"Jane Goodall. Pani od szympansów" - Danuta TymowskaData wydania: 29.01.2019
ISBN: 978-83-240-5364-3
Wymiary: 140 x 205 mm
Strony: 440
Cena: 44,99
Po raz pierwszy o Jane Goodall usłyszałam w trakcie studiów magisterskich, na przedmiocie Bioetyka. To właśnie na tych zajęciach wykładowca prezentował nam sylwetki słynnych działaczy na rzecz przyrody i praw zwierząt, a Goodall była jedną z nich. Ci, którzy mnie znają, doskonale wiedzą, że nie czytuję zbyt często biografii, chyba że dotyczy ona osoby, której sylwetka naprawdę mocno mnie zainteresowała. I tak właśnie było w tym przypadku! Zapoznanie się z drogą życiową i rozwojem kariery „pani od szympansów” było naprawdę świetną przygodą!

Danuta Tymowska w naprawdę bardzo rzetelny sposób podeszła do opowiedzenia historii Goodall. Przedstawiła ją czytelnikowi już od najwcześniejszego etapu, w którym Jane pokochała przyrodę, naturę, a przede wszystkim szympansy. Jako młoda kobieta całkowicie poświęciła się swojej pasji, badaniom, które niejednokrotnie wymagały mnóstwa cierpliwości, czasu, wytrwałości. Chwilami było ryzykownie i niebezpiecznie, chwilami można było stracić nadzieję, jednak Goodall nigdy się nie poddawała. Mimo różnych plotek i docinek (chociażby na temat rzekomych romansów z mentorem) śmiało brnęła przed siebie, bo wiedziała, czego chce od życia.


Historia Goodall jest zaprezentowana w sposób chronologiczny. Początek studiów, badania, doktorat, rozwój kariery, dalszy rozwój badań i finansowania, wzloty i upadki, walka o prawa zwierząt. Wszystko to czyta się naprawdę z ogromną przyjemnością, bo mamy świadomość, że obserwujemy naprawdę niesamowitą kobietę, której nigdy nie zabrakło wytrwałości. Uwielbiam ludzi z pasją, a Jane zdecydowanie nią emanuje. Jej siła, upór i konsekwencja – to są naprawdę cechy godne podziwu i uznania. To bardzo inspirująca postać, niezależnie od tego, o jakiej dziedzinie życia pomyślimy – po prostu jest przykładem na to, że warto mieć cel w życiu, trzymać się go, rozwijać się, nie dbać o przeciwności losu czy niesympatycznych ludzi pojawiających się na naszej drodze.

Jane Goodall zawsze kochała zwierzęta i chciała je badać w nieinwazyjny sposób. Do dziś śmiało walczy o ich prawa, ale też wniosła ogromny wkład do nauki o naczelnych. Chociażby o ich diecie i zwyczajach, a była też pierwszą osobą, która odkryła, że szympansy posługują się narzędziami. Nadawała swoim podopiecznym imiona, towarzyszyła im – początkowo z daleka, aż stopniowo jakby stawała się członkiem ich społeczności. Szympansy dopuszczały ją do siebie bliżej, dzięki czemu badania zyskiwały zupełnie nowy poziom. Naprawdę czytanie o tym wszystkim było niesamowite. Podziwiam Goodall za taką wytrwałość i cierpliwość, a opisy tego, jak zmieniała się jej relacja ze zwierzętami, były cudowne.


Ta książka pięknie prezentuje siłę więzi ze światem zwierząt. Oddanie się swojej pasji. Zrozumienie dla świata i innych istot. To dowód na to, że można czerpać wiedzę bez naruszania pewnych granic, bez mordowania, bez bolesnych eksperymentów. To piękno natury i prezentacja cudownej kobiety o wielkim sercu, która jest sama w sobie inspiracją. Goodall to zarówno ikona nauki, jak i praw zwierząt. To osoba, która walczy o to, co słuszne – i to przez całe swoje życie. Przez tyle lat nigdy nie zboczyła w obranej przez siebie ścieżki, co jest po prostu niesamowite i piękne!

To jedna z piękniejszych biografii, jakie czytałam. Świetnie napisana, rzetelna, pełna faktów i ciekawostek, cudownie napisana. Zdecydowanie inspirująca – niezależnie od tego, czy chce się działać w takim samym kierunku co tytułowa postać, czy też w innym. Warto poczuć tę siłę, pasję, upór i konsekwencję.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...