"Naturalnie dla zdrowia" - Agnieszka Cegielska

 Data wydania: 12.11.2020
ISBN: 9788380537965
Wymiary: 165 x 215 mm
Strony: 224
Cena: 49,90Agnieszka Cegielska jest konsultantką ajurwedyjską, dziennikarką, absolwentką studiów podyplomowych związanych ze zdrowiem i dbaniem o siebie, swoje samopoczucie i holistycznie pojęte ciało. Ma na swoim koncie kilka książek oscylujących właśnie wokół tych dziedzin, a możecie ją również kojarzyć z kilku programów emitowanych przez stację TVN. Ja do tej pory nie miałam okazji sięgnąć po żadną z jej publikacji, ale przyszła pora to zmienić! I wybór padł na Naturalnie dla zdrowia.

Książka ta jest napisana w formie wywiadów przeprowadzonych z całkiem sporą ilością specjalistów zajmujących się różnymi dziedzinami zdrowia oraz konkretnymi terapiami. Tak oto mamy okazję poznać różne sposoby naturalnego uzdrawiania ciała, różne punkty spojrzenia na zdrowie i dbanie o siebie, bowiem każdy z „odpytywanych” tutaj ludzi zdradza swoje małe sekrety, a czasami nawet nie boi się wyznać czegoś więcej na swój temat czy swoich zdrowotnych problemów. To zdecydowanie jest bardzo przyjemna strona owej publikacji – różni specjaliści, różne charaktery, różne opinie i spojrzenia na świat.

Podoba mi się również kwestia panującej tutaj różnorodności. Otrzymujemy co nieco informacji na temat dietetyki, osteopatii, hirudoterapii, psychoterapii i miłości, terapii czaszkowo-krzyżowej, terapii manualnej i wielu innych. Chociaż z większością z nich miałam w swoim życiu mniej lub bardziej do czynienia, tak o niektórych z nich nawet jeszcze nie słyszałam! A może coś obiło mi się o uszy jeśli chodzi o samą metodykę, ale umknęła mi gdzieś sama nazwa. Z pewnością przyjrzę im się nieco bliżej i poszukam większej dawki informacji na ich temat, a kto wie, może część z nich nawet przetestuję praktycznie!

Muszę jednak przyznać, że odczuwam spory niedosyt jeśli chodzi o poszczególne tematy, które pojawiły się w tej książce. Brakowało mi takich mocnych konkretów, może chwilami bardziej naukowego podejścia, pewnego przejrzystego obrazu danej terapii – na co pomaga, jak ją stosować, kto nie powinien nawet o niej myśleć, jakie do tej pory osiągnięto dzięki niej sukcesy w leczeniu ludzi. Takiego czegoś typowo poradnikowego. Bardziej mamy tutaj tylko samo nakreślenie tematu, nieco okrojone, gdzie w wypowiedziach poszczególnych ludzi można znaleźć jedynie jakieś pojedyncze informacje czy ciekawostki na dany temat.

Wydaje mi się jednak, że można tutaj dostrzec pewien aspekt psychologiczny. Sama autorka chwilami przytacza historie ze swojego życia, opowieści o tym, jak musiała sobie poradzić z pewnymi problemami zdrowotnymi swoimi czy też kogoś bliskiego. Nie inaczej jest w przypadku ludzi, z którymi przeprowadziła wywiady. Ich działania mogą wydać się wielu czytelnikom czymś inspirującym, nawet może motywującym, co skłoni ich do podjęcia pewnych działań. Może dzięki tej lekturze ktoś zacznie bliżej przyglądać się swojemu zdrowiu, dostrzeże coś, czego wcześniej nie widział i być może zechce bliżej zaznajomić się z którąś z zaprezentowanych tutaj terapii.

Przyznaję, że co nieco wyniosłam z owej lektury, ale właściwie czuję lekki niedosyt i rozczarowanie – spodziewałam się czegoś zdecydowanie bardziej konkretnego, ale być może sama forma na to nie pozwoliła. Być może też autorka miała taki, a nie inny zamysł na zaprezentowanie poruszanej tutaj tematyki i z pewnością znajdą się tacy odbiorcy, którym przypadnie on do gustu.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...