"Morski ogień" - Natalie C. Parker


Data wydania: 12.11.2019
Tytuł oryginału: Seafire
Tłumacz: Paweł Dembowski
ISBN: 978-83-811-6754-3
Wymiary: 140 x 205 mm
Strony: 328
Cena: 39,90
Cykl: Morski ogień #1Morski ogień autorstwa Natalie C. Parker to kolejna książka o mocnym wydźwięku „girl power!”. Główna bohaterka, Caledonia Styx, jest kapitanem statku „Mors Navis”, na którym znajdują się tylko i wyłącznie młode dziewczyny. Żyją one według ściśle określonych reguł, które Caledonia ustaliła po tym, jak sama niegdyś popełniła niewybaczalny błąd, którego konsekwencje prześladują ją do dnia dzisiejszego. Liczy się lojalność wobec sióstr oraz to, aby nigdy nie ufać Pociskom, czyli słynnym żołnierzom nikczemnego Arica Athaira. Bo to właśnie jeden z nich obrócił życie Styx do góry nogami, odbierając jej to, co kochała najbardziej.

Caledonia wie, że musi przejąć odpowiedzialność za statek i załogę, ale pragnie zemścić się na Pocisku, który cztery lata temu jej wszystko odebrał i oszukał ją. Ma jasno określone cele, trzyma się zasad, brnie do przodu, ale chociaż chwilami zaślepia ją żądza zemsty i nienawiść do Pocisków, potrafi zachować trzeźwość umysłu, być dobrym strategiem, odpowiednio planować i podejmować konkretne decyzje. A nie da się ukryć, że los na każdym kroku poddaje ją ciężkim próbom i testom. Wszystko jest wyzwaniem, próbą sił i przetrwania, gdzie niejednokrotnie nie ma czasu do namysłu, trzeba działać pod presją czasu – bowiem tyle się tutaj dzieje.Młode dziewczyny naprawdę świetnie sobie radzą na statku i umiejętnie unikają konfrontacji z Pociskami, którzy praktycznie królują na tych morzach. Ta książka ma typowo piracki klimat, chociaż przebijają się w niej również pewne elementy lekkiego steampunku – przynajmniej w moim odczuciu, głównie jeżeli chodzi o zasilanie statków i dziwaczną technologię, która przejawia się w tym świecie. To typowa piracka fantastyka, w której nie brakuje dobrego tempa akcji i życiowych bohaterów. Co najważniejsze – są to postacie z krwi i kości, które popełniają błędy, uczą się na nich, radzą sobie z przeciwnościami losu. Są w tym wszystkim po prostu prawdziwi.

Caledonia to złożona postać, która z jednej strony wzbudza sympatię i podziw, ale ma też takie wejścia, które potrafią czytelnika nieco zirytować. Jednak nie da się ukryć, że spoczywa na niej wielki obowiązek. Dziewczyna czuje się odpowiedzialna za całą załogę, a do tego wszystkiego wciąż próbuje sobie poradzić z tym, że kiedyś dała się podejść i oszukać. Chociaż traktuje swoją załogę jak rodzinę, to i wśród nich nie brakuje drobnych konfliktów, czy to na tle emocjonalnym, czy związanych z tym, jakie decyzje należy podjąć. Piękna jest jednak ta przyjaźń i lojalność, jaka miedzy nimi panuje – można być pewnym, że nie dojdzie tutaj do zdrady!Wartka akcja to jedna z ogromnych zalet tej powieści, która sprawia, że czyta się ją wyjątkowo dobrze. Autorka zadbała o to, aby czytelnik się nie nudził, aby na każdej stronie działo się coś nowego, coś nieprzewidywalnego. Wszystkie wydarzenia dają nam obraz świata, w którym ta historia się rozgrywa, a trzeba przyznać, że jest on naprawdę interesujący. Z jednej strony przerażający piraci, z drugiej intrygujące krainy, gdzie każdy ma inne zasady i sposoby rządzenia, różnorodni bohaterowie, mnóstwo przygód, chociaż przeważają tutaj przygody niebezpieczne i brutalne, jak to u piratów bywa.

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że ta książka okaże się być tak dobra. Może pojawia się w niej kilka irytujących kwestii, ale w ostatecznym rozrachunku to bardzo klimatyczna fantastyka, w której pojawia się wiele wątków, mamy świetnie wykreowanych bohaterów, wciągającą fabułę i wartką akcję. No i nie zapominajmy o tym morskim klimacie! Parker naprawdę zadbała o to, aby nie zabrakło tutaj nawet fachowego słownictwa! Jeżeli podobały Wam się Mroczne Wybrzeża Danielle L. Jensen czy też Córka Króla Piratów Tricii Levenseller to na pewno urzeknie was również dzieło Natalie C. Parker!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy!

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...