"Największa przygoda ludzkości" - Lawrence M. KraussData wydania: 17.10.2018
Tytuł oryginału: The Greatest Story Ever Told--So Far: Why Are We Here?
Tłumacz: Krzysztof Rejmer, Michał Czerny
ISBN: 9788372297815
Wymiary: 140 x 205 mm
Strony: 408
 Cena: 39,90 złTrzeba przyznać, że tytuł Największa przygoda ludzkości brzmi niezwykle chwytliwie. Nie wiem jak Wam, ale mnie przed oczami od razu pojawia się książka, która pokaże mi niesamowite dokonania naszego społeczeństwa, w której pojawi się coś tak niesamowitego, że będę to analizować przez kilka dni, nawet po zakończeniu lektury. A podtytuł Odkrywanie zagadki Wszechświata tylko mnie w tym przekonaniu utwierdza. Myślę, że wiele osób może w podobny sposób odebrać nową publikację Lawrence’a M. Kraussa – to tak zwane pierwsze wrażenie, które praktycznie zawsze pojawia się w naszym umyśle, gdy na coś spojrzymy bądź przeczytamy tytuł. I właściwie nie jest ono do końca takie błędne, aczkolwiek wydaje mi się, że niektórzy potencjalni czytelnicy z początku będą przerażeni zawartością tej książki…

Wszechświat intrygował ludzi od dawien dawna, zawsze pragnęliśmy poznać prawdziwą naturę tego, co nas otacza. Do tej pory zostało jeszcze sporo zagadek do rozwiązania, a nawet jeśli znajdujemy w końcu odpowiedź na nurtujące nas pytania, to nagle rodzi się dziesięć następnych. Mimo wszystko naukowcy stale próbują zrozumieć, jak działa wszechświat i my sami. Lawrence M. Krauss w swojej książce przeprowadza nas od takich naukowych początków, kierując się stopniowo do dzisiejszego stanu wiedzy. Ta książka oznacza dla wielu osób opuszczenie bezpiecznej strefy komfortu, bowiem na co dzień raczej mało kto skupia się na mechanice kwantowej, a ta publikacja jednak w dużej mierze właśnie o niej traktuje.Z tyłu okładki możemy znaleźć krótkie hasła, które dadzą nam pewien obraz tego, o czym Krauss pisze w swojej książce: ruch, przestrzeń, czas, elektromagnetyzm… To jeszcze nie brzmi aż tak przerażająco jak neutrina, kwarki, supersymetria, cząstki Higgsa… Swoją drogą zawsze zastanawia mnie fakt, dlaczego ludzie tak bardzo stronią od fizyki i mechaniki kwantowej. Przyznaję, nie jest to łatwa i przystępna tematyka, wymaga posiadania sporej wiedzy, ogromnego zaangażowania i odrobiny pozytywnego nastawienia. A mimo wszystko często ludzie od tego tematu uciekają, choć to właśnie fizyka w dużej mierze pomaga nam wyjaśnić wiele naukowych zagadek. Krauss udowadnia to w bardzo prostu sposób – prezentując sylwetki i dokonania najsłynniejszych badaczy, takich jak Faraday, Maxwell, Planck, Einstein… A to zaledwie ułamek wszystkich nazwisk, które pojawiają się na kartach tej książki.

Biorąc pod uwagę, iż mam już na swoim koncie kilka tego typu publikacji, nie znalazłam tutaj zbyt wielu zaskakujących informacji czy ciekawostek, aczkolwiek muszę przyznać, że styl autora jest niesamowicie przyjemny, momentami jakby lekko humorystyczny i faktycznie książka ta została napisana w bardzo wciągający sposób. Tak, fizyka potrafi być wciągająca! Pojawiają się tutaj oczywiście różnego rodzaju schematy i wykresy, będące wizualizacją najsłynniejszych eksperymentów z dawnych lat (chociażby interferencja fali), ale autor tak naprawdę nie skupia się tylko i wyłącznie na przeszłości. Faktycznie w dużej mierze prowadzi nas przez historię dokonań ludzkości, skupiając się na mechanice kwantowej i fizyce, ale nie brakuje tutaj pięknej płynności, która towarzyszy nam w trakcie lektury.Choć styl autora należy do tych bardziej przystępnych, to mimo wszystko jest to tego typu książka, do której należy podejść już z pewnym zasobem wiedzy. Pamiętajmy o tym, że naprawdę nie jest to łatwa tematyka i nie wyobrażam sobie laika, który sięga po dzieło Kraussa. To ten typ literatury, który wymaga od nas pełnego skupienia i zaangażowania, chwilami sięgnięcia do dodatkowych materiałów, ale z pewnością jest tego wszystkiego wart. Dlaczego istniejemy? Dlaczego Wszechświat działa tak, a nie inaczej? Te dwa odwieczne pytania od zawsze nas nurtują i zapewne będą nurtować jeszcze bardzo długo. Choć technologia i nauka pozwalają nam odkrywać coraz więcej, to mimo wszystko wciąż rodzą się nowe wątpliwości.

Największą przygodę ludzkości z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto interesuje się poruszaną tutaj tematyką. Być może pewne elementy będą sporym powtórzeniem wiedzy, która zawsze towarzyszy tego typu książkom, ale mimo wszystko warto się zapoznać z twórczością Kraussa.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...