"Najdłuższa noc" - Marek Bukowski & Maciej Dancewicz

 
 
 
 
 
Data wydania: 01.02.2017
ISBN: 978-83-287-0530-2
Wymiary: 130 x 205 mm
Strony: 384
 Cena: 39,90 zł
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Już w przyszłym tygodniu stacja TVN rozpoczyna emisję nowego serialu o nazwie  Belle Epoque. Najdłuższa noc to z kolei książka, która powstała dzięki współtwórcom scenariusza, Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza. Inspirowali się oni wydarzeniami, jakie będziemy mogli oglądać w serialu, a jak sami stwierdzili, powieść ta powstała z czystej pasji, podobnie jak i samo Belle Epoque. Ponieważ jak najbardziej mam zamiar zapoznać się z serialem, nie mogłam tego zrobić nie czytając wcześniej książki! Nie wiem, czy będzie to dokładne odwzorowanie całej historii, czy może pojawią się pewne rozbieżności, ale jedno jest pewne – bardzo chętnie cofnę się w czasie i odwiedzę Kraków z roku 1904!

Jan Edigey-Korycki, wchodzący powoli w dorosłe życie młodzieniec, płynąc na statku „Legion” do portu w Madagaskarze dowiaduje się o śmierci swojej matki. Bardzo szybko rzuca swoje plany i wraca do rodzinnego Krakowa, w którym dochodzi do serii makabrycznych zabójstw. Ktoś brutalnie zabija kobiety – odcina im głowy, podpala, wydłubuje oczy. Policja jest bezradna, ale Jan chcąc nie chcąc trafia w sam środek tych okropnych wydarzeń i wraz z dawnymi przyjaciółmi podąża śladem zbrodniarza. Analiza modus operandi mordercy ukazuje pewną tajemniczą symbolikę religijną, jednak mimo całego sprytu, jakim Jan dysponuje, coś mu stale umyka. Czy będzie w stanie  schwytać zabójcę zanim policja znajdzie kolejne okaleczone ciało?

Najważniejszą rzeczą w przypadku powieści, których akcja rozgrywa się w dawnych czasach, jest odpowiednie odwzorowanie tamtejszych realiów. W przypadku Najdłuższej nocy wyszło to całkiem nieźle! Autorzy dobrze zaprezentowali Kraków z roku 1904 i zadbali o odpowiedni, lekko ponury, deszczowy i mroczny klimat, który idealnie pasuje do rozgrywających się tutaj wydarzeń. Kraków w moim odczuciu jest jednym z najpiękniejszych, najbardziej magicznych i tajemniczych miast Polski, dlatego cieszy mnie fakt, że akcja dzieje się właśnie tam. Dzięki tej pozycji mamy okazję przenieść się do Krakowa, jakiego nie znamy. 

Belle epoque to okres rozkwitu i spokoju, ale jak widzimy, w tym przypadku niezwykle krwawego. Choć morderstwa stanowią siłę napędową fabuły, to mamy również okazję zagłębić się w realia tamtych czasów. Dorożki, powozy, widoczny podział społeczeństwa, stopniowy rozwój kultury i nauki. Sporym wyzwaniem było przedstawienie samej pracy policji i analiz laboratoryjnych, które w tamtych czasach nie obiecywały zbyt wiele, przynajmniej w odniesieniu do tego, co nauka oferuje nam dzisiaj. Myślę, że zostało to odpowiednio zaprezentowane w tej powieści, choć przyznaję, że początkowo nieco trudno było mi się przestawić i przenieść do roku 1904. Jednak biorąc pod uwagę język i styl autorów, z czasem stało się to bardzo łatwe. Akcja toczy się z niesamowitą płynnością, a my coraz bardziej zagłębiamy się w świat przestępczego Krakowa.

Istotnym elementem jest również nieprzewidywalność fabuły. Do samego końca jesteśmy trzymani w napięciu, a powieść napisana jest naprawdę z rozmachem i potrafi nas całkowicie zaangażować. Choć Jan jest młodym i sprytnym mężczyzną, który koniecznie chce odnaleźć sprawcę morderstw, to nie jest to takie łatwe zadanie. Całkowite zrozumienie tego, co kierowało mordercą i kto okazał się nim być jest poważną i trudną zagwozdką. Dodatkowo dochodzi do tego fakt, iż Jan wcale nie miał łatwego życia. Stracił matkę, jest w konflikcie z ojcem, ma za sobą nieszczęśliwą miłość. Może to śledztwo miało mu choć na chwilę pomóc w oderwaniu się od osobistych problemów? Sam chyba jednak nie zdawał sobie sprawy z tego, że i tak będzie musiał stawić czoła demonom przeszłości. 

Najdłuższa noc to dobrze skonstruowany kryminał, z doskonałą atmosferą i barwnymi bohaterami, choć nie ukrywam, że ich kreacja mogłaby być nieco bardziej wyrazista. Mimo wszystko trzeba przyznać, że faktycznie książka ta została napisana z pasją. To logiczny ciąg wydarzeń, brutalna intryga, dobre realia tamtych czasów. Każdy fan kryminałów powinien być zadowolony z sięgnięcia po tę powieść, choć nie jestem pewna, czy historia ta na długo pozostanie w mojej pamięci. Miło spędziłam czas z tą pozycją, ale zdecydowanie nie zżyłam się z nią w jakiś wyjątkowy sposób. Jest dobrze napisana, odpowiednio przemyślana i potrafi zaciekawić, ale nie wzbudziła we mnie większych emocji. Jednak serial na pewno będę oglądać i mam nadzieję, że okaże się być równie dobry.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:
muza.com.pl
oraz firmie Business & Culture
 

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...