"Nieuporządkowane życie planet" - Paul MurdinData wydania: 17.06.2020
Tytuł oryginału: The Secret Lives of Planets
Tłumaczenie: 
Jolanta Sawicka
 ISBN: 978-83-287-1392-5
Wymiary: 140 x 203 mm
Strony: 352
 Cena: 44,90 złAstronomia to temat, który lubiłam zgłębiać od dziecka. Zawsze uwielbiałam patrzeć w nocne niebo, szukać widocznych w danym momencie gwiazd i rozpoznawać gwiazdozbiory. Do dnia dzisiejszego czuję niewypowiedzianą i dziwną tęsknotę, gdy tam spoglądam, ale też lubię zgłębiać wszelkie tajemnice kosmosu. Dlatego często sięgam po książki oscylujące wokół tego tematu, czasami też nie pogardzę dobrym dokumentem do obejrzenia w telewizji czy nawet na YouTube. Właśnie z tego powodu skusiłam się na dzieło Paula Murdina, który postanowił przybliżyć potencjalnym odbiorcom historię planet oraz ich satelitów!

Chociaż szata graficzna tej książki nie robi wielkiego wrażenia na czytelników, tak już zawartość merytoryczna jest naprawdę w porządku. Krok po kroku poznajemy zapoznajemy się z informacjami na temat każdej planety Układu Słonecznego, ale nie można było tutaj również pominąć ich księżyców, które stanowią przecież ich nieodłączny element – żyją ze sobą jakby w symbiozie. Każdy rozdział poświęcony został pojedynczej planecie lub satelitom jej podporządkowanym, a informacje, które przekazuje autor, są naprawdę ciekawe i interesujące. Zdecydowanie jest to coś, co przypadnie do gustu wszystkim fanom astronomii.Chociaż aby dane ciało niebieskie zostało zaklasyfikowane jako planeta musi spełniać pewne wymogi, tak jednak śmiało można stwierdzić, że pomiędzy tymi cudownymi „kulami” tworzącymi nasz Układ Słoneczny istnieją pewnie różnice. Paul Murdin przedstawia genezę powstania danej planety, jej uformowanie i budowę, historię odkrycia czy też właśnie najważniejsze informacje, jakie do tej pory udało się ustalić badaczom za pomocą wielu sond kosmicznych czy innych sposobów eksploracji kosmosu. W bardzo jasny i przystępny sposób przekazuje ciekawą wiedzę z tego zakresu, dzięki czemu opracowanie to czyta się naprawdę przyjemnie.

Bardzo sympatyczną rzeczą jest wstęp do każdego rozdziału w formie tabelki, który zawiera w sobie informacje takie jak klasyfikacja ciała niebieskiego, odległość od słońca, okresu orbitalny i okres obrotu, średnica, temperatura oraz… tajemne życzenie. Owe tajemne życzenie to jakby „wypowiedź” padająca prosto od danej planety, co daje już pewien obraz tego, z czym będziemy mieć do czynienia w danym rozdziale – podobnie jak podtytuł każdego rozdziału. Trzeba też przyznać, że Murdin opisuje planety w bardzo intrygujący sposób – nadaje im jakby cechy charakteru i osobowości, prezentuje je tak, jakby były ludźmi, jakby każda była człowiekiem z inną historią. I to jest naprawdę piękne ujęcie naszego Układu Słonecznego.Dobrym uzupełnieniem, a może i swego rodzaju podsumowaniem pewnych informacji, jest słowniczek oraz kalendarium znajdujące się na samym końcu książki. Właściwie w trakcie lektury naszła mnie właśnie taka myśl, że świetną sprawą byłoby zaprezentowanie opisywanych tutaj wydarzeń z zakresu astronomii (takich jak różne odkrycia czy przełomowe kroki) w formie chronologicznej. Toteż bardzo miłą niespodzianką okazało się być owe kalendarium, do którego dotarłam właśnie na sam koniec – bo wiecie, jestem tym typem czytelnika, który raczej nie zagląda z ciekawości na ostatnie strony.

Ta książka idealnie nada się dla każdego fana kosmosu i wiedzy na jego temat. Będzie nie tylko dobrym źródłem wiedzy na temat planet i ich naturalnych satelitów, ale też swego rodzaju świetną rozrywką. Bo jeżeli ktoś naprawdę lubi daną tematykę i natrafi na książkę, która opisuje ją w bardzo przystępny i przyjemny sposób, to na pewno będzie czerpał z takiej lektury radość!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...