"Śpiący giganci" - Sylvain Neuvel

 
 
 
 
Data wydania: 09.11.2016
Tytuł oryginału: Sleeping Giants
Tłumacz: Marcin Wawrzyńczak
ISBN: 978-83-287-0430-5
Wymiary: 130 x 205 mm
Strony: 384
 Cena: 39,90 zł
Seria: Archiwum Temidy #1 


Śpiący giganci to prawdopodobnie najbardziej oryginalna nowość wydawnicza ostatnich tygodni! Nie tylko ze względu na obłędną, cudowną i magiczną okładkę, ale też z powodu fabuły i sposobu przedstawienia całej historii. Nie jest to książka napisana w sposób ciągły, nie doświadczycie tutaj podziału na rozdziały. To zbiór wywiadów i wpisów z dzienników, dzięki którym w naszej głowie zaczyna się układać cała historia – od początku do końca. Początkowo nie byłam przekonana do tego pomysłu, ale okazuje się, że Sylvain Neuvel doskonale poradził sobie z taką wizją!

Dlaczego mnie to nie przekonywało? Bowiem obawiałam się, że zbyt wiele informacji zostanie pominiętych, wręcz utraconych. Jeżeli mamy do czynienia z tekstem ciągłym to obserwujemy rozwój wydarzeń na bieżąco, ze wszystkimi szczegółami, o ile książka jest faktycznie dopracowana. W przypadku takiego zbioru wywiadów i różnych wypowiedzi pojawia się spore ryzyko, że wiele rzeczy okaże się dla nas niezrozumiałych. Zapomnijcie o tym, przynajmniej w przypadku Śpiących gigantów! Jeżeli naprawdę wczujecie się w tę powieść, a nie jest to zadaniem trudnym, to nie będziecie mieć z niczym problemu! Będziecie czuć tylko niedosyt, bo będziecie chcieli więcej! Być może jedyną wadą tej książki jest to, że jest za krótka – znaczy jest odpowiednia, ale nie pogardziłabym, gdyby była dłuższa. 

Śpiący giganci to opowieść skupiająca się na zespole badawczym, który ma na celu rozwikłanie tajemnicy zagadkowego artefaktu, a być może potężnej broni, o której ludziom się nie śniło. Doktor Rose Franklin będąc małą dziewczynką natrafiła na pierwszą część artefaktu, potężną metalową dłoń zakopaną w ziemi. Po latach spełniła swoje marzenie i stała się częścią skomplikowanego projektu, który próbuje rozwikłać zagadkę pochodzenia metalowych części ciała o olbrzymich rozmiarach. Każdy uczestnik tego przedsięwzięcia jest mocno zaangażowany w swoją pracę, każdy wie, jaką może zapłacić cenę za obcowanie z nieznaną technologią. Na największe niebezpieczeństwo narażeni są Ci, którzy mają bezpośrednią  styczność z tym tajemniczym urządzeniem. Ale czyż nie jest to zarazem fascynująca przygoda?

Ta książka łączy w sobie elementy thrillera i fantastyki naukowej. To świetnie przedstawienie świata, w którym człowiek jest w posiadaniu zaawansowanej technologii i dóbr medycyny – na tyle silnych, że można uniknąć amputacji ludzkich kończyn i oferować komuś nowe życie. Okazuje się jednak, że wciąż jesteśmy gdzieś w tyle, bowiem tak mało jeszcze wiemy… Gigantyczna konstrukcja o nieznanym pochodzeniu stanowi idealny tego przykład. Jest to też jednak świetna prezentacja tego, jak bardzo gatunek ludzki jest skłonny do poświęceń i nowych odkryć. Po trupach do celu? Tak, niektórzy są w stanie poświęcić życie niewinnych ludzi, aby osiągnąć swój cel. Mimo wszystko uważam, że ciekawość gatunku ludzkiego jest piękną cechą. Piękne są też umysły naukowców, pełne pasji i zaangażowania, co również możemy zaobserwować w twórczości Sylvaina Neuvela.

Z drugiej jednak strony nie zapominamy też o codziennej stronie ludzkiej natury. Uczestnikami projektu targają różne emocje, nawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń, miłość, sympatia, ale także złość i nienawiść. Choć wszyscy zdają sobie sprawę z powagi prowadzonych badań, nie są w stanie wyrzec się swoich uczuć. Każdy element jest naprawdę dobrze opisany – poczynając od relacji międzyludzkich na analizach naukowych kończąc, choć nie ukrywam, że nie pogardziłabym bardziej zaawansowanym słownictwem i zakresem nauki. Ale kto wie, może w drugim tomie będzie tego więcej? Bo wiecie, na pewno sięgnę po kolejny tom! Nie tylko ze względu na to, że autor miał genialny pomysł i świetnie przedstawił swoją wizję  - w dosyć niespotykany i niecodzienny sposób, ale również dlatego, że historia jest niezwykle porywająca, ciekawa i interesująca! Nie brakuje tutaj dynamiki, akcji i zaskakujących zwrotów akcji, a tym bardziej oryginalności.

Śpiący giganci to książka doskonała, obok której nie możecie przejść obojętnie! Zwłaszcza, jeżeli należycie do grona fanów science-fiction. Czyta się ją świetnie i można naprawdę zapomnieć o otaczającym nas świecie. Ta książka intryguje pod każdym względem!

taniaksiazka.pl

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...