"Zatruty ogród" - Alex MarwoodData wydania: 15.04.2020
Tytuł oryginału: The Poison Garden
Tłumacz: Anna Dobrzańska
ISBN: 978-83-8125-618-6
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 384
Cena: 39,90Motyw sekty w literaturze to w moim odczuciu coś, co naprawdę dobrze się sprawdza. Jest to ciekawa tematyka, dająca pisarzowi naprawdę spore pole manewru – może on iść chwilami w stronę makabry, chwilami w stronę psychologii, oferować czytelnikowi naprawdę wiele rodzajów dziwactw i ich wpływ na ludzką psychikę. Tematu tego podjęła się też Alex Marwood, która zasłynęła w naszym kraju już kilkoma thrillerami. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z jej twórczością i muszę przyznać, że Zatruty ogród był naprawdę wciągającą lekturą!

Autorka naprawdę w bardzo dobry sposób zaprezentowała motyw sekty, a to było w tym wszystkim najważniejsze. Na odosobnionej farmie w Walii dochodzi do masowego samobójstwa – policja odnajduje tam zwłoki stu pięćdziesięciu osób, w tym również dzieci. Śledczy szybko odkrywają, że to wszystko wiąże się z sektą i nie jest to też pierwszy taki przypadek w historii. Jednak okazuje się, że kilka osób ocalało. W tym dwudziestodwuletnia Romy i jej młodsze rodzeństwo. Jednak nie mają oni pojęcia o tym, jak wygląda życie na zewnątrz. Nigdy nie mieli do czynienia ze światem poza sektą. Czy będą potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości?Podoba mi się pewna szczegółowość, o którą Marwood tutaj zadbała. Urzekło mnie to, że zadbała o zaprezentowanie poruszanej tematyki w tak wielu płaszczyznach. Chociaż to Romy ma tutaj najwięcej do powiedzenia, tak jednak wypowiedzi jej młodszego rodzeństwa, zwyczajnych dzieciaków, bywały naprawdę przerażające. Widoczne było to, jak mocno zakorzenione zostały w nich przekonania sekty, wizja nadciągającej apokalipsy, sposób zachowania tak mocno odmienny od ich rówieśników. I chociaż ich ciotka, siostra ich matki, która do sekty nie należała, stara się im pomóc odnaleźć w nowej rzeczywistości, to nie jest to łatwe zadanie.

A Romy? To naprawdę zagubiona dziewczyna, aczkolwiek tak mocno osadzona w realiach sekty, że śmiało można by ją spisać na straty. Jakby czytelnik wiedział, że ona się od tego nigdy nie uwolni… Że będzie szukać ponownie miejsca, w którym zazna dokładnie tego samego. Jakby świat poza był zły, nikczemny i brudny – oto kolejny przykład tego mocnego zakorzenienia sekty i jej zwyczajów w psychice człowieka. Człowieka, który nigdy nie zaznał innego życia. To wszystko jest z jednej strony szokujące, z innej nieco smutne i przygnębiające, a chwilami nawet dość przerażające. Widzimy dwudziestodwuletnią kobietę, której myśli są mocno ograniczone, która jakby musi czuć potrzebę uzależnienia od czegoś, przynależenia do danej społeczności, która raczej nie ma pozytywnego wydźwięku.W tej książce próbujemy znaleźć odpowiedź na wiele pytań, odkryć rodzinne sekrety i tajemnice, co niejednokrotnie kieruje nas ku przeszłości bohaterów. Losy Romy śledzimy nie tylko w czasach teraźniejszych, gdzie dziewczyna próbuje odnaleźć się w świecie poza sektą, ale Marwood oferuje nam także rozdziały z okresu, kiedy Romy należała do owej grupy. Opisuje jej dorastanie tam, rytuały związane ze staniem się kobietą, obowiązki, jakie każdy musiał wypełniać względem społeczności i ich przywódcy. Wszystko jest porządnie opisane, szczegółowo, dosadnie. A my tak naprawdę nie wiemy, jak dalej potoczy się jej życie… Autorka chwilami zaskakuje nas nowymi informacjami i tak naprawdę do samego końca nie wiemy, czy Romy da radę poradzić sobie z nowym życiem.

Ta książka to naprawdę kawał dobrej lektury, mocny i wciągający thriller ze znakomicie zaprezentowanym motywem sekty. Istna gratka dla wszystkich czytelników, którzy przepadają za tym wątkiem w literaturze. Sekrety, tajemnice, zdrada, przetrwanie – tego tutaj nie brakuje. Zdecydowanie mogę uznać moje pierwsze spotkanie z twórczością Alex Marwood za naprawdę udane.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy!

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...