"Po co człowiekowi czas?" - Alan Burdick
Data wydania: 13.02.2019
Tytuł oryginału: Why Time Flies
Tłumacz: Dariusz Rossowski, Marek Wolicki
 ISBN: 978-83-7229-746-4
Wymiary: 143 x 204 mm
Strony: 350
 Cena: 39,90 zł
Czas wciąż pozostaje wielką tajemnicą ludzkości – tyle lat badań nad nim wciąż nie doprowadziło nas do poznania jego jasnej i jednoznacznej definicji, bowiem można go określać na różne sposoby. Co więcej, można go również zupełnie inaczej postrzegać i każdy jest w stanie robić to na swój własny sposób. Czy czas jest nam potrzebny? Czy naprawdę tak istotne w naszym życiu jest spoglądanie na zegarek? Co się kryje za tym, że im starsi jesteśmy, tym bardziej czas ucieka nam między palcami? Na te, oraz inne nurtujące pytania, odpowiedzi znajdziecie w książce finalisty National Book Award, Alana Burdicka.

Ogromną zaletą tej książki jest to, w jaki sposób autor podchodzi do poruszanych w niej zagadnień. Nie skupia się na wyjątkowo naukowych pojęciach, ale bardziej na takim życiowym przekazie, prostym i przystępnym, aczkolwiek wciąż dojrzałym i niosącym ze sobą spory zasób wiedzy. Tematyka czasu w tym przypadku wypada bardziej jako fascynacja i pasja niż czysta i surowa nauka, co zdecydowanie jest bardzo pozytywnie odbierane przez potencjalnego odbiorcę. Kierujemy się bardziej w stronę tego elementu popularnego, niż stricte naukowego, choć nie myślcie sobie, że nie znajdziecie tutaj nic konkretnego.Choć uważam, że sam tytuł nie jest do końca adekwatny do zawartości tej książki, to mimo wszystko dzieło Burdicka oferuje nam sporo ciekawych informacji, ale odpowiedź na pytanie widniejące w tytule wciąż nie jest jednoznaczna. Otrzymujemy jednak spory zakres różnych doświadczeń z pogranicza fizyki czy biologii, Burdick mocno skupia się na pojęciu teraźniejszości, wyjaśnia, czy tak naprawdę faktycznie postrzegamy upływ czasu czy może jednak zdarzenia, próbuje znaleźć wyjaśnienie tego, czemu czas wolniej płynie, gdy jesteśmy dziećmi, a to i tak zaledwie tylko część zagadnień, które są tutaj poruszane. Trzeba jednak przyznać, że czytając tę książkę, człowiek zaczyna sobie uświadamiać, że faktycznie wszystkie wyjaśnienia mają odzwierciedlenie w życiu codziennym – jakże łatwiej jest zrealizować wszystkie cele danego dnia, gdy ma się ich wiele zamiast jednego!

Co ciekawe, pojawia się tutaj sporo zagadnień związanych z biologią i rytmem okołodobowym człowieka, roślin czy zwierząt. Nie samą fizyką człowiek żyje, prawda? Oto elementy neurobiologii i psychologii, które nawiązują do ludzkiej świadomości i postrzegania czasu. Nie mogło tutaj zabraknąć również analizy stref czasowych czy też różnego rodzaju doświadczeń oscylujących wokół tego zagadnienia, a także krótkiego przeglądu tego, jak postrzegano czas na przestrzeni dziejów. Burdick posiada całkiem lekkie pióro, dzięki czemu książkę tę czyta się naprawdę przyjemnie, a co więcej, to naprawdę interesująca tematyka i spojrzenie na czas z różnych perspektyw – osoby przekonane o tym, że sięgając po tę publikację otrzymają coś ciężkiego i skomplikowanego, mocno skupionego na aspektach fizyki, mogą poczuć się naprawdę miło zaskoczone, gdy skuszą się na lekturę.Zdecydowanie poleciłabym tę książkę wszystkim osobom ciekawym świata, które uwielbiają spoglądać na różne tematy z różnych perspektyw. To bardzo przyjemna lektura, która niesie ze sobą dobrą dawkę ciekawych i rzeczowych informacji z różnych dziedzin, a wszystkie w jakiś sposób łączą się z tym, co tutaj najistotniejsze – z czasem.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...