"Dieta na wynos" - Viola UrbanData wydania: 24.04.2019
ISBN: 978-83-271-2544-6
Wymiary: 170 x 250 mm
Strony: 240
Cena: 49,90
Chociaż na jednej z moich kuchennych półek, no może nawet na dwóch czy trzech, znaleźć można sporo książek z różnego rodzaju przepisami, to będę z Wami szczera – rzadko po nie sięgam. Częściowo wynika to z mojego lenistwa, częściowo z tego, że w każdej znajdę może co najwyżej 2-3 przepisy, które naprawdę mocno mnie przekonują. Fakt, z innych mogę spokojnie czerpać inspirację i czasami mi się zdarzy, ale jednak najczęściej z powodu ograniczonego czasu nie bawię się w kombinacje, tylko przygotowuję coś prostego. Jednak w końcu natrafiłam na książkę, w której niemal wszystkie przepisy mnie przekonały! Sama nie dowierzam!

Viola Urban jest autorką bloga Okiemdietetyka.pl, a w swojej książce Dieta na wynos prezentuje 100 przepisów, które właściwie sprawdzą się nie tylko w formie lunchu, który możecie zabrać do pracy, szkoły czy na uczelnię. Tak naprawdę każdy z tych przepisów sprawdzi się też w formie normalnego obiadu, śniadania czy przekąski, a nawet deseru. Osobiście najczęściej zabieram ze sobą do pracy różnego rodzaju sałatki, których tutaj nie brakuje, ale pojawiają się także inspiracje na różnego rodzaju pożywne i zdrowe słodkości, na koktajle, a nawet zupy czy bardziej konkretne dania. Wszystkie łatwe w przygotowaniu, opatrzone odpowiednią legendą (bez glutenu, bez jajek, wegańskie i tym podobne), zaprezentowane w przejrzysty i czytelny sposób.Ponieważ ponad połowę mojego życia jestem na diecie wegetariańskiej, a od jakiegoś czasu prawie na diecie wegańskiej, to skupiam się przede wszystkim na poszukiwaniu przepisów zgodnych z moją dietą. W książce Violi Urban można znaleźć także takie, w których pojawia się mięso czy ryby albo owoce morza, jednak nie zniechęciło mnie to – są one bowiem skomponowane w taki sposób, że bez najmniejszego problemu da się je pominąć, ewentualnie zastąpić czymś wegańskim, chociażby tofu. Co więcej, cała ta książka jest bardzo rzetelna pod względem dietetycznym, posiłki są odpowiednio zbilansowane, różnorodne, kolorowe. Jestem przekonana, że gdyby na ich podstawie ułożyć komuś chociażby tygodniowy jadłospis, to byłaby to naprawdę idealnie zrównoważona dieta.

Świetnymi dodatkami są różnego rodzaju tabele, w których znaleźć można informacje na temat tego, ile kalorii mają takie podstawowe dodatki do żywności czy prezentowanych tutaj przepisów – łyżeczka oliwy, garść makaronu i tym podobne. Wszystko podane jest w typowej objętości – np. 5 ml, a obok znajduje się taki bardziej naoczny odpowiednik, jak np. łyżeczka do herbaty. Dodatkowo podana jest właśnie kaloryczność i kilka dodatkowych informacji. Również przy każdym przepisie można znaleźć podsumowanie kaloryczne oraz zawartości białek, tłuszczy i węglowodanów w danym posiłku, więc nie musicie się sami męczyć z obliczaniem tego – a wiem, że dla pewnych osób są to bardzo istotne informacje.Z czystym sumieniem mogę Wam polecić publikację Violi Ubran, bo jest naprawdę świetna. Pełna inspiracji, przepięknie wydana, rzetelnie opisana. To jedna z niewielu książek kucharskich, z których na pewno będę korzystać częściej niż raz na ruski rok.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...