"Koniec świata" - Bryan Walsh

 


Data wydania: 27.01.2021
Tytuł oryginału:  End Times: A Brief Guide to the End of the World: Asteroids, Super Volcanoes, Rogue Robots, and More
Tłumacz: Grzegorz Kulesza
ISBN: 978-83-814-3273-3
Wymiary: 152 x 227 mm
Strony: 384
Cena: 44,99Koniec świata jest nieunikniony i doskonale o tym wiemy – pisała o tym chociażby Katie Mack w swojej książce Koniec wszystkiego. Apokalipsa jest też tematem niesamowicie medialnym, co właściwie mogłoby się wydawać czymś abstrakcyjnym. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę to, jak często pojawia się ona w książkach, grach, filmach czy serialach, to z pewnością dostrzeżemy, że to doskonały biznes. Jednych fascynuje samo życie po apokalipsie, inni uważają, że ludzkość po prostu zasługuje na zagładę, inni chcieliby się sprawdzić w roli bohatera, który znajduje sposób na zatrzymanie katastrofy. Niezależnie od tego, w której grupie jesteście, warto przeanalizować wszystkie możliwe scenariusze… I robi to Bryan Walsh w swojej książce.

Zaczynamy od tego, co wydaje się być pierwszym skojarzeniem – asteroida. No i tutaj można się nieźle rozczarować… Ale nie powiem Wam, z jakiego powodu. Erupcja wulkanu? Całkiem możliwe. Zmiany klimatu? Nieuniknione. Już jesteśmy świadkami nieodwracalnych zmian, masowego wymierania gatunków, wzrostu temperatury – co z kolei też łączy się ze zwiększoną aktywnością słońca, które się w końcu po prostu wypali. Sztuczna inteligencja, kosmici, biotechnologia, choroby zakaźne – jak myślicie, który z tych scenariuszy jest najbardziej prawdopodobny i jakie mamy szanse na uniknięcie zagłady? Jeżeli chcielibyście się przekonać i poznać naukowe opracowanie każdego z tych problemów to trafiliście na książkę idealną.

„W przypadku globalnego ocieplenia to my jesteśmy asteroidą”

Jestem naprawdę zachwycona sposobem zaprezentowania tak wielu informacji w tej książce. Doskonałe jest również to, że Walsh omówił każdy z tematów w osobnym rozdziale i to w naprawdę rozległy, konkretny i naukowy sposób, bazując na szerokiej i dobrej bibliografii. Prezentuje ogrom ciekawostek i fascynujących informacji, które poszerzają wiedzę ogólną czytelnika, przedstawia wiele możliwych scenariuszy zagłady, daje do myślenia, zastanawia się, co można zrobić, aby uniknąć pewnych zagrożeń. To wszystko naprawdę doskonale ze sobą współgra i tworzy niesamowicie intrygującą i wciągającą całość.

Ta skarbnica wiedzy jest napisana w bardzo przystępny sposób. Autor wszystko dokładnie wyjaśnia, a jego styl jest naprawdę bardzo przyjemny. Istotną rzeczą jest zdecydowanie to, że mamy tutaj do czynienia z typowo naukowym podejściem. Nie znajdziecie tutaj słynnych przepowiedzi o końcu świata, a same poważne i realne teorie na temat tego, co może nas spotkać. Dowiecie się, jak daleko zaszły poszczególne Państwa w tworzeniu sztucznej inteligencji czy rozwoju biotechnologii, odkryjecie tajniki życia wirusów, zastanowicie się nad tym, czy na pewno należy się bać asteroid. Z pewnością też jest to książka, która spowoduje, że zastanowicie się nad obecnie trwającą pandemią i być może spojrzycie na nią z innej perspektywy…

„Zarazek to cudownie opłacalna broń, bo zmienia ofiary w kanały dalszego zakażania”


Poruszana tutaj tematyka jest jak najbardziej na czasie. Nie tylko ze względu na rozdział poświęcony chorobom zakaźnym i wirusom, ale generalnie w ujęciu całościowym. Niejednokrotnie mówi się o potencjalnym wybuchu wojny nuklearnej, o tym jak Stany i Chiny rywalizują w tworzeniu sztucznej inteligencji, o zmianach klimatu, które są realnym, istniejącym zagrożeniem. Są to takie tematy, które warto mieć na uwadze, warto rozwijać i aktualizować swoją wiedzę w tym kierunku, bo jest to coś, co dotyczy nas wszystkich. Nikt nie powinien pozostawać obojętny.

Zdecydowanie jest to jeden z lepszych reportaży, jakie miałam okazję czytać. Świetnie napisany i skonstruowany, przekazujący ogrom informacji i skłaniający do przemyśleń. Jestem wręcz oczarowana tą lekturą i mogę ją śmiało polecić każdemu – nie tylko fanatykom końca świata, ale wszystkim, bo tak jak już wspomniałam – nikt przed tym nie ucieknie.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...