"Hitler. Człowiek i monstrum" - Michael KerriganData wydania: 25.04.2019
Tytuł oryginału: Hitler. The Man and the Monster
Tłumacz: Michał Kompanowski
ISBN: 978-83-111-5627-2
Wymiary: 170 x 240 mm
Strony: 240
Cena: 34,90 złPostać Hitlera od zawsze wzbudzała spore kontrowersje. Jedni mają go za znakomitego manipulatora, który chciał wznieść swój naród na wyżyny, inni widzą w nim jedynie bezdusznego potwora. I chyba każda ze stron ma w jakimś stopniu rację, ale może prawda tkwi gdzieś po środku? Dzięki jednej z nowości wydawniczych od wydawnictwa Bellona możemy po raz kolejny zapoznać się z tą postacią historyczną, a autor, Michael Kerrigan, w naprawdę obszerny sposób wyjaśnia pewne aspekty życia Adolfa Hitlera.

Nie ukrywam, że mam na swoim koncie czytelniczym już sporo książek o tym człowieku, co w dużej mierze wynika z mojej fascynacji eugeniką i tajnymi eksperymentami – nie tylko tymi, które miały miejsce w obozach zagłady podczas II Wojny Światowej. Możecie mi zarzucić, że interesuję się nie tym, czym powinnam, ale jednak naukowy obszar wydarzeń historycznych zawsze był dla mnie czymś bardzo interesującym. Sama postać Adolfa Hitlera też wydaje mi się być na swój sposób ciekawa – wiem, że nie należy go w żadnym stopniu usprawiedliwiać i wiem, że przyczynił się do okrutnych zbrodni (nie on jeden w tym przypadku), aczkolwiek trzeba przyznać, że to jedna z bardziej złożonych i analizowanych postaci historycznych.Publikacja stworzona przez Michaela Kerrigana to naprawdę dobra i konkretna rzecz – może niezbyt rozległa (bowiem widziałam kiedyś książkę o Hitlerze, która miała spokojnie 1000 stron), ale poruszająca najważniejsze etapy życia Hitlera oraz opisująca ich tło historyczne. To nie jest typowa biografia, a coś znacznie więcej – dobra, poparta rzetelną bibliografią historia. Rozpoczyna się oczywiście od samego dzieciństwa Adolfa i to już w tym etapie jego życia można dostrzec pewne elementy, które zaczęły go kształtować. Właściwie na każdym etapie jego życia miało miejsce coś – mniej lub bardziej widocznego – co doprowadziło go do bycia taką, a nie inną osobą. Pewne fakty są często podkreślane w wielu opracowaniach na jego temat i właśnie w trakcie czytania tej zaczęło to do mnie docierać – trudne dzieciństwo, skomplikowane relacje z ojcem, choroba matki, problemy zdrowotne.

Kerrigan niejednokrotnie odnosi się do słynnego dzieła Hitlera, czyli do Mein Kampf. Przytacza wiele cytatów, opisuje poglądy führera oraz stopniowy rozwój jego kariery. Nie zapomina przy tym wszystkim o historii samej w sobie – tworzy genialne tło powiązane z wieloma aspektami I czy II Wojny Światowej oraz tym, co działo się pomiędzy. W książce tej poruszone zostało wiele aspektów związanych z Adolfem Hitlerem, które razem dają całkiem dobry obraz jego postaci i wydarzeń, jakie miały miejsce w trakcie rozwoju jego sukcesu. Oczywiście jest to tylko zaczątek większej całości, ale mimo wszystko naprawdę dobrze się to czyta.Hitler. Człowiek i monstrum to książka wydana świetnie pod względem graficznym. Każdy rozdział skupia się na konkretnym etapie, ale to nie wszystko, bowiem pojawia się tutaj sporo dodatkowych tabel uzupełniających oraz mnóstwo zdjęć i ilustracji. Osobiście uważam, że ta publikacja to kawał naprawdę rzetelnej wiedzy, konkretnej, niebanalnej. Kerrigan nie owija w bawełnę, skupia się na faktach, historii i samej postaci Hitlera oraz najbliższych mu ludzi. Świetnie wydana, dobrze napisana, interesująca – idealna dla historyków z wykształcenia, ale i dla amatorów, takich jak ja.


Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...