"Moc srebra" - Naomi Novik

Data wydania: 29.01.2019
Tytuł oryginału: Spinning Silver
Tłumacz: Zbigniew A. Królicki
 ISBN: 978-83-8062-459-7
Wymiary: 132 x 202 mm
Strony: 512
 Cena: 39,90 zł


Naomi Novik to amerykańska autorka powieści fantasy, która wychowywała się na polskich baśniach i opowieściach, gdyż jej matka jest Polką, oraz na książkach Tolkiena. Mieszanka wybuchowa! Zwłaszcza do czerpania inspiracji do tworzenia swoich własnych, unikalnych powieści. Moc srebra zdecydowanie do takowych się zalicza – oryginalna i niepowtarzalna, posiadająca nieziemski i bajkowy klimat, bardzo przyjemna lektura ukazująca kobiecą siłę w wielu aspektach. Ale to zaledwie początek pozytywnych słów na jej temat!

Novik prezentuje nam sylwetki kilku silnych kobiet, choć wydaje się, że to Mirjem ma tutaj najwięcej do powiedzenia, choć po piętach depcze jej Wanda oraz księżniczka Irina. Pojawiają się też tutaj rozdziały napisane z perspektywy brata Wandy, aczkolwiek na mój gust były one zbędne. Problem polega jednak na tym, że chwilami trzeba się domyślać, kto aktualnie prowadzi narrację, bowiem nie zaznaczono tutaj żadnego konkretnego podziału – niby po chwili łatwo jest się w tym połapać, ale dla mnie znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby krótkie oznaczenie tego, z czyją perspektywą mamy w danym momencie do czynienia – znacznie ułatwiłoby to lekturę tej powieści, ale mimo wszystko jest to tylko jeden mankament, który lekko mnie irytował w trakcie czytania.Mirjem jest córką lichwiarza, którą choroba matki zmusza do przejęcia rodzinnego interesu. Pełna werwy i zapału młoda dziewczyna w bardzo skuteczny i sprawiedliwy sposób egzekwuje wszystkie należności od pożyczkobiorców, zatrudnia też Wandę jako pomoc domową – w ten sposób dziewczyna ma odpracować dług swojego ojca. Wkrótce jednak Mirjem odkrywa, że posiada moc przemiany srebra w złoto – a tego typu wieści szybko się rozchodzą i docierają do interesujących istot. Sam król Starzyków, obdarzonych nadnaturalnymi mocami, tajemniczych lodowatych istot, zaczyna się nią interesować i zabiera do swojej krainy. Ale do zaledwie początek jej problemów… Mirjem to silna i pełna zapału dziewczyna, zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu. Jednak tak naprawdę w każdej z bohaterek da się dostrzec moc i wytrwałość – Irina śmiało walczy o swoje, choć musiała wbrew sobie zawrzeć małżeństwo, Wanda z kolei bardzo dba o swoją rodzinę i braci.

Gdy rozpoczynałam lekturę tej powieści to nie spodziewałam się, że rozgrywające się tutaj wydarzenia przybiorą taki obrót. Myślałam, że to będzie zwyczajna historia młodej lichwiarki, a okazało się, że to rasowa powieść fantasy z iście baśniowym klimatem. Motyw Starzyków, magii przemiany srebra w złoto, tajemniczego Czarnoboga – to zdecydowanie coś niepowtarzalnego i oryginalnego w tym gatunku, dające wrażenie z jednej strony folkloru i tym podobnych motywów, a z drugiej strony czystej fantastyki. Mnogość wątków i bohaterów sprawia, że otrzymujemy bardzo rozbudowaną powieść, aczkolwiek w końcu drogi wszystkich spotykają się w jednym miejscu – tak naprawdę zagrożenie ze strony tajemniczych istot zagraża wszystkim mieszkańcom tej krainy.Ogromną zaletą tej książki jest to, że jest ona uniwersalna i trafi do każdego, kto po nią sięgnie – to świetna opowieść zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Naomi Novik porusza tutaj wiele ciekawych i ponadczasowych wątków – rodzina, poszukiwanie własnej drogi, odwaga czy honor. Ukazuje kobiecą siłę z wielu perspektyw – Wanda jest niesamowicie opiekuńcza, Mirjem rozważna i dzielna, Irina sprytna i inteligentna. Tutaj mężczyźni schodzą na dalszy tor! Nie są przedstawiani jako słabeusze, ale jednak to właśnie girl power gra tutaj pierwsze skrzypce. Chociaż przyznaję, że król Starzyków był na swój sposób urzekający…

Mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrym tempem akcji, a co najważniejsze – z wieloma nieoczywistymi rozwiązaniami. Książka bawi, uczy i zaskakuje. Fabuła jest wciągająca i mimo tego, że faktycznie chwilami ciężko jest się od razu połapać w narracji, to łatwo o tym zapomnieć i dać się porwać do tego tajemniczego i baśniowego świata. To na pewno bardzo przyjemna i pięknie napisana historia, którą śmiało można polecić każdemu!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...