"Gupi muzg" - dr Dean Burnett

 
 
 
 
 
 
Data wydania: 12.10.2016
Tytuł oryginału:  The Idiot Brain
Tłumacz:  Dariusz Rossowski
ISBN: 978-83-7229-606-1
Wymiary: 143 x 204 mm
Strony: 376
 Cena: 39,90 zł
 
 
 
 
 
 
 
 
„Moje ostatnie przeprosiny wiążą się z komentarzem pewnego kolegi z uniwersytetu, który stwierdził: „Prędzej piekło wystygnie, niż ty wydasz własną książkę”. Przeprosiny dla szatana. Ta sytuacja musi być dla ciebie bardzo niekomfortowa.”

Doktor Dean Burnett to nietypowy naukowiec. Choć ludzi tego pokroju postrzega się zazwyczaj jako stonowanych, spokojnych, pełnych rezerwy i o niezmąconej powadze, to jednak naukowcy potrafią być bardzo wesołymi ludźmi, którzy nie stronią od ironii, sarkazmu i ogólnie pojętego humoru – choć ten humor bywa czasami niezrozumiały dla przeciętnego człowieka. Neurologia nie jest łatwą dziedziną, powiedziałabym nawet, że należy do tych najbardziej skomplikowanych. Nie wiem, czy doczekamy dnia, w którym lekarze bądź badacze naukowi zrozumieją w 100 % funkcjonowanie ludzkiego mózgu. To niezwykle skomplikowana w swoim działaniu maszyna, a jednak czasami potrafi być taka „gupia”…

Zdarza się czasami tak, że to, co jest bardzo skomplikowane, jest też niesamowicie piękne. Taki właśnie jest ludzki mózg. Choć ewolucja teoretycznie wyniosła nas na wyżyny, staliśmy się praktycznie najbardziej zaawansowanym gatunkiem żyjącymi na ziemi, to jednak chwilami nasze zachowanie bywa zupełnie niezrozumiałe. Zapominamy o tym, po co weszliśmy do pokoju; pamiętamy ludzkie twarze, ale nie możemy sobie przypomnieć imion; a ze zjawiskiem deja vu spotkał się na pewno każdy z Was. Jakie jest podłoże tych dziwnych zachowań? Zazwyczaj się nad tym w ogóle nie zastanawiamy – przyjmujemy te fakty takimi, jakie są. A jednak Dean Burnett w swojej książce wyjaśnia wiele tego typu sytuacji i choć na pierwszy rzut oka są to wyjaśnienia wręcz banalne, to jednak ich podłoże skrywa drugie dno.

Przyznaję, że ta książka ogromnie mnie zaciekawiła! Gdy tylko zauważyłam ją w nowościach wydawniczych to wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć! Neurologia zawsze była dziedziną, która mnie bardzo intrygowała, i gdybym miała zostać lekarzem to z pewnością zostałabym neurologiem. Ludzki mózg to niesamowite centrum operacyjne, które odpowiada za wszystkie nasze zachowania. To właśnie tam, w poszczególnych płatach znajdują się ośrodki regulujące nasze podstawowe funkcje życiowe, ale nie tylko. Geny i mózg to dwa nierozerwalne elementy decydujące o tym, kim jesteśmy. Autor wyjaśnia tutaj całe mnóstwo dobrze nam znanych zjawisk i sytuacji, począwszy od żartów, które płata nam nasz mózg, kończąc na zaburzeniach takich jak depresja. Poruszana tutaj tematyka jest bardzo rozległa, co już daje nam jasny obraz tego, ile zadań na co dzień musi wykonać nasz mózg. I jak tu go obwiniać za to, że chwilami po prostu ma dosyć i sam się potrafi zagubić? Ta książka uświadomi Wam, jak bardzo ten organ naszego ciała bywa obciążony – co ciekawe, nawet nie da się go tak łatwo odciążyć. Możemy go tylko wspierać, regenerować i dawać chwilę odpoczynku.

Choć język autora jest w miarę przystępny, to jednak poruszana przez niego tematyka zmusza nas do myślenia i pozostania w skupieniu. Jeżeli pozwolicie sobie na myślenie o niebieskich migdałach, to z pewnością bardzo szybko zagubicie się w tej lekturze, a wierzcie mi, nie chcielibyście tego! To niezwykle interesująca pozycja, która przedstawia neurologię i funkcjonowanie mózgu w sposób bardzo plastyczny i obrazowy, ale nie należy zapominać o tym, że to nadal nauka, więc nie da się tutaj uniknąć pewnych skomplikowanych sformułowań czy określeń. Jednak dr Dean Burnett stara się zrobić wszystko, aby czytelnik zrozumiał jak najwięcej. Nie brakuje mu też doskonałego poczucia humoru! Nie raz można się zaśmiać pod nosem, a stosowany przez niego sarkazm jest dodatkowym elementem, który nieco rozluźnia powagę tej tematyki. Książka ma bardzo dobry układ, bowiem każdy rozdział skupia się na jednym z obszarów neurologii: znajdziecie tutaj informacje o pamięci, strachu, gniewie, pewności siebie, inteligencji, zmysłach, osobowości, wyjaśnienie tego, jak nasz mózg ulega wpływom ze strony innych ludzi, a na koniec dowiecie się co nieco o zaburzeniach psychicznych.

Gupi mózg to znakomita pozycja popularno-naukowa, którą z czystym sumieniem polecam każdemu. Mój mózg wiedział, co robi, kiedy tak bardzo zachęcał mnie do tego, żeby ją przeczytać. Gwarantuję Wam, że takiej książki o neurologii jeszcze nie czytaliście! Doktor Dean Burnett prezentuje nietuzinkowe podejście do tematu, potrafi nie tylko zainteresować czytelnika, ale naprawdę mocno zaangażować w poruszaną tutaj problematykę, a w odpowiednich momentach zarzucić żartem rozluźniającym atmosferę. To była wspaniała, niezwykle kształcąca i rozwijająca przygoda! Koniecznie musicie zapoznać się z tą pozycją!


Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/


Ogólna ocena: 9/10

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...