"Czynnik diabła" - Craig Russell


Data wydania: 01.10.2019
Tytuł oryginału: The Devil Aspect
Tłumacz: Alina Siewior-Kuś
ISBN: 978-83-8169-164-2
Wymiary: 140 x 205 mm
Strony: 584
Cena: 42,00
Czy znajdzie się wśród Was ktoś, kto równie mocno jak ja przepada za motywem szpitali psychiatrycznych w literaturze? Właściwie to nawet nie tylko w literaturze, bowiem uwielbiam go również w filmach, serialach, a także w życiu codziennym – czytam na ten temat sporo opracowań, a sam widok porzuconych psychiatryków wywołuje we mnie dziwną ekscytację. Fakt, częściowo jest to jakieś zboczenie zawodowe – chętnie zagłębiłabym się w genetykę osób, które tam przebywają, bowiem fascynuje mnie, czy istnieją jakieś geny i mechanizmy odpowiedzialne za niecodziennie zachowania. Nie da się jednak ukryć, że tego typu pacjenci bywają nieobliczalni…

Przekonał się o tym bohater książki Craiga Russella, młody psychiatra, Viktor Kosárek. Człowiek tak mocno przekonany, że każdego da się wyprowadzić na prostą, że aż ciężko zrozumieć tę jego głęboką wiarę. Fanatyk i były student Carla Gustava Junga trafia jednak w końcu do otoczonego złą sławą zakładu dla obłąkanych. Znajduje się on w ponurym zamku, o którym krążą różne mroczne legendy, a co gorsza, zamknięto w nim sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju, którzy postradali zmysły. Kosárek ma nadzieję, że uda mu się znaleźć u nich tak zwany czynnik diabła, jakiś składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła. Nie wie jednak, że nie na darmo jego nowi pacjenci są nazywani Szóstką Diabła…Główny bohater stopniowo orientuje się w nowych realiach, z którymi musi się zmierzyć, a czytelnik wraz z nim. Chociaż stara się być profesjonalistą w swoim fachu, zachowywać pokerową twarz i zimny spokój, to szóstka jego pacjentów jest naprawdę obłąkana. A może i nawet opętana? Ich opowieści, które są częścią wprowadzonej przez Kosárka terapii wywołują dreszcze na całym ciele, a co gorsza, oni opowiadają o tym z taką normalnością, jakby nic złego się nie wydarzyło! Jakby jedzenie ludzkiego mięsa czy mordowanie dzieci nie powinno wzbudzać w nikim większego szoku, jakby to była najbardziej oczywista rzecz pod słońcem! Muszę przyznać, że Russell naprawdę nieźle się zabawił z czytelnikami i zagwarantował im istne urozmaicenie jeżeli chodzi o osobowości morderców i sposoby ich działania.

W książce tej przewija się tak naprawdę wiele motywów i płaszczyzn. Akcja rozgrywa się w czeskiej Pradze w 1935 roku, więc mamy świat w okresie międzywojennym, ponury zamek, znakomity klimat – idealne podłoże do zgłębiania osobowości psychopatycznych morderców. Russell być może nie wchodzi zbyt mocno w szczegóły pracy psychiatrów, ale prezentuje nowe metody, które główny bohater pragnie wypróbować. Pojawia się tutaj trochę typowej psychologii, ale im głębiej wchodzimy w tę historię, tym mocniej udziela nam się jej mrok i tajemniczość. Czy skoro pojawia się kwestia Diabła, to można tutaj mówić o religii? Trochę tak, trochę nie. Na pewno mamy do czynienia z pewną koncepcją zła i Diabła, co dodaje książce charakteru i pazura. O tak, pan Hobbs bywa zaskakujący, charyzmatyczny i czarujący, ale w iście piekielny sposób.Russell miał naprawdę znakomity pomysł na fabułę i świetnie poradził sobie z przelaniem tej wizji na papier. Stopniowo odkrywa przed czytelnikiem kolejne tajemnice, zaznajamia go z pacjentami Kosárka, oscyluje nawet gdzieś na granicy psychiatrii i obłędu. Nie brakuje tutaj naprawdę przerażających opisów zbrodni, a i pojawia się wiele elementów, które potrafią zaskoczyć i wywołać uczucie niepewności. A do tego ta iście ponura atmosfera! To jest coś. Wciąż kręcimy się wokół tytułowego czynnika diabła, a punkt kulminacyjny zdecydowanie robi wrażenie.

Muszę przyznać, że poczułam się lekko oczarowana tą powieścią. Zawiera ona w sobie sporo elementów, za którymi przepadam i naprawdę mnie wciągnęła. Szpital psychiatryczny, seryjni mordercy, nutka psychiatrii i tajemnicy… Zgrało się to w naprawdę interesującą całość, którą czytałam z przyjemnością.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy. 

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...