"Ile ważą chmury?" - David CalleData wydania: 15.05.2019
Tytuł oryginału: ¿Cuánto pesan las nubes?
Tłumacz: Ewa Morycińska-Dzius
ISBN: 978-83-08-06870-0
Wymiary: 143 x 205 mm
Strony: 320
Cena: 39,90David Calle to hiszpański popularyzator nauki, który od lat pasjonuje się fizyką, matematyką i pozostałymi naukami ścisłymi. Co ciekawe, chociaż mówi się, że ludzie nie przepadają za tymi dziedzinami wiedzy, to jego kanał na YouTubie ma ponad 1,3 miliona subskrybentów! Niesamowita liczba! I chociaż ogółem nigdy nie miałam do czynienia z żadną książką youtubera, bo nie okłamujmy się, zazwyczaj są one dziwacznie proste i nie traktują o niczym konkretnym, tak w przypadku książki Davida Calle sprawa wygląda inaczej.

Ile ważą chmury to nie tylko tytuł tej publikacji, ale również jedno z pytań, na które autor stara się w niej odpowiedzieć. Dosyć ciekawa kwestia, bowiem ta odpowiedź na pewno wprawi was w zdumienie, i to ogromne! Takie puszyste obłoczki, a jednak takie ciężkie… W książce tej znajdziecie łącznie 40 ciekawych pytań i naukowych odpowiedzi, aczkolwiek nie do końca zgadzam się z podtytułem, który daje nam do zrozumienia, że są to proste pytania – wiecie, ponad połowa z nich nigdy by mi nawet do głowy nie przyszła. Jasne, nie jest to np. kwestia wyjaśniania teorii względności czy wyprowadzania skomplikowanych wzorów fizycznych czy też matematycznych, raczej dotyczą one tego, co na co dzień nas otacza, ale jednak niektóre z nich wydały mi się być dosyć… ekscentryczne.Jednak może w tym szaleństwie tkwi metoda. Autor udowadnia, że nawet w najbardziej dziwacznych pytaniach można się doszukać czegoś, co zmusi umysł do dogłębnej analizy. Na każde takie pytanie da się znaleźć naukową, konkretną odpowiedź, chociaż czasami jest to oscylacja wokół wielu teorii i chwilami odczuwałam wrażenie, że nie mamy pewności, że pojawia się jedna i słuszna prawda. David Calle posługuje się raczej przystępnym językiem, chociaż nie zapomina o naukowej terminologii. Mimo wszystko stara się w jak najlepszy i najprostszy sposób wyjaśnić pewne zjawiska fizyczne i tym podobne.

Książka ta jest naprawdę dobrze i przejrzyście wydana. Każdy krótki rozdział to pytanie i odpowiedź, a czasami pojawiają się w nich dodatkowe elementy, jak różnego rodzaju tabele, wtrącenia, ciekawostki, wykresy. Calle pokazuje też czytelnikom niektóre z odpowiedzi, które nie padły z jego ust, a były wymysłami jego followersów w mediach społecznościowych – tę część uważam jednak za dosyć żenującą. Wiem, że w Internecie roi się od memów czy żartów, ale te wpisy były w większości denne, mało zabawne i żałosne. Mimo wszystko poruszane są tutaj tematy z różnych zakresów, jest to też dosyć niecodzienne myślenie i chwilami mamy do czynienia z naprawdę absurdalnie zaskakującymi pytaniami – ale właściwie to chyba działa na korzyść tej publikacji.Nie powiem, żeby była to najlepsza książka popularno-naukowa, z jaką miałam do czynienia, bowiem w moim odczuciu była chyba nieco zbyt popularna, a za mało naukowa. Oczywiście jest to dobra lektura, ciekawa i przyjemna w odbiorze, idealna dla ludzi ciekawskich świata, ale dla mnie okazała się być chyba zbyt lekka. Aczkolwiek nie da się ukryć, że przedstawione tutaj pewne ciekawostki czy fakty naukowe były naprawdę zdumiewające!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...