"Zimowy ogień" - Anders de la Motte

 


Data wydania: 02.09.2020
Tytuł oryginału: Vintereld
Tłumacz: Milena Hadryan
ISBN: 978-83-814-3279-5
Wymiary: 135 x 210 mm
Strony: 432
Cena: 39,99
Seria: Kwartet sezonowy #3Zimowy ogień to książka, która w pierwszej chwili uderzyła we mnie swoim klimatem. Atmosferą takich typowych, szwedzkich kryminałów. I chociaż w trakcie lektury po prostu przeszłam z nią do porządku dziennego, tak mimo wszystko stale dało się ją wyczuć w tle. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Andersa de la Motte, które uchodzi z kolei za trzecią część cyklu Kwartet sezonowy. Śmiało jednak mogę wywnioskować, że każdy tom to zupełnie oddzielna historia, jednak nawiązująca do konkretnych pór roku. Dlatego nie obawiałam się rozpoczęcia swojej przygody właśnie od zimy… Choć musicie wiedzieć, że tak naprawdę tytułowy zimowy ogień nawiązuje nie tylko do tego okresu.

Główną bohaterką powieści jest Laura, która pewnego dnia otrzymuje wiadomość o śmierci swojej ciotki. Choć od wielu lat nie utrzymywała z nią kontaktu, tak jednak jako dziecko i nastolatka spędzała w jej domu mnóstwo czasu. Czy to w wakacje, czy w trakcie przerw w nauczaniu. Jej ekscentryczna ciotka była doskonale znana w swojej okolicy, a Laurę uznała za jedyną spadkobierczynię. Kobieta jednak nie chce mieć do czynienia ze swoją przeszłością, więc uznaje, że tuż po pogrzebie sprzeda odziedziczony dom i powróci do swojego życia. Jednak okazuje się, że ta mała wioska wciąż żyje tragedią sprzed lat, w której Laura niestety również uczestniczyła…

Oto historia o zawiści i skomplikowanych relacjach międzyludzkich, które przejawiają się w wielu różnych poziomach. Z jednej strony pojawiają się tutaj problemy z przeszłości Laury – błogie czasy bycia nastolatką, pierwsze miłości, kłótnie z przyjaciółmi, zazdrość. To właśnie wtedy Laura uczestniczyła wraz z grupą swoich przyjaciół w pożarze, w którym zginęła najbliższa jej osoba. W trakcie toczonego śledztwa wszyscy stawali przeciwko sobie, a wioska do dzisiaj nie zapomniała tej pamiętnej nocy. Laura również. Podobnie jak i jej znajomi. Główna bohaterka miała skomplikowaną relację nie tylko ze zmarłą przyjaciółką, ale też z pewnym chłopakiem, który pomieszkiwał u jej ciotki…

Powrót głównej bohaterki uruchamia dziwny ciąg wydarzeń, na jaw wychodzą nowe sekrety i tajemnice, zapętla się sieć intryg i kłamstw. Ukryte tożsamości, niewyjaśnione zdarzenia, próba zapomnienia o tym, co było kiedyś i ruszenia naprzód – jednak czy to wszystko jest możliwe do wykonania? Choć akcja toczy się tempem raczej umiarkowanym, to autor jednak wie, w którym momencie dać czytelnikowi pewien smaczek, który znacznie rozbudzi jego ciekawość. Laura próbuje odkryć prawdę związaną z wydarzeniami tamtej nocy, co pociąga za sobą pewne konsekwencje. Okazuje się, że stoi za tym wiele wątków, niejednokrotnie dosyć dramatycznych, przepełnionych bólem i poczuciem winy.

Autor zdecydowanie zmusza czytelnika do analizowania każdego elementu swojej historii. Wprowadza go też w taki wyjątkowy nastrój, nieco mroczny i ponury, który doskonale dopasowuje się do rozgrywających się tutaj wydarzeń, zarówno teraźniejszych, jak i tych, które opisywane są w formie retrospekcji z przeszłości. Operuje barwnym i rozwiniętym językiem, a siłą napędową zdecydowanie są tutaj piętrzące się pytania i tajemnice. Ciekawi nas to, co odkryje Laura i jak zakończy się owa opowieść. Trzeba przyznać, że w tym wszystkim jest coś wyjątkowo urzekającego.

Nie jest to lekka lektura, ale też nie zawsze oczekujemy od książek, aby takie były. To dobrze skonstruowany thriller z wątkami kryminalnymi, wielowątkowy, angażujący, emocjonalny, wypełniony tajemnicami i intrygującym nastrojem.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...