"Dziewczyna w lodzie" - Robert Bryndza

 
 
 
 
Data wydania: 09.11.2016
Tytuł oryginału: The Girl in the Ice
Tłumacz: Emilia Skowrońska
ISBN: 978-83-8075-163-7
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 434
 Cena: 39,90 zł
Seria: Erika Foster #1 Dziewczyna w lodzie, nowość od wydawnictwa Filia, już zyskała miano bestsellera w wielu krajach. To nie tylko piękna okładka, ale równie dobra zawartość. To kolejna książka z „dziewczyną” w tytule, kolejny mroczny kryminał kryjący w sobie tajemnicę i morderstwo. I wiecie… z tych wszystkich „dziewczyn”, to właśnie ta od Roberta Bryndzy najbardziej zapadła mi w pamięci! No dobra, może i również Dziewczyna z pociągu, ale to raczej ze względu na przereklamowanie niż rzeczywiste odczucia. W tym przypadku jest na odwrót, ale wiecie jak to jest – dobry towar nie potrzebuje reklamy!

Śledztwo w sprawie morderstwa pięknej i młodej dziewczyny z bogatej rodziny przypada w udziale Erice Foster. Niekonwencjonalnej pani detektyw z niepewną przeszłością, która stosuje w swojej pracy metody nie raz wykraczające poza jej kompetencje. Bardzo szybko okazuje się, że zamarznięta w lodzie dziewczyna, a właściwie jej martwe ciało, była córką wpływowego polityka. Sprawca tego czynu z pewnością chciał zatrzeć ślady i liczył na to, że pod wodą ciało zacznie się rozkładać szybciej, nikt go nie odnajdzie, aż w końcu opadnie na dno, a morderstwo nie wyjdzie na jaw. Niestety, nie przy upartej Erice Foster! Ta kobieta zrobi wszystko, aby odnaleźć sprawcę tego brutalnego czynu. Nawet jeśli sama w pewnym momencie stanie się potencjalną ofiarą.

Przede wszystkim największą zaletą tej powieści jest to, że jest niezwykle wciągająca! Już od pierwszych stron! Czyta się ją z tak wielkim zaangażowaniem, że ciężko po prostu odłożyć ją na półkę i zapomnieć o śledztwie prowadzonym przez Erikę. Choć kilkukrotnie przed oczami mignęły mi opinie, że książka Roberta Bryndzy jest taka sobie, wręcz nijaka, to zupełnie się z tym nie zgadzam, bowiem mało który kryminał czyta się tak dobrze. Wiadomo, fabuła może nie należy do wyjątkowych, jak to zwykle bywa w przypadku tego typu literatury, ale tutaj wygrywa sposób wykonania. To właśnie sposób, w jaki autorzy kreują swoje historie i bohaterów, a także tajemnice i intrygi, wpływa na odbiór tego gatunku przez czytelnika. Jasne, często mamy morderstwo, nawet kilka, ale można do tego dodać wiele różnych wątków i tak umiejętnie uknuć intrygę, że każdy fan kryminałów będzie zadowolony!

Tutaj już od samego początku pojawia się wiele niewyjaśnionych sytuacji, teoretycznych zbiegów okoliczności czy pytań pozostawionych bez odpowiedzi. Pojawia się sporo podejrzanych, ale każdy ma taki czy inne alibi. Wkrótce giną kolejne osoby, okazuje się, że seryjny morderca skupia się na odbieraniu życia miejscowym prostytutkom… Ale dlaczego? I dlaczego młoda dziewczyna też padła jego ofiarą, skoro zupełnie nie pasuje opisem do jego poprzednich zamordowanych? Zemsta? Nieodwzajemniona miłość? Przypadek? Napaść? Erika Foster musi się nieźle nagimnastykować, aby odnaleźć sprawcę i zrozumieć, co nim kierowało. Nie jest to łatwe zadanie, a Robert Bryndza naprawdę genialnie poprowadził to śledztwo. Odpowiednio stopniował napięcie, rozbudzał ciekawość i sprawił, że nawet wprawiony czytelnik tak łatwo nie wpadnie na właściwy trop. A przynamniej nie za szybko. Po jakimś czasie wszystko zaczyna się układać w logiczną całość, ale długa droga przed nami, zanim naprawdę odnajdziemy dno sprawy.

W znakomity sposób są również zaprezentowani bohaterowie! Nie tylko Erika Foster, ale również wszyscy pozostali. Rodzina zamordowanej dziewczyny, współpracownicy Eriki, nawet pojawiające się tylko na chwile postacie. Idealnie wpasowuje się to w brutalną wizję miasta i prowadzone dochodzenie. Erika jest dobra w swoim fachu, potrafi od wielu osób wyciągnąć informacje, ma niesamowitą intuicję i ciekawy sposób bycia. Co więcej, zawsze stawia na swoim i praktycznie nigdy się nie myli, jest gotowa podejmować ryzyko i świetnie spełnia się w swojej roli. No i musi mieć też mocne nerwy, bowiem okazuje się, że prowadzone śledztwo jest pełne okrucieństwa, brudu i krwi.

Dziewczyna w lodzie to świetna pozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę na naprawdę wciągający kryminał! Będziecie przewracać stronę za stroną nie patrząc na upływ czasu!

www.taniaksiazka.pl

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...