"Baba Jaga radzi" - Taisia Kitaiskaia

Data wydania: 19.09.2018
Tytuł oryginału: Ask Baba Yaga: Otherworldly Advice for Everyday Troubles
Tłumacz: Przemysław Hejmej
ISBN: 978-83-66134-12-6
Wymiary: 130 x 180 mm
Strony: 200
 Cena: 34,90 złBaba Jaga to istotna, którą przedstawia się dzieciom jako starą, pogarbioną i złą kobietę, która zwiastuje same złe wydarzenia, rzuca klątwy i najlepiej trzymać się od niej z daleka. Bo jeszcze Was zje, tak jak Jasia i Małgosię. Aczkolwiek ta chatka z lukru bywa kusząca, prawda? Jednak kim tak naprawdę jest Baba Jaga w starych słowiańskich wierzeniach? Kobietą posiadającą ogromną wiedzę, która potrafi odpowiedzieć na każde pytanie.Autorka książki Baba Jaga radzi, Taisia Kitaiskaia, od dzieciństwa lubiła przebywać w dzikich kniejach odległej Syberii i tam właśnie miała do czynienia z kobietą o ogromnej wiedzy życiowej. Nieco odizolowanej i tajemniczej, ale zawsze służącej radą. W swojej bestsellerowej książce postanowiła podzielić się z potencjalnymi czytelnikami radami i mądrościami mistycznej staruszki, a wszystko to za pomocą pytań, które nadsyłali jej różni ludzie. Sama autorka opowiada krótko swoją historię już na samym początku książki i tłumaczy sens oraz genezę jej powstania. Co więcej, nawet redakcja postanowiła dodać słowo od siebie…

Książka ta nie należy do zbyt obszernych, a także zbyt pokaźnych, jeśli chodzi o wielkość i objętość, zatem coś czuję, że ta recenzja też nie będzie zbyt obszerna, aczkolwiek zrobię wszystko, aby była treściwa – podobnie jak ta publikacja. Na pewno trzeba wspomnieć o jej przepięknym wydaniu, bo wydawnictwo Kobiece zrobiło tutaj kawał naprawdę dobrej roboty. Uroczy format, piękne grafiki, znakomita czcionka, wszystko to ma swój niezaprzeczalny urok i pozwala nam się lepiej zagłębić w ten klimat mądrości syberyjskiej staruszki. Sama forma książki jest bardzo prosta: pytanie i odpowiedź, jednak zostały one podzielone na konkretne działy…O co Wy zapytalibyście Babę Jagę? To trochę tak jak z wizytą u wróżki… Najczęściej padają pytania dotyczące miłości, pracy, sukcesu… I oczywiście nie mogło ich zabraknąć też tutaj, ale pojawia się wiele innych życiowych aspektów oraz problemów, z którymi autorzy pytań po prostu nie mogli sobie poradzić. Odpowiedzi Baby Jagi są krótkie, ale niosą ze sobą dobre przesłanie, choć jej wypowiedzi charakteryzują się dosyć specyficznym stylem. Nie oczekujcie odpowiedzi w stylu „zrób to” czy „zrób tamto”. To trochę zagadkowe, tajemnicze i pełne metafor porady, nad którymi trzeba się chwile zastanowić, a być może odpowiednie zrozumienie ich i tak przyjdzie dopiero po pewnym czasie.

Baba Jaga radzi to urocza książeczka, w której pojawia się tak wiele życiowych pytań, że każdy powinien chociaż w kilku z nich odnaleźć cząstkę siebie. Być może rady Baby Jagi pomogą Wam poradzić sobie z tym, co Was dręczy. Musicie tylko spróbować.


Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...