"Człowiek do przeróbki" - Alfred Bester

 
Data wydania: 20.10.2020
Tytuł oryginału: Demolished Man
Tłumacz: Andrzej Sawicki
ISBN: 978-83-8188-098-5
Wymiary: 135 x 215 mm
Strony: 296
Cena: 44,90
Seria: Wehikuł czasuCzy wyobrażacie sobie życie w świecie zdominowanym przez telepatów? Osoby, które mogą przeniknąć całkowicie wasze myśli? O ile chwilami mogłoby to być nawet przydatne – przykładowo w momencie wizyty lekarskiej, gdyby owy doktor okazał się być telepatą, nawet nie musielibyście szukać odpowiednich słów ku temu, aby opisać wasze dolegliwości. Po prostu zajrzałby wam do głowy i by wiedział. Jednak jeżeli bylibyście człowiekiem, który w takim świecie planuje morderstwo, to sprawa zdecydowanie uległaby pewnym… komplikacjom.

W takim właśnie położeniu znalazł się Ben Reich, bohater powieści Alfreda Bestera. Przyszło mu żyć w świecie, w którym główny nadzór policyjny sprawują policjanci, dlatego popełnianie jakichkolwiek zbrodni stało się wyjątkowo problematyczne. Ludzie się wręcz zniechęcili do takich czynów, bowiem pewne jest to, że sprawiedliwość ich dosięgnie. I to z łatwością. A co robi Reich? Planuje przestępstwo, i to nie byle jakie, bowiem mowa tutaj o morderstwie. Wydaje się jednak, że przemyślał potencjalne zagrożenia, jakie mogłyby się z tym wiązać. Przekupił wysokiej rangi telepatę, który ma mu pomóc w zacieraniu śladów. Jednak obdarzony zdolnościami telepatycznymi prefekt wydziału parapsychologicznego policji wie, że Reich jest winny. Tylko nie wie, jak mu to udowodnić.

Trzeba przyznać, że to dosyć ciekawy motyw – tak mocno rozwinięta telepatia wśród społeczeństwa. Ciężko jednak określić, czy niesie ona ze sobą więcej zła, czy dobra. Ponownie wydaje się, że wszystko zależy od tego, kto posiada konkretny dar i jak go wykorzystuje. Znowu możemy zauważyć to, co często przewija się w literaturze – nie tylko w gatunku science-fiction – że ogromne znaczenie ma charakter danego człowieka oraz jego pozycja społeczna. No i ilość pieniędzy, które mogą kupić praktycznie każdego.

Ben Reich to człowiek, który potrafił odebrać życie z zimną krwią. Bez jakiegokolwiek zawahania. Jasno określił swój cel i po prostu śmiało do niego dążył. Jednak chwilami dało się w nim dostrzec pewne cechy osoby obłąkanej, omamionej żądzą zemsty, a zakończenie całej historii też nieco zmieniło sposób postrzegania całej tej sprawy. Obserwujemy to, jak mierzy się z konsekwencjami popełnionego przestępstwa, jak ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, który depcze mu po piętach. Mamy całkiem niezłą okazję ku temu, aby zajrzeć w głąb jego myśli i lepiej zrozumieć dręczące go rozterki.

Chociaż powieść Bestera zalicza się do klasyków gatunku science-fiction, to śmiało można uznać, że nie brakuje w niej również nutki powieści psychologicznej, detektywistycznej czy też typowego kryminału. Narracja nie należy tylko do Reicha, bowiem depczący mu po piętach prefekt również dostaje w niej swój udział. Styl Bestera może się wydawać dosyć szorstki, pozbawiony zbędnych upiększeń, ale mimo wszystko ma w sobie pewien konkret i coś urzekającego w całej tej prostocie. Autor dobrze wykreował miejsce akcji, zadbał o zaprezentowanie realiów, potrafił także odpowiednio budować napięcie czy też na sam koniec porządnie zaskoczyć czytelnika.

To kolejna książka z serii Wehikuł Czasu, która okazała się być naprawdę dobrą i wciągającą historią. Ciekawą, poruszającą wiele intrygujących wątków, które angażują czytelnika na wielu poziomach. To coś dla fanów typowego sci-fi, ale też dla tych, którzy lubią niesztampowe kryminały, a dodatkowo przepadają za robieniem bohaterom analizy psychologicznej.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...