"Pierworodna" - Tosca Lee

Data wydania: 26.04.2016 
Tytuł oryginału:  Firstborn
Tłumacz: Anna Bereta-Jankowska
ISBN: 978-83-7966-031-5
Wymiary: 130 x 205 mm
Strony: 384
 Cena: 34,90 zł
Seria: Piętno Krwawej Hrabiny #2


Pierworodna to drugi i ostatni tom duologii tworzonej przez Toscę Lee, utrzymana w podobnym tonie i klimacie kontynuacja Potomków. Już na samym wstępie trzeba przyznać, że Lee miała naprawdę znakomity pomysł na fabułę i potrafiła go całkiem nieźle zaprezentować, chociaż nie jestem w stanie szczerze napisać, że ta historia zajęła w moim sercu specjalne miejsce. Była to dobra przygoda, ale w moim odczuciu do przeczytania na raz. Raczej nie zostanę przy niej zbyt długo myślami.

W tym tomie Audra w końcu odkrywa, dlaczego pozbyła się wszystkich swoich wspomnień. Powód był niezwykle ważny – musiała ratować Evę, swoją córeczkę. Dziewczyna doskonale wiedziała, że jej wrogowie nie będą mieli oporów przed tym, aby wykorzystać dziecko przeciwko niej. Aby położyć kres trwającej od wieków wojnie pomiędzy Potomkami a Dziedzicami, musi pokonać swojego najgorszego wroga – Historyka. To jej jedyna szansa na to, aby w końcu spokojnie żyć, bez potrzeby uciekania, bez potrzeby ukrywania siebie i swojej córki. Jednakże wszystko komplikuje się z dnia na dzień, a ostateczna rozgrywka będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem jej mocy.

Cechą charakterystyczną książek Tosci Lee jest zdecydowanie akcja. Zarówno w tym, jak i w poprzednim tomie, mamy do czynienia z jej niesamowitym tempem, z jej zaskakującymi zwrotami, a każda strona jest po prostu przesycona wydarzeniami, które nieubłagalnie zmierzają do ostatecznego punktu kulminacyjnego. Przy tej duologii zdecydowanie nie sposób się nudzić, bo nawet nie ma na to czasu! Autorka stale trzyma nas w napięciu, dozuje różnego rodzaju emocje, ale nie daje nam odpocząć choćby na chwilę. Historia Audry to po prostu wieczny wyścig z czasem, chwilami wręcz przypominający mocny film sensacyjnym, w którym bohaterowie nie mogą zwolnić nawet na sekundę. Stawka jest wysoka – to nie tylko życie Audry i jej córki, to tak naprawdę kwestia tego, co dalej stanie się z Potomkami oraz Dziedzicami.

Sami bohaterowie nie wzbudzili we mnie żadnych konkretnych emocji, nawet główna bohaterka. Nie są też wyjątkowo dobrze zarysowani, ale już w pierwszym tomie nie czułam potrzeby bliższego związania się z nimi. Chyba od początku wiedziałam, że będzie to historia, którą po prostu przeczytam raz, a potem o niej szybko zapomnę. Nie chcę przez to napisać, że jest to zła duologia, bowiem naprawdę ma w sobie sporo zalet, ale po prostu nie stała się ona bliska mojemu sercu. Jest napisana bardzo przyjemnym językiem, co w połączeniu z naprawdę dobrym tempem akcji sprawia, że czyta się ją w mgnieniu oka. Świetne jest również to, że obydwa tomy są utrzymane na tym samym poziomie – autorka nie miała spadku formy, tylko utrzymywała cały czas taką samą intensywność swojej historii.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje sam pomysł na fabułę – nawiązanie do Krwawej Hrabiny jest w moim odczuciu strzałem w dziesiątkę, bowiem Elżbieta Batory to jedna z ciekawszych postaci historycznych, owiana tajemnicą. Tosca Lee zainspirowała się jej życiem i stworzyła opowieść o jej potomkach, którzy są obdarzeni niesamowitą mocą. Jednak czy po głównej bohaterce widać to, że jest w prostej linii dziedziczką Krwawej Hrabiny? Tutaj raczej ciężko to określić i też wyobrazić sobie, jak powinna się wtedy zachowywać. Audra to raczej normalna dziewczyna, próbująca zrobić wszystko, aby zażegnać konflikt i uratować tych, których kocha. Daleko jej do mroku czy kąpania się w krwi dziewic, ale zdecydowanie jest w niej iskra ognia, która napędza ją do działania.

Zakończenie historii Audry uważam za w pełni satysfakcjonujące. Jest właśnie takie, jakie być powinno. Cała historia wypada naprawdę dobrze, nawet nieco oryginalnie na tle wielu innych powieści młodzieżowych, a tempo akcji zdecydowanie jest tutaj największą zaletą. Jeżeli poszukujecie książki, która nie pozwoli Wam odetchnąć choćby na chwilę, w której naprawdę sporo się dzieje, to zdecydowanie powinniście się bliżej przyjrzeć twórczości Tosci Lee. Być może nie jest to lektura idealna, ale ma wiele do zaoferowania. Potrafi zaintrygować i wciągnąć do swojego świata, a zaskakujące zwroty akcji, trudne decyzje podejmowane przez bohaterów i piętrzące się intrygi oraz tajemnice tylko podsycają atmosferę. Piętno Krwawej Hrabiny to ciekawa duologia, którą w ogólnym rozrachunku oceniam całkiem pozytywnie. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:


Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...