"Kosmiczne zachwyty" - Neil deGrasse Tyson
Data wydania: 14.11.2018
Tytuł oryginału: Death by Black Hole
Tłumacz: Dominika Braithwaite
 ISBN: 978-83-66071-43-8
Wymiary: 117 x 189 mm
Strony: 304
 Cena: 34,99 zł
„Nauka to przygoda, w której człowiek wyposażony w pięć zmysłów odkrywa otaczający go wszechświat.”

Astronomia, astrofizyka, fizyka… Tematy niezwykle fascynujące, ale momentami budzące grozę. O ile sama astronomia wydaje się być jeszcze dosyć przyjazna dla społeczeństwa, tak jednak fizyka wielokrotnie spędza ludziom sen z powiek. Nie znam chyba nikogo, kto by powiedział, że jego ulubionym przedmiotem szkolnym była właśnie fizyka. Większość jej po prostu nie znosiła. Fakt, trudna dziedzina, która wymaga skupienia i zaangażowania, ale jakże interesująca! Nie napiszę, że jest królową nauk, bo tę moim zdaniem jest bardzo ciężko wybrać, ale zdecydowanie oferuje nam cały ogrom niecodziennych informacji, które wzbudzają podziw. A tak się składa, że badanie kosmosu i wszechświata, bez znajomości jej praw, nie ma najmniejszego sensu.

Nigdy nie sądziłam, że na swojej drodze czytelniczej spotkam książkę o wszechświecie, która będzie napisana w tak przystępny sposób jak Kosmiczne zachwyty. Sporo tego typu lektur mam już za sobą i zawsze, prędzej czy później, pojawiały się schody – niby zaczynało się delikatnie, ale jednak potem nie obeszło się bez skomplikowanego słownictwa i wydumanych teorii. Dzieło Neila deGrasse Tysona niesamowicie mnie zaskoczyło – swoją prostotą, ale i konkretnym przesłaniem. Autor porusza dosyć znane teorie, opisuje kosmiczne zjawiska, odpowiada na nurtujące pytania, ale robi to w tak przystępny sposób, że zdecydowanie każdy zrozumie, o co mu chodzi. To naprawdę niesamowite – posiadać umiejętność łączenia lekkiego pióra z naprawdę skomplikowaną wiedzą.Kosmos zachwyca ludzi od lat, co można z łatwością zaobserwować na przestrzeni naszych dziejów. Od dawien dawna ludzie spoglądali w gwiazdy, które niejednokrotnie wyznaczały im drogę. Z czasem podjęli śmielsze kroki i zaczęli szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a dzisiaj lot w przestrzeń kosmiczną nie wydaje się być już czystym absurdem – być może jest to nawet nasza przyszłość. Również tego typu informacje można znaleźć w tej książce – historię badania wszechświata, różnego rodzaju teorie, słynne nazwiska powiązane z astronomią i fizyką. A w ujęciu Tysona wszystko staje się klarowne i przejrzyste. 

Autor stara się stopniowo dawkować informacje, i choć w poszczególnych rozdziałach można się doszukać jednego konkretnego tematu, to mimo wszystko Tyson pozwala sobie na nieco fantazji i zabawia czytelnika różnego rodzaju ciekawostkami. Robi to w sposób lekki i przyjemny. Ta niepozorna mała książeczka skrywa w sobie naprawdę spory kawałek wiedzy, a najbardziej niesamowite jest i tak to, w jak przystępny sposób została ona przedstawiona. Może to nawet właśnie ta forma zachwyca bardziej niż zawarte w tej publikacji informacje… Chociaż? Chyba jednak nie. Kosmos jest po prostu niesamowity i każdy powinien się o tym przekonać!A jak najlepiej to zrobić? Sięgnąć po Kosmiczne zachwyty! To książka idealna dla każdego, kto lubi poszerzać swoją wiedzę, ale boi się sięgać po bardziej skomplikowane tytuły (spokojnie, to przychodzi z czasem!). To książka równie dobra dla tych, którzy są już mocno osadzeni w temacie astrofizyki i nie wierzą, że ten temat można przedstawić w tak lekki sposób. To dobra pozycja również dla tych czytelników, którzy dopiero chcieliby zacząć zgłębiać poruszaną tutaj tematykę – zdecydowanie będzie to wyśmienity start, który z pewnością zachęci was do podjęcia kolejnych kroków na tej niesamowitej drodze!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...