Przedpremierowo: "Magazyn" - Rob HartData wydania: 29.01.2020
Tytuł oryginału: The Warehouse
Tłumacz: Jacek Żuławnik
ISBN: 978-83-280-7253-4
Wymiary: 150x 225 mm
Strony: 496
Cena: 44,99Nie tak dawno temu miałam okazję czytać najnowszą powieść Bernarda Miniera, Na krawędzi otchłani, która w znakomity sposób pokazywała działania wielkich korporacji związanych z technologią. Zagrożenia związane z systemem, tajemnicze spiski, niebezpieczeństwo związane z podjętą pracą… Co za zbieg okoliczności, że chwilę później w moje ręce trafiło dzieło Roba Harta, które w równie interesujący sposób porusza te same tematy i jest naprawdę wciągającym thrillerem! Chociaż Hart być może nie wszedł zbyt mocno w zaprezentowanie nowoczesnej technologii, jaka obecnie jest rozwijana w rzeczywistości, jak to zrobił Minier, to i tak jego powieść zasługuje na uwagę.

Chmura to spełnienie marzeń każdego przedsiębiorcy. Gigantyczna firma mająca władzę praktycznie w całej Ameryce jeżeli chodzi o rynek i przemysł rozrosła się do ogromnych rozmiarów, a jej założyciel aż pęka z dumy, choć zmaga się z problemami osobistymi. Jednak jest zachwycony dziełem swojego życia i zadowolony z tego, jak je przeżył. Ośrodki Chmury są rozmieszczone w całym kraju, a sprawne funkcjonowanie firmy zapewnia odpowiednio przemyślany system i zaufani ludzie. Jeżeli chcesz podjąć się pracy w Chmurze musisz liczyć się z tym, że zamieszkasz w jednym z tego typu ośrodków, które przypominają wielkie kampusy studenckie – to tam będzie się toczyć twoje życie prywatne, towarzyskie i zawodowe. Staniesz się częścią systemu.Chmura dba o swoich pracowników, jednak proces rekrutacji nie należy do najłatwiejszych. Każdy jednak zostaje przydzielony do odpowiednich zadań, a doba kontrolowana jest przez specjalne zegarki, które otrzymują zatrudnione osoby. Oceniane jest twoje przykładanie się do pracy, twoje stosunki z innymi, punktualność, dbanie o zdrowie, kondycja, wyrabianie normy… Zegarki kontrolują praktycznie wszystko, a następnie poddaje się to ocenie. Wejście do centrum Chmury to tak naprawdę stanie się jej częścią, trzeba się liczyć z panującymi tam zasadami i hierarchią, które autor naprawdę świetnie zaprezentował. Jest to wizja dosyć przerażająca – ta ścisła kontrola, ci ludzie chodzący jak roboty, to złudne szczęście i spełnienie.

Każdy system posiada jednak pewną lukę, która może doprowadzić do jego upadku. I wszystko wygląda na to, że ktoś próbuje pozbyć się Chmury raz na zawsze – ale czy jest możliwe powalenie tak zaawansowanego systemu? Nawet jeżeli ktoś stanie się jego częścią? I tutaj zaczyna się gra z czytelnikiem i wodzenie go za nos – poznajemy dwójkę nowych pracowników, Paxtona i Zinnię. Paxton teoretycznie chce się zemścić w pewien sposób na założycielu Chmury, przez którą stracił własny biznes. Zinnia wydaje się być zwyczajną kobietą, która szuka swojego miejsca w życiu. Jednak rozwój wydarzeń i pewne sytuacje pokazują, z kim tak naprawdę mamy do czynienia, jak zmienia się ich postrzeganie rzeczywistości oraz wartości, którymi się kierują. Kto okaże się być sabotażystą? Jedno z nich? Oboje? A może nikt, może są tylko pionkami w grze?Paxton stopniowo odkrywa sekrety firmy, podobnie jak Zinnia. Obserwują relacje pomiędzy pracownikami, choć częściowo stają się też częścią systemu. Całość jest naprawdę wciągająca, nie można tutaj narzekać na nudę, bowiem autor zadbał o to, aby stale podsycać atmosferę i rozbudzać ciekawość czytelnika. Dopracował zaprezentowanie Chmury, która jest niczym dom Wielkiego Brata… Każdy może śledzić Twoje ruchy, ale mimo wszystko widać, że nawet na pozór najdoskonalszy system może ulec zachwianiu. Chęć posiadania tak wielkiej kontroli to swego rodzaju zachwianie równowagi. Styl Harta jest jak najbardziej w porządku i nie mam mu raczej nic do zarzucenia.

Magazyn to naprawdę klimatyczny thriller, trochę osadzony w nurcie futurystycznym, przypominający chwilami dobre kino akcji, w którym nie brakuje intryg, tajemnic i spisków. To niezła kreacja bohaterów i interesująca fabuła, a także pewne aspekty, które skłaniają do przemyśleń – chodzenie jak w zegarku, kontrola, bycie częścią systemu… Czy to aby na pewno wymarzona robota? Czy na pewno tak powinno wyglądać idealne przedsiębiorstwo?

 Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...