"Wyloguj swój mózg" - Hansen AndersData wydania: 15.01.2019
Tytuł oryginału: Skärmhjärnan
Tłumacz: Emilia Fabisiak  
ISBN: 978-83-240-6042-9
Wymiary: 144 x 205 mm
Strony: 280
Cena: 39,99Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile czasu spędzacie z telefonem w ręce? Jak często sprawdzacie nie godzinę, ale przeglądacie Facebooka czy Instagram? Czy wyobrażacie sobie w ogóle spędzić dzień całkowicie bez dostępu do Internetu i nowoczesnych technologii? Pewnie byłoby ciężko, prawda? Fakt, że wiele wynalazków znacznie ułatwiło ludziom życie, ale czy też ich w jakiś sposób nie zniszczyło? Nie pogłębiło lenistwa, niechęci do działania? Skoro wszystko można załatwić za pomocą kilku kliknięć w ekran, to po co się w ogóle przemęczać?

Wszystko ma swoje dobre i złe strony, nie inaczej jest z technologią. Człowiek szybko przyzwyczaja się do wygód i przyjemności, jednak zapomina czasami, jaka jest jego pierwotna natura. Taka, której nie możemy się wyzbyć, która ma swoje potrzeby. Szwedzki psychiatra Anders Hansen wyjaśnia w swojej książce, jak negatywny wpływ na nasze życie może mieć uzależnienie od nowoczesnej technologii, skupiając się przede wszystkim na telefonach czy komputerach. Osłabienie koncentracji, wzmożony stres, problemy z zasypianiem – tak, to wszystko może być po części spowodowane nadużywaniem powyższych rzeczy.


Autor w bardzo prosty i ciekawy sposób wyjaśnia, jak nas mózg postrzega korzystanie z telefonów komórkowych i dostęp do Internetu. Czemu tak mocno nas to uzależnia, dlaczego tak często i chętnie sprawdzamy media społecznościowe i jaki ma to wpływ na nasze rzeczywiste, a nie wirtualne życie. Okazuje się, że naprawdę spory. Niejednokrotnie pewnie słyszeliście, że jakaś nastolatka się załamała, bo zdobyła za mało serduszek pod najnowszym zdjęciem – być może są to już naprawdę skrajności, ale szczerze w nie wierzę. Zwłaszcza, że nasz mózg nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem – albo inaczej, on po prostu wykonuje swoją robotę, a my nieco zbaczamy z odpowiedniego toru.

Mowa jest tutaj o tym, jak media społecznościowe pobudzają nasz ośrodek przyjemności, o tym, w jaki sposób można się szybko uzależnić od Internetu, a nawet w jaki sposób sam ekran wpływa na nasz mózg i koncentrację! Hansen w bardzo przejrzysty sposób pokazuje, jak tworzy się błędne koło, z którego czasami naprawdę jest ciężko uciec, choć oczywiście nie zapomina podać swoim czytelnikom kilku wskazówek, jak można to zrobić. A sprawa generalnie jest dosyć prosta – przede wszystkim ruch (to coś, co powinno się stale znajdować w naszym rozkładzie dnia, ewolucja nie stworzyła nas do siedzenia na kanapie), odłączenie się na chwilę od świata wirtualnego, kroczek po kroczku.


Nie da się ukryć, że poziom uzależnienia technologicznego jest największy u młodzieży i dzieci, a to zdecydowanie nie służy zbyt dobrze ich rozwojowi. Przeraża mnie fakt, gdy widzę, jak rodzice zamiast zająć się kilkuletnim dzieckiem wolą mu wrzucić do rąk telefon i „hulaj dusza, piekła nie ma”. Niech robi co chce, ważne, że się czymś zajął. Hansen wyjaśnia, że zdecydowanie młodzież i dzieciaki nie powinny spędzać tyle czasu przed ekranami – czy to komputera, czy to telefonu. I ciężko się z nim nie zgodzić. Skoro to wszystko osłabia i naszą koncentrację, i sprawność umysłową czy zaczyna powodować problemy ze skupieniem uwagi i odpowiednim snem, to zdecydowanie nie jest to coś pozytywnego.

Książka jest wydana w bardzo przyjemny, dosyć kolorowy i przejrzysty sposób. Każdy rozdział porusza konkretną tematykę, autor podaje sporo przykładów i doskonale wszystko wyjaśnia. Nie brakuje tutaj ciekawostek czy dodatkowych stron informacyjnych, a nie musicie się też obawiać o skomplikowany język – jest w pełni zrozumiały. Generalnie jest to publikacja jak najbardziej dopasowana do naszych czasów, z którą wiele osób powinno się zapoznać!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...