"Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka" - Aleksandra Przegalińska, Paweł Oksanowicz
Data wydania: 11.03.2020
ISBN: 978-83-240-6050-4
Wymiary: 144 x 205 mm
Strony: 368
Cena: 39,99 Stopniowo stajemy się świadkami tego, jak technologie do tej pory znane z filmów science-fiction wchodzą do świata realnego. Wszystko, co kiedyś wydawało się być jedynie wymysłem pisarzy czy twórców filmowych, w taki czy inny sposób zaczyna znajdować odzwierciedlenie w życiu codziennym. Rozwój technologiczny i zaawansowanie w tworzeniu sztucznej inteligencji budzą z jednej strony ogromny podziw, a z drugiej pewne obawy. Ileż to już naoglądaliśmy się filmów, w których algorytm się buntuje, czego skutki są później tragiczne…

Nie da się jednak ukryć, że technologia to przyszłość ludzkości. Z pewnością nikt nie poprzestanie na tym, co już mamy na wyciągnięcie ręki, bo przecież rozwój to życie, prawda? Jednak czy nasze życie faktycznie będzie istną sielanką? Czy będziemy wybudzani o poranku z odpowiedniej fazy snu poprzez kontrolujące nas chipy, a na stole będzie już czekać gorąca kawa i nasze ulubione śniadanie? Wizja, która zostaje opisana na początku książki autorstwa Aleksandry Przegalińskiej i Pawła Oksanowicza z jednej strony jest niezwykle obiecująca i relaksująca, jednak gdzieś tam zapala się czerwona lampka – czy aby na pewno jest to odpowiednie życie dla nas jako ludzi? Wiecie, mnie to osobiście trochę przeraża – że sztuczna inteligencja miałaby tak ściśle kontrolować twoje całe życie. Łącznie z każdym Twoim kichnięciem (przy mojej alergii miałaby sporo roboty!).

Aleksandra Przegalińska posiada doktorat z filozofii sztucznej inteligencji, miała też okazję prowadzić badania na MIT, jest również absolwentką renomowanej szkoły w Nowym Jorku. A obiekt jej zainteresowań zawsze wiązał się ze sztuczną inteligencją oraz rozwijaniem technologii, które miałyby pomóc człowiekowi w codziennym życiu. Paweł Oksanowicz to dziennikarz zajmujący się w dużej mierze etyką biznesu, społeczeństwem oraz ludzką stroną technologii. Książka, o której dzisiaj piszę, ma przede wszystkim formę wywiadu, w którym to Oksanowicz zadaje różnego rodzaju pytania, a doktor Przegalińska udziela na nie naprawdę wyczerpujących odpowiedzi.Oboje w naprawdę dobry i rzetelny sposób prowadzą czytelnika przez historię SI. Od początków jej powstania – bo przecież już sam zwykły kalkulator ma w sobie coś w tym stylu, poprzez mocny rozwój, aż do opisania tego, jak wygląda to dzisiaj. Skupiają się na różnych aspektach technologii, nie tylko na etyce czy biznesie, ale na tym, jaki udział ma ona w mediach czy popkulturze, jaki wpływ wywiera na społeczeństwo, jak jest postrzegana na całym świecie, jaka przyszłość nas może jeszcze czekać w związku z jej dalszym rozwojem. W trakcie wywiadu pojawiają się też głosy ze strony ekspertów, takich jak Michał Boni, Tomasz Pawlikowski, Radosław Pyffel czy Katarzyna Szymielewicz.

Wszystko w tej książce jest naprawdę dobrze wyjaśnione, bowiem Przegalińska to typowa pasjonatka. Udziela naprawdę konkretnych i rzetelnych odpowiedzi na zadawane jej pytania, chociaż nie brakuje w tym również swoistej lekkości, która zdecydowanie ułatwia zrozumienie tych nieco trudniejszych aspektów związanych ze sztuczną inteligencją. Dwójka autorów stara się w jak najbardziej przystępny sposób zaprezentować czytelnikowi podjętą tematykę i wychodzi im to naprawdę dobrze. Konkretnie, szczegółowo, bez zbędnego owijania w bawełnę. Pozostają jakby bezstronni, prezentują czyste fakty, a ocenianie tego, czy ludzkość podejmuje dobre kroki w rozwijaniu siebie i technologii, to już osobiste odczucia i przemyślenia każdego z nas. Warto jednak mieć pewien zasób wiedzy, aby móc to wszystko przeanalizować.

To dobra pozycja dla każdego, kto interesuje się technologią i oczekuje spojrzenia na tę tematykę z różnych stron i perspektyw. To książka dla ludzi ciekawych świata, którzy bacznie obserwują rozwój ludzkości i sztucznej inteligencji. Ciekawa, wciągająca, dająca do myślenia. Wzbudzająca podziw, ale i lekki niepokój – chyba jak wszystkie książki o tej tematyce.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...