"Spowiedź Ewy Braun" - Anna Lerke

Data wydania: 24.05.2018
 ISBN: 978-83-111-5368-4
Wymiary: 135 x 215 mm
Strony: 319
 Cena: 34,90 zł
Choć na swoim koncie mam już przeczytanych sporo książek dotyczących działań Adolfa Hitlera, to jakoś nigdy w moje ręce nie wpadła żadna publikacja na temat Ewy Braun, jego życiowej partnerki. Aż do teraz. Oto udało mi się przeczytać wspomnienia Anny Lerkę, którą Braun uratowała z obozu zagłady. Zdziwieni? Zazwyczaj kochanka Hitlera nie pojawiała się w tego typu miejscach, była przede wszystkim damą na salonach, aczkolwiek któregoś razu postanowiła udać się na kontrolę ze swoim wybrankiem. Oczywiście wszystko zostało pod tę wizytę odpowiednio przygotowane, ale młoda Lerke szybko padła na kolana przez Ewą Braun i błagała ją o pomoc. Normalnie spotkałaby ją za to odpowiednia kara… Ale Ewa Braun miała dla niej inne zadanie.

W związku z tym, że spojrzenie Lerke do złudzenia przypominało kobiecie siostrę, za którą ogromnie tęskniła, postanowiła zabrać ją ze sobą do posiadłości w Berghof. Z początku młoda dziewczyna pomagała służbie w kuchni czy w sprzątaniu, ale szybko stała się powiernicą Ewy Braun. A ta niejednokrotnie zdradzała jej gorące szczegóły ze swojego życia, a co za tym idzie, również z życia fϋhrera. Tak oto powstała owa książka, która naprawdę jest interesującą lekturą, dającą zupełnie nowe spojrzenie na postać Hitlera, choć skupia się ona na Ewie Braun. Ewa Braun zdecydowanie źle ulokowała swoje uczucia… Przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Adolf Hitler – okrutnik, odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi… Zdajecie sobie sprawę z tego, że uwielbiał Myszkę Miki?

A to zaledwie początek „wstydliwych faktów”, bowiem Braun opowiadała autorce również o ich życiu seksualnym, o chwilach, które spędzali razem – gdyby spróbować stworzyć portret Adolfa Hitlera na podstawie opowieści i uczuć Braun, to nie uwierzylibyście, że to ten sam człowiek, o którym pisze historia. Dbający o zdrowie wegetarianin, kochający zwierzęta i spacery na łonie przyrody, zafascynowany sztuką i muzyką klasyczną. Łatwo jednak też zauważyć, jak istotna w jego życiu była polityka, władza i pozycja. Właściwie można śmiało stwierdzić, że patriotycznie dążył po trupach do celu. Kobiety i cała reszta były dla niego na dalszym planie, co niejednokrotnie spędzało Ewie sen z powiek. Ona naprawdę go kochała i podziwiała, aczkolwiek nie można tutaj mówić o aż tak odwzajemnionym uczuciu.

Mimo wszystko Ewa Braun, gdy poznała Hitlera, była młodą i naiwną dziewczyną. Imponowała jej pozycja, którą ten człowiek zaczął zdobywać. Jej życie było nieskomplikowane, o czym łatwo można się przekonać dzięki tej książce. To typowe wspomnienia, które jednak czyta się jak dobrą powieść. Sama Braun była kobietą miłą i sympatyczną, aczkolwiek czasami pozwalała sobie na to, żeby wykorzystać fakt, iż jest kochanką Adolfa. Próbowała tym wzbudzać strach u służby, jednakże oni zdołali poznać ją na tyle, że wiedzieli, że to dobra dziewczyna. Choć Hitler spełniał wiele jej zachcianek, to sam nie bywał zbyt często w Berghof. Ewa bardzo nad tym ubolewała, aczkolwiek do końca pozostawała mu wierna… Przynajmniej w teorii.

Tak naprawdę na łamach tej książki znaleźć można mnóstwo zaskakujących faktów i ciekawostek, odpowiedzi na dziesiątki niecodziennych pytań, informacje o tym, jak wyglądało uczuciowe życie Hitlera… Jest tego ogrom. Nie do końca jest to książka, która skłania do refleksji, choć ta tematyka zawsze w jakiś sposób porusza człowieka. Z jednej strony można podziwiać Ewę za wytrwałość w tak trudnej miłości, ale z drugiej strony można zacząć się zastanawiać, dlaczego pokochała ona tak okrutnego człowieka? Co w nim widziała? Chwilami można jej nawet zacząć współczuć, bo zdecydowanie Adolf Hitler nie kochał jej tak, jak ona jego. Czy to był czysty układ? Kto wie. Mimo wszystko, jeśli chodzi o pewne aspekty ich historii i znajomości, pojawiają się sprzeczne informacje.

Muszę przyznać, że Spowiedź Ewy Braun to naprawdę ciekawa historia, zwłaszcza dla osób, które interesują się postacią Adolfa Hitlera i tematyką III Rzeszy. To nieco odmienne spojrzenie na postać fϋhrera, a przede wszystkim szczera i nieco bolesna opowieść o kobiecie, która całe swoje życie spędziła w cieniu potwora, a co więcej, była mu tak wierna, że wraz z nimi popełniła samobójstwo (podobno).

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...