiego bestsellera? Zaciekawiło mnie to, że poleca ją między innymi Deborah Harkness, której sagę Księga Wszystkich Dusz naprawdę bardzo lubię. Ogółem sięgam praktycznie po każdą powieść, która nawiązuje w taki czy inny sposób do magii, dlatego nie mogłam się z nią nie zapoznać!

Istnieją trzy różne miasta o nazwie Londyn. Szary Londyn jest brudny, mało ciekawy, brakuje w nim magii, a jego władca jest szalony. Czerwony Londyn to miejsce, gdzie bardzo szanuje się magię. Biały Londyn to miasto, które jest wycieńczone ciągłymi walkami o magię. Kiedyś istniał też Czarny Londyn, ale obecnie się o nim nawet nie mówi. Tylko niektórzy ludzie są obdarzeni umiejętnością przechodzenia między nimi – zwie się ich atari, są magami krwi. Jednak niewielu ich już pozostało. Jednym z nich jest Kell, oficjalny ambasador czerwonego królestwa, wysłannik rodziny Mareshów. Król i królowa wychowali go jak własnego syna, chociaż Kell wie, że tak naprawdę jest ich własnością. Urozmaicając sobie codzienne życie uprawia przemyt, przez co wkrótce musi uciekać. Wybiera Szary Londyn, a tam spotyka na swojej drodze Lilę Bard, złodziejkę. Ich losy zostają połączone, a przed nimi ciężka wyprawa, której ceną jest uratowanie wszystkich światów…

Wiecie… Choć na dobrą sprawę zarys fabuły wygląda podobnie do wielu innych opisów książek, to jest to bardzo mylące, bowiem powieść V.E. Schwab jest naprawdę oryginalna. Na swój własny sposób przedstawiła kreatywną wizję magii i równoległych światów, a dopełniła to barwnymi postaciami, intrygą, złowieszczymi tajemnicami, lekką brutalnością i rozlewem krwi. Doskonale poradziła sobie z zaprezentowaniem swojej wizji, bowiem żaden czytelnik nie będzie miał problemu z połapaniem się we wszystkich czterech Londynach, zrozumie zasady panujące w tym świecie, pozna jego historię i być może zaprzyjaźni się z bohaterami w takim stopniu, że stanie się ich wiernym towarzyszem niebezpiecznej podróży. Z pewnością nie będzie to trudne zadanie, bowiem z łatwością można wejść do świata wykreowanego przez autorkę, praktycznie stać się jego częścią. Wiąże się to oczywiście z całkowitą dbałością o szczegóły, a także bardzo przystępnym, ale nie banalnym stylem autorki. 

Motyw magii jest w tym przypadku naprawdę oryginalny. Oczywiście intrygujący są sami magowie krwi i ich starcia pomiędzy sobą, chociaż to „gatunek na wymarciu”. Walka rozgrywa się pomiędzy Kellem a Hollandem, ale tylko częściowo. Czarnymi charakterami okazują się być władcy Białego Londynu – żądne władzy i krwi rodzeństwo, które również pała się magią – i to w ogromnym stopniu, zwłaszcza magią zniewolenia, panowania nad umysłem czy przejmowania ciała każdego, kto może im się przysłużyć do spełnienia konkretnego celu. Uwielbiam, kiedy złoczyńcy są odpowiednio wykreowani i można w nich dostrzec nutkę szaleństwa – tutaj tak właśnie było. Są naprawdę okrutni, szaleni i nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć to, czego pragną. Dodatkowo autorka zadbała również o to, aby w odpowiedni sposób zaprezentować ból i wewnętrzne rozdarcie ich ofiar. Nie cofnęła  się też przed tym, aby stawiać przed Kellem i Lilą naprawdę trudne wyzwania, często wymagające od nich przełamania pewnych barier i granic. 

Mroczniejszy odcień magii to książka, która naprawdę potrafi porwać czytelnika, całkowicie go omamić, jeżeli tylko sobie na to pozwoli – a w sumie uważam, że jest tego warta. Być może nie jest to najlepsza powieść fantastyczna jaką czytałam, ale z pewnością można ją umieścić w gronie tych lepszych, bardziej dojrzałych pozycji. Na uwagę zasługuje zarówno pomysł, jak i wykonanie, a także oryginalność wielu motywów wprowadzonych przez V.E. Schwab. Ta powieść posiada bardzo przyjemny klimat, świetnie się ją czyta, a też ciężko znaleźć w niej taki element, który można by uznać za ogromny minus – nawet nie próbowałam się skupiać na tym, czy są tu jakieś niezgodności czy niedociągnięcia, bo na tak mocno skupiłam się na przygodach Kella i Lili. Choć nie są to bohaterowie, którzy staliby się bliscy mojemu sercu w wyjątkowy sposób, to da się ich lubić. Autorka stworzyła ciekawą historię, pięknie połączyła wiele wątków i zaprezentowała motywy takie jak żądza władzy, zniewolenie, przyjaźń, oddanie, honor czy chęć zmiany swojego życia. Zdecydowanie jest to książka godna uwagi.


http://www.taniaksiazka.pl/mroczniejszy-odcien-magii-v-e-schwab-p-764233.html

Ogólna ocena: 7/10

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...