"Homo biologicus" - Pier-Vincenzo Piazza

 Data wydania: 09.11.2020
Tytuł oryginału: Homo biologicus
Tłumacz: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
ISBN: 978-83-287-1464-9
Wymiary: 140 x 205 mm
Strony: 384
Cena: 46,90Homo biologicus to książka napisana przez francuskiego neurobiologa i psychiatrę, Piera Vincenzo Piazza, który zdecydowanie pasjonuje się też co nieco filozofią. Sam z resztą śmiało przyznaje się do tego w owej książce i na pewno nie można zaprzeczyć temu, że pojawia się w niej trochę typowo filozoficznych analiz. Ale skoro filozofia to umiłowanie mądrości, a mamy tutaj do czynienia z typowo mądrym i naukowym podejściem do sensu istnienia i egzystencji człowieka, to chyba wszystko nadal jest na swoim miejscu, prawda?

Przyznaję, że ta pozycja urzekła mnie już od pierwszych stron, głównie za sprawą stylu Piazza. Konkretny i rzetelny, ale właśnie taki łączący w sobie typowe fakty naukowe z taką filozoficzną naturą – choć nie zawsze takie połączenie mnie przekonuje, bo nigdy specjalnie nie przepadałam za filozofią samą w sobie, tak tutaj było czymś naprawdę doskonałym. Autor podejmuje się różnej tematyki, poruszając kwestię tego, jak definiowana może być dusza, jak należy rozgraniczać materialne i niematerialne aspekty ludzkiej natury, czy jest to w ogóle możliwe, nawiązuje również do epigenetyki i wpływu środowiska na kształtowanie się naszej osobowości.

Książka jest napisana w mocno naukowym stylu, obfituje wręcz w różnego rodzaju pojęcia z zakresu nauk medycznych i biologicznych. Dla osoby zaznajomionej mocno z tematem nie będzie to oczywiście żaden problem, wręcz przeciwnie – jako genetyk i biolog z wykształcenia byłam wręcz zachwycona tym, że autor nie bał się w taki sposób zaprezentować wszystkich informacji. Konkretnie i rzeczowo, bez jakiś wymyślnych wyjaśnień poszczególnych pojęć. Oczywiście dla tych, którzy niekoniecznie są obeznani z naukową nomenklaturą, z pomocą przychodzi dosyć mocno rozbudowany słowniczek na końcu książki. Mimo wszystko zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych może ona być po prostu ciężka w odbiorze.

Zdecydowanie najbardziej urzekające wydaje mi się być tutaj poruszenie tematu epigenetyki i tego, w jaki sposób środowisko oddziałuje na nasze geny, a następnie jak wpływa to na nasze życie. Świetnymi rozdziałami są również te, które znajdziemy w części książki zatytułowanej „Nadmiar”. To właśnie tam Piazza próbuje znaleźć podłoże otyłości i powiązanych z nią chorób, a nawet mechanizmu uzależnień, prezentując to w naprawdę bardzo oryginalny sposób. Zdecydowanie wyjaśnienia i tezy tego człowieka są niesamowicie interesujące, a co więcej, do tej pory nie spotkałam się w książkach popularno-naukowych właśnie z takim podejściem do tej tematyki.

Różnorodność podejmowanych tutaj tematów jest naprawdę intrygująca, a wszystkie one i tak dają poczucie jednej wielkiej spójności, bowiem wszystkie w jakiś sposób powiązane są z ludzką naturą. Oczywiście ciężko byłoby w jednej książce w naprawdę rozwinięty sposób omówić wszystko to, co może nam się z nią kojarzyć, ale Piazza zdecydowanie wybrał te elementy, które wydają się nam być najbliższe, z którymi każdy na co dzień ma do czynienia, z tymi najpowszechniejszymi, na temat których każdy co nieco kojarzy.

Zdecydowanie jest to niesamowicie ciekawa i godna uwagi pozycja, choć dla niektórych może być nieco trudna. Mimo wszystko uważam, że warto poświęcić jej czas, bliżej zaznajomić się z tematem i pogłębić swoją wiedzę biologiczną. Tak naprawdę podejmowane tutaj tematy oraz nomenklatura nie są takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Bardzo pozytywnie odebrałam tę lekturę i z czystym sumieniem polecam każdemu, nie tylko fanatykom.

 Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...