"Ścieżka nocy" - Sarah Rees Brennan

 


Data wydania: 14.10.2020
Tytuł oryginału: Path of Night
Tłumacz: Donata Olejnik
ISBN: 978-83-271-6023-2
Wymiary: 140 x 205 mm
Strony: 336
Cena: 37,90
Seria: Chilling Adventures of Sabrina #3Sabrina Spellman, nastoletnia czarownica, która zyskała ogromną sympatię wielu ludzi – aż dziwne, prawda? Że zwykli śmiertelnicy obdarzyli taką przyjaźnią córkę samego Szatana! Produkcja Netflixa naprawdę dobrze się przyjęła i wiele osób rozpacza, że jeszcze w tym roku dane nam będzie oglądać finał. Ale jak to mówią – wszystko, co dobre, szybko się kończy. Mimo wszystko wasza przygoda z Sabriną nie musi się zakończyć na serialu! Bowiem jeżeli jeszcze nie wiecie, to Sarah Rees Brennan, pisarka pochodząca z Irlandii, postanowiła wszystkim fanom czarownicy zapewnić nie lada rozrywkę w postaci książek, które stanowią naprawdę doskonałe uzupełnienie tego, co znamy z ekranu.

Ścieżka nocy to już trzeci tom w tej serii, a Wy musicie na samym początku wiedzieć jedno – opisywane przez Brennan historie nie są tymi, które znamy z serialu. Autorka pokusiła się o coś zupełnie innego, chociaż nie do końca łatwego. Postanowiła opisywać to, co jej zdaniem, zgodnie z jej wizją, mogło się dziać, albo i po prostu działo się, między poszczególnymi sezonami serialu. Tak oto otrzymaliśmy prequel – Sezon na czarownice, później przerywnik pomiędzy pierwszym a drugim sezonem, czyli Córkę chaosu, aż w końcu mamy do czynienia z tym, co działo się, zanim Sabrina uwolniła swojego magicznego chłopaka z czeluści piekielnych!

Książka ma bardzo trafny tytuł, bowiem doskonale wiemy, że wszyscy czarownicy i czarownice podążają tytułową Ścieżką Nocy. Ścieżką, o której śmiertelnicy nie mają pojęcia, stąd też budzi się pewien konflikt pomiędzy tymi dwoma „rasami”. Chociaż Sabrina zawsze dobrze czuła się w towarzystwie śmiertelnych, to jednak z każdą kolejną sytuacją ze świata magii, jaka rozgrywała się w jej życiu, ten kontakt stawał się o wiele trudniejszy. W tej części jest to doskonale widoczne – wszelkie różnice w postrzeganiu świata, problemy z porozumiewaniem się i wzajemnym zrozumieniem, inne priorytety i podejście do życia. Widzimy to zarówno z perspektywy Sabriny, jak i jej śmiertelnych przyjaciół.

Brennan dzieli narrację nie tylko pomiędzy poszczególnych bohaterów, ale także nie zapomina o tym, że mamy tutaj kilka różnych miejsc akcji. Tak oto towarzyszymy Sabrinie w próbie wykonania trudnego zadania, które otrzymała od Pani Jeziora (cóż za nawiązanie do legend arturiańskich!), aby po chwili trafić do samego Piekła, gdzie stajemy u boku Lilith bądź obserwujemy cierpienia Nicka. Pojawia się też dodatkowo kwestia Prudence i Ambrose’a, którzy podążyli w pościg za Ojcem Blackwoodem. Sporo się tutaj dzieje i zdecydowanie nie można narzekać na nudę. A poza akcją i dobrą fabułą mamy też ogrom skomplikowanych relacji międzyludzkich, próby przyjaźni i chęć odnalezienia siebie.

Nie ukrywam, że Brennan naprawdę dobrze się spisała. Udało jej się zadbać o to, aby bohaterowie mieli charakterystyczne dla siebie cechy i sposób bycia, nie brakuje też genialnego klimatu, typowego dla serialu znanego z platformy Netflix czy podobnego poczucia humoru. To wszystko zgrywa się naprawdę w dobrą całość. Językowo książka wypada również bardzo w porządku, a co więcej, autorka z każdym kolejnym tomem wpada na ogrom nowych pomysłów, znakomicie to wszystko kontynuuje, rozwija się i bawi opowiadanymi historiami. Czuć w tym zarówno pasję, jak i lekkość pióra.

Jeżeli przepadacie za Sabriną Spellman i jej przygodami to koniecznie powinniście się z tą serią zapoznać! Na pewno umili Wam ona czas oczekiwania na finałowy sezon serialu i będziecie się doskonale bawić! Warto jednak zadbać o pewną chronologię, bowiem tak jak pisałam na początku, jest to uzupełnienie serialu, rozgrywające się pomiędzy poszczególnymi sezonami. A nikt z nas przecież nie lubi spoilerów!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...