"Wędrująca ziemia" - Cixin Liu

 


Data wydania: 27.10.2020
Tytuł oryginału: Wandering Earth
Tłumacz: Andrzej Jankowski
ISBN: 978-83-8188-144-9
Wymiary: 132 x 202 mm
Strony: 496
Cena: 37,90Cixin Liu to wielokrotnie nagradzany pisarz science-fiction chińskiego pochodzenia. Wiecie co? Chyba to tak naprawdę jedyny pisarz z Chin, z którego twórczością miałam okazję się zapoznać, ale cóż to było za poznanie! Jego dzieła momentalnie mnie urzekły – nie tylko oryginalnością przejawiającą się zarówno w fabule i stylu autora, ale też czymś takim nieuchwytnie niepowtarzalnym. Zdecydowanie warto zapoznać się z jego twórczością, a wybór już jest całkiem spory! Dodatkowo całkiem niedawno pojawił się właśnie zbiór opowiadań jego autorstwa, Wędrująca ziemia.

O stylu Liu nie czuję potrzeby się już rozpisywać, bo robiłam to niejednokrotnie przy recenzowaniu jego powieści. W tym aspekcie całkowicie nic się nie zmienia – autor pozostaje indywidualistą, a jego sposób pisania jest dosyć charakterystyczny. Nie stroni on od mocnych metafor, od rozbudowywania fabuły, wprowadzania wielu wątków – doskonale bawi się tym, co robi i świetnie mu to wychodzi. Potrafi naprawdę niesamowicie mocno pobudzić wyobraźnię czytelnika – nie tylko właśnie tym barwnym językiem, ale również pomysłowością.

Fabuła owych opowiadań skupia się na tym, co powszechne w gatunku science-fiction. Zagłada świata, globalne katastrofy i zagrożenie dla ludzkości, inwazja obcych, kontakty z pozaziemskimi cywilizacjami… A w tym wszystkim mnóstwo akcji, skomplikowanych relacji międzyludzkich, spisków, intryg, dziwacznych rozwiązań. Każda historia jest w stanie się czymś wyróżnić, w każdej możemy obserwować różnorodne ludzkie zachowania, nie tylko te pozytywne, ale też często te, które płyną z mrocznej strony człowieczej natury. Niestety – w przypadku poruszanych tutaj motywów często uaktywnia się ta prymitywna część mózgu, ta gadzia, która chce tylko jednego – przetrwania.

Twórczość Cixina Liu niesie ze sobą sporo obiecujących atrakcji. Przede wszystkim jest genialną rozrywką dla fanów gatunku, obfitującą w niesztampowe i nieszablonowe rozwiązania. Choć tematyka science-fiction może wydawać się oczywista, tak w wydaniu Liu zdecydowanie zyskuje niesamowitą oryginalność. Ten człowiek bawi, zaskakuje i… skłania do refleksji oraz przemyśleń – zwłaszcza, że porusza tematykę ludzkości, przyszłości człowieka, ewentualnych zagrożeń i potencjalnych konfliktów na skalę globalną. Chcąc nie chcąc, zaczynamy po prostu doszukiwać się w tym czegoś realnego.

Generalnie nie jestem fanką opowiadań – zawsze czuję, że to nieco za krótka forma, w której nie potrafię się odnaleźć. Ledwo się wczuję w opowiadaną historię, a ona już zmierza do końca. Jednak istnieje pewne grono twórców, którzy potrafią przekonać mnie nawet opowiadaniami! I okazuje się, że Cixin Liu też się do nich zalicza. Świetnie sobie radzi zarówno w przypadku pełnowymiarowych powieści, jak i właśnie takich krótszych przekazów. Wciąż zachowuje przy tym wszystko to, co dla niego charakterystyczne, a to zdecydowanie istotne w przypadku zapoznawania się z twórczością każdego autora.

Ta książka zdecydowanie utwierdziła mnie w przekonaniu, że Liu to naprawdę znakomity pisarz, z głową pełną pomysłów i umiejętnością doskonałego przelewania ich na papier. Jeżeli jesteście fanami science-fiction, a jeszcze nie znacie jego twórczości, to naprawdę pora to zmienić! Jestem przekonana, że się nie zawiedziecie – urzeknie Was ta atmosfera, pomysły, wykonanie, oryginalność. Gwarantuję!

Za egzemplarz dziękuję serdecznie wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...