"Joga twarzy" - Danielle Collins

 Data wydania: 25.11.2020
Tytuł oryginału: Face Yoga
Tłumacz: Marzenna Rączkowska
ISBN: 9788381433969
Wymiary: 140 x 215 mm
Strony: 168
Cena: 34,99


Joga stała się nieodłącznym elementem mojego życia już kilka dobrych lat temu i wierzcie mi, że przeszłam z nią naprawdę długą drogę. Początkowo w ogóle nie potrafiłam się skoordynować, ale z czasem okazało się, że był to lek na całe zło. Dzisiaj nie wyobrażam już sobie bez niej życia, mocno się w tym kierunku rozwinęłam, zdobyłam nawet tytuł instruktora terapii ruchowej ze specjalizacją hatha joga. Stała się też modna sama w sobie, a co za tym idzie, coraz to więcej metod w tej dziedzinie zaczęło się rozwijać. Niektóre osobiście uważam za nieco absurdalne – jak np. yoga beer, czyli zajęcia, które praktykuje się z butelką piwa w ręce, ale inne, takie jak chociażby joga twarzy, uważam za doskonałe uzupełnienie codziennej praktyki.

Danielle Collins opracowała swoją własną metodykę skupiającą się na pracy z twarzą, która łączy w sobie nie tylko elementy jogi, ale także akupresury czy nawet terapii manualnej. Dba nie o tylko o mięśnie i skórę, a co za tym idzie zdrowy i promienny wygląd, ale także o lepsze samopoczucie. W owej książce zaprezentowała właśnie swój podstawowy program działania, dając tak naprawdę czytelnikom różne możliwości jego realizacji, które nawet krótko, aczkolwiek wystarczająco opisała. Na wstępie poruszyła również tematykę budowy skóry, jej funkcjonowania oraz tych elementów, które mają na nią ogromny wpływ.

Generalnie raczej nie sposób tutaj mówić o typowych asanach, które są powszechne w jodze, bo jednak zazwyczaj jest to kwestia odpowiedniego ułożenia ciała. Tutaj mamy do czynienia z zestawem ćwiczeń, które zostały uporządkowane tak, aby każdy zestaw skupiał się na konkretnym obszarze twarzy – czy to okolicy ust, czoła, oczu, czy też policzków. Początkowo to wszystko może się wydać lekko niezrozumiałe, choć autorka faktyczne krok po kroku opisuje, jak dane ćwiczenie wykonać, ale z pomocą przychodzą zdjęcia, które zdecydowanie to ułatwiają. Warto sobie taką praktykę przećwiczyć przed lustrem, a być może też kilka takich aktywności włączyć do codziennej pielęgnacji – wystarczy zaledwie kilka minut w ciągu dnia!


Sama praktyka jogi jest czymś, co zawsze będę polecać, podobnie jak robi to Danielle Collins. Chociaż ta publikacja skupia się na jodze twarzy, to zachęca ona również swoich czytelników do zapoznania się z typową praktyką jogi, która związana jest z całym ciałem, ale tak naprawdę pod pojęciem „praktyka jogi” kryje się znacznie więcej. To nauka obserwacji własnego ciała i umysłu, to zmiana nawyków, to redukcja stresu, to inny sposób patrzenia na świat i ludzi. Wierzcie mi, z jednej strony jest to może typowa aktywność fizyczna, ale działa zupełnie inaczej niż typowy trening. Joga zmienia życie.

W książce tej znajdziecie zatem zachętę do tego, aby spróbować zaznajomić się z jogą, ale też sporo inspiracji z dziedziny dbania o siebie i zdrowego stylu życia. To wszystko w jakiś sposób łączy się ze sobą. Odpowiednia dieta, wystarczająca ilość snu, redukcja stresu, aktywność fizyczna, a także pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy. Pozwólcie sobie na codzienną dawkę rozpieszczania się, na chwilę relaksu, na coś, co sprawi Wam czystą przyjemność. Włączcie do swojego życia zdrowy egoizm, poświęcajcie sobie nieco więcej czasu, a z pewnością odczujecie pozytywne skutki tych działań!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...