"Ukryty geniusz zwierząt" - Katharina Jakob
Data wydania: 11.05.2019
Tytuł oryginału: Warum Wale Fremdsprachen können
Tłumacz: Bartosz Nowacki
 ISBN: 978-83-8169-069-0
Wymiary: 135 x 206 mm
Strony: 320
 Cena: 39,99 zł
Świat zwierząt fascynuje mnie od dawien dawna. Już jako małe dziecko spędzałam mnóstwo czasu na podwórku i obserwowałam biedronki, pająki, ptaki, a nawet mrówki. Wtedy jednak nie wiedziałam zbyt wiele o tych małych żyjątkach, o ich zachowaniu, hierarchii czy niesamowitych umiejętnościach. Jednak miłość przetrwała do dziś, bowiem wciąż obracam się w klimatach biologii, oglądam sporo programów popularno-naukowych o zwierzętach i nie przechodzę też obojętnie obok książek im poświęconych. Dlatego też nie mogłam sobie odpuścić bestsellerowej pozycji, jaką jest Ukryty geniusz zwierząt.

Tak naprawdę nie sposób jest zebrać w jednej książce niesamowite cechy wszystkich gatunków – prawdopodobnie taka publikacja nie miałaby końca. Dlatego Katharina Jakob postanowiła wybrać kilka najciekawszych, jej zdaniem, przypadków i to właśnie ich życie nam w pewien sposób przybliżyć. Jakob na co dzień pracuje jako dziennikarka i od lat tworzy artykuły naukowe dla wielu prestiżowych czasopism, a jej główną dziedziną zainteresowań są właśnie badania nad inteligencją zwierząt, a także relacje pomiędzy nimi, a nami, ludźmi. Jakie tematy postanowiła poruszyć w swojej książce?Jakob bardzo mocno skupiła się na wielorybach i ich sposobach komunikacji – zapewne niejednokrotnie słyszeliście kiedyś o słynnym śpiewie humbaków, ale czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że posiadają one własny język, potrafią go w pewien sposób modyfikować, dostosowywać się do nowych warunków? To naprawdę niesamowita sprawa, podobnie jak wiele kwestii, które autorka poruszyła w rozdziałach poświęconym ptakom – nawet niesławne gołębie posiadają ukryty geniusz, jednak na myśl przychodzą nam przede wszystkim kruki i papugi – nie da się ukryć, że to niezwykle interesujące organizmy.

Jakob w bardzo prosty i przystępny sposób opisuje inteligencję wybranych gatunków, przytacza badania naukowe, a książka ta zdecydowanie obfituje w całe mnóstwo ciekawostek. Nie brakuje tutaj intrygujących informacji na temat małp człekokształtnych, pszczół czy ośmiornic (pamiętacie, jak ośmiornica obstawiała wyniki meczów?), a nie można też było pominąć naszych czworonożnych przyjaciół, psów. Nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam, aczkolwiek okazuje się, że psy potrafią być bardziej przywiązane do człowieka niż do pozostałych przedstawicieli swojego gatunku! I to wcale nie jest żart ewolucji! Jako kociara z przykrością stwierdzam, że nie znalazło się tutaj nic o kotach, a przecież to również niesamowicie inteligentne stworzenia!Wiedza zawarta w tej książce zdecydowanie zasługuje na uwagę. Chociaż niektóre informacje były mi już dobrze znane, to jednak znalazło się tutaj też sporo nowych ciekawostek, które mnie zainteresowały. Nigdy nie mogę wyjść z podziwu geniuszu innych gatunków – wydawałoby się, że to człowiek jest najbardziej inteligentnym gatunkiem na ziemi, ale nie da się zaprzeczyć temu, że w niektórych kwestiach nie dorównujemy innym zwierzętom – te jeszcze na długo przed nadejściem tsunami potrafią uciec, aby uniknąć katastrofy, a my? A my opalamy się w najlepsze i dopiero po fakcie uciekamy w popłochu!

Książka Kathariny Jakob to gratka dla wszystkich miłośników zoologii, którzy są zafascynowani niecodziennym podejściem do zwierząt. Do świetna pozycja dla wszystkich, którzy wiedzą, że zwierzęta skrywają w sobie niesamowitą inteligencję, a chwilami czystą mądrość i wrażliwość. Zdecydowanie godna polecenia publikacja!


Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...