"Kosmos. Możliwe światy" - Ann Druyan


Data wydania: 25.03.2020
Tytuł oryginału: Cosmos: Possible Worlds
Tłumaczenie: 
Marcin Wróbel, Paweł Dembowski, Piotr Grzegorzewski
 ISBN: 978-83-8053-508-4
Wymiary: 165 x 245 mm
Strony: 384
 Cena: 59,90 złSą takie książki, które urzekają nas już w momencie, w którym tylko trzymamy je w dłoniach, a nawet jeszcze nie zaglądamy do środka. Tak miałam w przypadku książki Kosmos. Możliwe światy. To jedna z najpiękniej wydanych publikacji, jakie zagościły w mojej biblioteczce. Raj dla oka, rozkosz dla mózgu, bowiem to nie tylko cudowna oprawa graficzna, ale również pouczająca i poruszająca treść, która wyszła spod pióra Ann Druyan, żony Carla Sagana. To oni właśnie stoją za serialem Kosmos, który stał się światowym fenomenem, a ta książka to jakby kolejna forma odsłaniania przed potencjalnymi odbiorcami sekretów wszechświata.

Tak naprawdę sam tytuł może być nieco mylący – ja sama byłam przekonana, że będę czytać o teoriach związanych z życiem na innych planetach czy też galaktykach, że być może pojawi się coś o dowodach naukowych na istnienie pozaziemskich cywilizacji – generalnie, że będziemy tutaj oscylować wokół takiej właśnie tematyki. Jednak Ann Druyan zabiera nas tak naprawdę w niesamowitą podróż po historii ludzkości, rozpoczynając swoją opowieść od pojawienia się życia na naszej planecie i odnosząc się w tym wszystkim do tak zwanego kalendarza kosmicznego, który uświadamia nam, jak krótko tak naprawdę istniejemy we Wszechświecie.


Oto opowieść o powstaniu wszechświata, o Wielkim Wybuchu, o ewolucji, o najsłynniejszych dokonaniach ludzkości, o odkryciach kosmicznych, o życiu i śmierci, o cudach, jakie skrywa w sobie nasza planeta a także kosmos. To także historia o słynnych naukowcach i ich odkryciach, takich jak Galileusz, a także o tych nieco zapomnianych, których dokonania jednak mimo wszystko okazały się być niesamowicie istotne dla rozwoju ludzkości. O poruszanych tutaj tematach można by tak naprawdę pisać i dyskutować godzinami, doszukiwać się niesamowitości w otaczającym nas świecie, zgłębiać jego kolejne tajemnice i sekrety… Podziwiać wielkie dokonania, ale pamiętać też o tym, żeby jednak dbać o naszą planetę, bo to jedyny dom, jaki mamy.

Merytorycznie książka wypada naprawdę wspaniale, jest w niej wiele ciekawostek i chociaż mamy do czynienia z różnymi obliczami nauki, to wszystko to jest opisane w bardzo przystępny, w pełni zrozumiały sposób. Czyta się to naprawdę bardzo dobrze, ale tym, co jednak urzeka czytelnika najbardziej, jest zdecydowanie forma i sposób wydania tej książki. To nie tylko piękne i sugestywne zdjęcia wrzucone w tekst, tutaj grafika to jakby podstawa, a tekst stanowi jej uzupełnienie. Te wszystkie fotografie są naprawdę niesamowite, a na niektóre z nich można by patrzeć godzinami. To po prostu cuda tego świata!


Zdecydowanie jest to istna gratka dla fanów cudownie wydawanych książek, po prostu istny kosmos! To świetna publikacja dla ludzi ciekawych świata, dla tych, którzy lubują się w literaturze popularno-naukowej, którzy doceniają ciekawostki i interesujące fakty. To dzieło, które cieszy oko i daje czytelnikowi takie typowe poczucie satysfakcji płynącej z lektury. Uczy i porusza wyobraźnię, wprowadza w podziw względem otaczającego nas świata i jego historii. Coś wspaniałego!

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...