"Mózg. Podręcznik użytkownika" - Marco MagriniData wydania: 16.01.2019
Tytuł oryginału: Cervello
Tłumacz: Natalia Mętrak-Ruda
 ISBN: 978-83-722-9810-2
Wymiary: 143 x 204 mm
Strony: 312
 Cena: 37,90 zł
Czy żałowaliście czasami, że nie macie pod ręką instrukcji obsługi własnego mózgu? Jeżeli tak to Marco Magrini wychodzi Wam naprzeciw. Oto stworzył pełnowymiarowy podręcznik, który pozwala każdemu żółtodziobowi zrozumieć budowę i funkcjonowanie mózgu. A zrozumienie czegoś na odpowiednim stopniu jest podstawą ku temu, aby odpowiednio z tego korzystać. I tak, wiem, że zazwyczaj instrukcje obsługi idą do kosza, a metoda prób i błędów wygrywa w przedbiegach. Ale ile razy żałowaliście, że zlekceważyliście instrukcję i zaczynaliście grzebać w koszu, aby ją wydostać?

Już niejednokrotnie na polskim rynku wydawniczym pojawiały się książki, które uświadamiały czytelników w przekonaniu, że są w posiadaniu czegoś wyjątkowego – mózgu. Ta niesamowicie złożona maszyneria sprawia, że codziennie podejmujemy nawet 35 000 decyzji dziennie, że jesteśmy w stanie odbierać bodźce z otoczenia i je analizować, że potrafimy się uczyć i przetwarzać dane, a następnie je odpowiednio wykorzystywać. Jest naszym centrum dowodzenia, a najciekawsze jest to, że nawet sam wytwór mózgu, jakim jest nauka, nie potrafi do końca zgłębić jego możliwości i funkcjonowania. Owszem, sporo już wiemy, sporo odkryliśmy, ale czasami odnosi się wrażenie, że to dopiero początek góry lodowej.W przypadku tej książki przygodę rozpoczynamy od elementów składowych mózgu, czyli od najmniejszych komórek, które go budują. Dalej docieramy do topografii, aż w końcu natrafiamy na to, co najważniejsze: funkcjonowanie, opis działania, panel sterowania oraz ewentualne błędy. Choć autor nie stroni od specjalistycznego i naukowego języka, to mimo wszystko w bardzo przystępny i obrazowy sposób wyjaśnia każde zagadnienie. Momentami podchodzi do całej sprawy bardzo humorystycznie, co nawet lepiej wpływa na całościowy odbiór lektury. Dla niektórych z pewnością będzie to powtórka z biologii, zwłaszcza jeżeli tak jak ja, należą do grona biologów, ale jednak mamy tutaj do czynienia z dużo bardziej rozbudowaną wiedzą niż wiedza ogólna na temat mózgu.

Choć w pierwszym odczuciu nie do końca pasowało mi to, że książka Magriniego uznawana jest za instrukcję obsługi mózgu, to jednak z czasem, gdy odpowiednio przetworzyłam zawarte w niej informacje, zrozumiałam, że to w sumie całkiem trafne określenie. W końcu w każdym porządnym podręczniku powinny się znaleźć podstawy i budowa, a dopiero potem zasada działania danego urządzenia – i właśnie w takiej odpowiedniej kolejności autor porusza wszystkie możliwe zagadnienia, które pojawiają się w głowie czytelnika, gdy tylko pomyśli o tej tematyce, o tym, co mu w głowie siedzi (dosłownie). Książka ta niesie ze sobą ogrom wiedzy, porównuje modele kobiece i męskie w budowie i funkcjonowaniu mózgu, gdzieś między wierszami daje nam do zrozumienia, że w każdym wieku można na dobrym poziomie korzystać z możliwości tej niesamowitej maszynerii, ale niezwykle istotny jest stała jej konserwacja i trenowanie.Choć wiele książek na temat mózgu już przeczytałam, choć stale pogłębiam swoją wiedzę z zakresu neurobiologii, to mimo wszystko możliwości tego narządu wciąż mnie zaskakują i fascynują. W miarę rozwoju nowoczesnych technik badawczych, w tym CRISPR/Cas9 staje się możliwe modyfikowanie ludzkiego organizmu, w tym również genów związanych z działaniem mózgu… Choć na pierwszy rzut oka może to przerazić potencjalnego odbiorcę, to mimo wszystko daje do myślenia, intryguje. Kto wie, jaka przyszłość czeka neurobiologię – mimo wszystko to wciąż bardzo świeża tematyka, dlatego rozdział jej poświęcony nie należy do najdłuższych, ale z pewnością jest jednym z ciekawszych z tej książki, podobnie jak ten poświęcony potencjalnym błędom i zaburzeniom.

I chociaż sarkastycznie nasuwa mi się taka myśl, że znam ogrom ludzi, którym przydałaby się instrukcja korzystania z mózgu, bo zdecydowanie nie potrafią tego robić, to jednak powstrzymam się może od rozwijania tej tematyki. Jedno jest pewne – książka Marco Magriniego jest godna uwagi pod każdym względem. Autor posługuje się znakomitym stylem, idealnie równoważy podejście naukowe z typowo publicystycznym, sprawiając, że książka staje się w pełni przystępna dla każdego czytelnika. Ogrom informacji jest sprytnie ukryty pomiędzy wszystkim tym, o czym pisze autor, a lekki humor sprawia, że z łatwością się tę wiedzę przyswaja. Zdecydowanie polecam.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...